Vizualizace zástavby rozšíření VTPO

U článku Parlamentních listů o debatě primátora Macury s obyvateli Poruby na téma zastavění oblasti „Myslivna“ resp. „Lesopark Poruba“ byla zveřejněna nová vizualizace.

Na projektu rozšíření VTP se systematicky pracuje od roku 2008 a vedení města za tímto účelem nechalo prověřit všechny možné lokality, v nichž by projekt mohl vzniknout. Ukázalo se, že žádný jiný pozemek kromě polí v blízkosti VŠB-TU nesplňuje požadovaná kritéria, kterými jsou dostatečná velikost plochy, vyjasněné majetkové vztahy a blízkost univerzitního kampusu.

„Pozemky podél Opavské ulice nevyhovují co do potřebné rozlohy. Na první pohled rozlehlá plocha je pro výstavbu využitelná pouze z jedné její viditelné poloviny, protože jižní část je rezervována pro plánovanou výstavbu přeložky ulice Krásnopolské a severovýchodní část území je zásadním způsobem omezena vedením významné technické infrastruktury, včetně hlavního přivaděče pitné vody pro Ostravu. Použitelná část tedy představuje cca jednu pětinu plánované kapacity VTP,“ vysvětlil primátor T. Macura.

Další uvažovanou lokalitou byla například porubská vozovna, v současné době ovšem neexistuje místo, kam by ji šlo přesunout. Dostatečně velká není ani plocha u Globusu vedle benzinové pumpy či brownfieldy na území Ostravy.

„Žádná z uvedených lokalit navíc neleží v docházkové vzdálenosti od VŠB-TU, což je důležité. Zahraniční zkušenosti ukazují, že vědecko-technologické parky fungují efektivně tehdy, když se nacházejí v blízkosti univerzit, jelikož to usnadňuje spolupráci mezi akademickými pracovníky a firmami, které v parku působí,“ řekl primátor.

vizualizace-rozsireni-vtp-4

myslivna-poruba

zdroj: anobudelip.cz, facebook.com, parlamentnilisty.cz

Související články


Komentáře

 1. LP :

  Za mně pozitivní. Vypadá to hezky, krásně to tam zapadne a vytvoří zajímavou lokalitu s vysokou přidanou hodnotou

  Thumb up 7 Thumb down 9
 2. Martin [msstavby.cz] :

  Vizualizace si z lidí dělá s prominutím prdel. Město bude budovat sítě a komunikace a ne domy. Navíc je zde ukázána jen I. etapa.

  Hezká pohádka, ale fake.

  Thumb up 13 Thumb down 2
 3. skelet :

  martin [msstavby.cz]:
  Michal Feller:
  „1. Pan architekt Vltavský v jednu chvíli tvrdí, že součástí petice jsou zavádějící a lživé obrázky, protože nikdo vlastně nemůže tvrdit jak to bude vypadat, o tom rozhodne až investor. Ale na druhou stranu prezentuje svou vizualizaci, která díky výše uvedenému musí být zákonitě lživá. “

  ano, jsou to jen obrázky.. vlastně omalovánky

  Thumb up 7 Thumb down 0
 4. meechee_n :

  Moc hezké – vždycky, když chceme, aby to vypadalo cool k životnímu prostředí, namalujeme tam zatravněné zelené střechy, které však NIKDY nejsou a nebudou realizovány … podotýkám, že toto není vizualizace, ale pouze objemová studie zaplnění prostoru, kdy je podmínkou pouze 40% zastavěnost pozemků. Nadto, jak Martin správně píše, město bude stavět jen přeložky a sítě (investice bratru za 200 milionů korun) a výsledný projekt bude mít v režii (jistě velmi pečlivě vybraný :) ) investor. Z uvedeného mimo jiné vyplývá, že radnice nejen, že nezná a nemůže znát konkrétní podobu VTP, ale do její podoby vlastně ani nebude mít možnost kecat …

  Thumb up 10 Thumb down 0
 5. MichalF :

  Tohle je vizualizace kterou pan Vltavský prezentoval na „diskuzi“ s občany. Pár minut předtím zmínil mimo jiné to, že veškeré vizualizace jsou prachsprostý výmysl a lež, protože o vzhledu budov bude rozhodovat až případný investor. A pak aby se v tom čert vyznal:D. Jinak to rozmístění budov na obrázku je dáno tím, že nezastastavěné plochy jim ještě nepatří. Vizualizaci s podobnou vypovídací hodnotou si může nakreslit každý a přidat si tam třeba horskou dráhu a rybníček s lodičkama.

