Vodárenská věž v Opavě

Studie rekonstrukce technické památky Vodárenské věže v Opavě.

Autor studie: Casua

Vodárenská věž u Východního nádraží v Opavě změnila před několika lety vlastníka. Stala se jím společnost UNICONT Opava, která zchátralou budovu odkoupila od Českých drah. Předpokládá se, že významná technická památka z roku 1892 s unikátním movitým zařízením získá nové využití. Po celkové obnově by se měla proměnit v kulturní zařízení čítající především kavárnu a galerii. Za tímto účelem vznikla v roce 2012 obecně prospěšná společnost Vodárenská věž, jejímž úkolem je zajištění finančních prostředků, obnovy objektu a zřízení nového opavského kulturního zařízení. Pokud by se záměr podařilo naplnit, je zde počítáno s umístěním stálé expozice soch a kreseb výtvarníka Kurta Gebauera, prostor pro potřeby Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity a výstavy o historii vodárenské věže.

Základem pro zpracování studie je vize revitalizace této technické památky. Vize byla zpracována novým vlastníkem VOVO o.p.s. a spočívá na straně jedné v opravě všech historických prvků spjatých s fungováním vodárenské věže a posléze s fungováním parní kotelny. Na straně druhé počítá vize s umístěním níže uvedených kulturních a společenských funkcí do objektu vlastní vodárenské věže a na místě původní kotelny včetně dnes již asanované části hygienického zázemí.

vodarenska vez opava

vodarenska vez opava

vodarenska vez opava

vodarenska vez opava

vodarenska vez opava

vodarenska vez opava

zdroj: zaopavu.cz / casua.cz

Související články

 • žádné související články, zkuste tagy pod nadpisem..

Komentáře

 1. Arrow :

  Škoda, že podobného využití se zatím nedočkala vodárenská věž na Slezské (vedle Atria)
  :(

  Thumb up 0 Thumb down 0
 2. acdlcia [msstavby.cz] :

  Arrow: Tak ta přece svoje využití má – je tam umístěna spousta radiotelekomunikačních zařízení.

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.