  Thumb up 8 Thumb down 0
 6. MM :

  Malá poznámka, kde budou ti pracovníci parkovat? Ta vizualizace vypadá hezky, ale není tam jediné parkoviště. Nevěřím, že budou stavět podzemní garáže nebo parkovací domy. Tím pádem se ten zelený prostor značně zmenší. Podívejte se kolik parkovací plochy je u VŠB a stejně nestačí. Vizualizace pěkná, ale podle mého nereálná.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 7. MichalF :

  MM: Bylo to prezentováno tak, že garáže budou v podzemí a všechno bude hightech a ekologické. Má být prý povoleno zastavět maximálně 40% plochy, předpokladám doufám správně, že do zastavěné plochy se počítají i parkovací stání? Tak mě teď napadá, že vlastně neuvedli z jaké plochy těch 40% berou:D

  Thumb up 5 Thumb down 0
 8. Miv :

  Úsměvné jsou i ty zelené střechy, aby to na vizualizaci zhora vypadalo lépe.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 9. skelet :

  výškové omezení je pět nadzemních pater. Na vizualizaci jsou tak tří patrové baráčky.. když ptáčka lapají..

  Thumb up 5 Thumb down 0
 10. Infoš :

  Jděte do háje! Neustále všichni v Ostravě brečí jak sem musí město dostat velké firmy, jak se to tady má rozvíjet apod. A když se objeví konkrétní projekt v opravdu dobré lokalitě, což VTP park hned vedle VŠB bezesporu je, tak máte všichni jen a jen kecy jak je to špatně atd… Podívejte se jak to funguje v Brně, kde pod Palackého vrchem v trojúhelníku mezi třemi fakultami a kolejemi VUT vyrostl obrovský VTP park a jaká po Brně poptávka ze strany technologických, IT a jiných firem. Tam lidi po vysoké škole zůstávají a makají za velice slušné peníze, tady se po vysoké 80% absolventů sbalí a jde jinam, protože tu práci a už vůbec ne za dobré peníze, nesežene. Jo a ta lokalita v Brně, tak to bylo obdobné místo jako v Porubě, okraj obytné zástavby, lesy, louky.. A tam nikdo neprotestoval.

  Thumb up 17 Thumb down 9
 11. koudy :

  Infoš: S témhle vpodstatě souhlasím. Chápu sentiment těch co tam bydlí, ale tohle má význam a opravdu je to velmi vhodné místo.

  Thumb up 3 Thumb down 5
 12. Adam :

  koudy: Já bydlím blízko. Okamžitě bych to zastavěl.

  Thumb up 0 Thumb down 2
 13. koudy :

  Adam: Nevím jestli rýpeš do toho, že jsem nenapsal: ..chápu sentiment !některých! lidí.. a nebo se mnou souhlasíš. Každopádně alespoň na něco máme stejný názor.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 14. skelet :

  Zastavět tu plochu je z mého pohledu dosti krátkozraké. Není to nic jiného než uvažování ve stylu „průmyslových“ zón.
  Naopak v tom místě by mělo vzniknout místo aktivního odpočinku pro vysokoškoláky a zaměstnance VTP. Tedy to co zde VŠB plánovala před Vltavského VTP. Klidně bych to pak nazval porubským Central parkem. Chcete se odreagovat od práce/učení a nebýt rušení městem? Půjdete tam.. chcete se v klidu najíst? Půjdete tam..

  Další krátkozrakovstí je uvolnění pozemků okolo Opavské ulice pro zástavbu rodinných domů (a předtím Makra). Tím se definitivně VŠB uzamkne takm kde je a nebude mít kam se rozvíjet.
  VTP má jít po obvodu.. tím myslím okolo prodloužené Rudné, Opavské ulice. Tam má kde růst jak VŠB, tak VTP. Navíc by časem mohly fyzicky spojit okolní vesnice s Ostravou.
  A že nedojdou do menzi pěšky? A? Od toho Bůh stvořil golfové vozíky a šlapací nesmysly zvané kola.
  (a ano, časem by to odnesla Hvězdárna).

  Thumb up 9 Thumb down 2
 15. MichalF :

  Infoš: Především v porovnání s Brnem je daná lokalita nebetyčný nesmysl, ať už z hlediska dalšího možného rozvoje nebo z hlediska dopravní obslužnosti. Pro porovnání tady odkaz na územní plán parku u VUT v Brně http://www.technologypark.cz/cz/o-projektu/uzemni-plan/. Pokud by jste chtěl realizovat něco jako v Brně, tak musíte výhledově dotáhnout tramvaje až ke globusu a začít někde tam, tak aby jste VTP mohl napojit přímo na prodlouženou rudnou a výpadovku na Opavu. S tím, že vyzdvihnete to, že budou mít zaměstnanci daných firem v docházkové vzdálenosti lesopark a odpočinkovou zónu v oblasti nyní plánované pro výstavbu. Kdyby začali v Brně stavět průmyslovou zónu od VUT směrem do palackého kopce, třeba do oblasti zahrádkové kolonie, tak by je lidi roznesli v zubech. Takhle se přirozeně daná zóna rozšiřuje mezi Palačák a vozovnu v Medlánkách a nikomu to nevadá. V Brně zkrátka naštěstí předem uvažovali.

  Thumb up 9 Thumb down 2
 16. Xavier :

  No, takhle to snad nedopadne: https://i.ytimg.com/vi/esfsoSgBkl0/maxresdefault.jpg a http://fotopolska.eu/foto/333/333339.jpg. I když… turismus by to zvedlo :-D

  Thumb up 0 Thumb down 0
 17. Xavier :

  V každém případě souhlasím spíše s Infošem. Přinejmenším tedy ve většině věcí, ačkoli alespoň jeden jeho výrok je úsměvný a jinou věc si neuvědomuje. Prvně tedy to, že je nesmysl tvrdit, že „neustále všichni v Ostravě brečí jak sem musí město dostat velké firmy, jak se to tady má rozvíjet apod.“ Tohle se podle mě týká menšiny ostravských obyvatel. V tomto ohledu „brečí“ především studenti a absolventi vysokých škol, poté někteří politici, někteří podnikatelé a část intelektuální elity města. Většina obyvatel (děti, důchodci (větší část z nich :)), mnohé rodiny s dětmi atd.) na to z vysoka kašlou (proto dopadají volby tak, jak dopadají). S tím souvisí ta druhá věc, kterou si Infoš neuvědomuje. Žijeme v demokratické společnosti a zde jde zřejmě o střet zájmů dvou stran. Osobně si myslím, že by se mělo rozhodnout plebiscitem, ale to je v současné politické atmosféře asi nereálné. Soudím tak i přesto, že si myslím o těch lidech, kteří brečí, že jim zastaví jejich „oblíbenou vycházkovou lokalitu a oblíbené místo pro umisťování exkrementů jejich „miláčků““, že jsou to lidé zvláštní, kteří nechápou, že Poruba je obklopena ze tří stran zalesněnými či zemědělskými plochami, které mohou sloužit totožnému účelu, resp. že si to nechtějí připustit, a to jen proto, aby ti z nejbližšího okolí nemuseli se svou línou a tlustou zadnicí chodit o deset minut déle… Chovají se, jak kdyby byli v Londýně a někdo jim chtěl zastavět Hyde Park :-D

  A ještě jedna věc – Infoši, situace v Brně u Palackého vrchu byla a je dost odlišná. Ale to by chtělo širší znalosti, abys to mohl posoudit.

  Thumb up 0 Thumb down 4
 18. Michal :

  Přijde mi úsměvné, že město, které předtím argumentovalo tím, že za pozemky u Myslivny vyřeší přesunutí vozovny jinam (tehdy na jejím místě měl vyrůst park, tak v současnosti, když je návrh přesunout VTP právě do prostoru vozovny, argumentují, že vozovnu není kam přesunout :D
  Navíc vozovna je pro některé fakulty dokonce blíže než plocha u Myslivny, tak nevím, za co považují docházkovou vzdálenost..

  Thumb up 5 Thumb down 0
 19. skelet :

  Michal: přesun vozovny byl nesmysl odjakživa, a byla to jen vějička na uklidnění reptalů. To by stálo tolik, že to nemá kdo a jak zaplatit. Takhle se položí jen sítě a komunice, a město má splněno.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 20. MichalF :

  Xavier: aby ti z nejbližšího okolí nemuseli se svou línou a tlustou zadnicí chodit o deset minut déle…

  Tohle se dá krásně aplikovat i na argument, že VTP musí být v bezprostřední blízkosti VŠB kvůli docházkové vzdálenosti:)

  Celkově je život ve společnosti o střetu různých zájmů a měl být i o snaze hledání kompromisních řešení.

  No nic jdu si pěstovat svou zvláštní línou zadnici a brečet do kouta:D

  Thumb up 5 Thumb down 2
 21. aggu :

  skelet: Kauzu vozovny vyvolal, alespoň v médiích, exstarosta Palyza, a nikoliv jako nějakou úlitbu voličům ohledně té louky, ale jako klacek na Kajnara. A potenciální run na dotační peníze.
  Pokud vím, „uvažovalo se“ o nové vozovně v Martinově. Vzadu je místa neúrekom.
  Brno bych neřešil. Tam politici vědí jak ždímat stát, když Praha „nemůže“, a nekomplikovat si život.

  Thumb up 3 Thumb down 2
 22. Danek :

  Xavier: Lidi tady nebrečí, jen si je třeba uvědomit co je to ekonomika. Argumenty Infoše že bychom tady rádi příchod více firem, ale když se má stavět VTP tak remcají.. Neslyšel jsem jediný neg.názor o vybudovaní VTP.(lidi jej chtějí)jen je zpochybňovaná lokalita…s tím bych to uzavřel. Za další Ostrava má na to být upne někde jinde než je. Doufám si tvrdit, že muže být ekon.tygrem. Již nyní dokážeme šikovné lidi Z Polska, Slovenska atd. Třeba dva moje známé se vrátili Z UK a bez problémů sehnali práci v Ostravě.Kolega ze střední se vrátil z Prahy..je programátor..všichni pracují u tzv.nových firem…co tady přišli. Takže pokud tady píšu že je sem přivést další firmy, tak proto abychom přitáhli další lidi, kteří berou plat a pronajmou si tady bydlení nebo koupí. utrácí za služby, stravu,…a defakto s toho žije i prodavačka v obchodě, realitky,DPMO atd.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 23. Cyril :

  Infoš: To přirovnání s Brnem bych nebral až tak vážně, že? Brno je kompaktní město, které nemá kam jinam růst než do okolí. A navíc – v Brně nikdo nepostavil VTP na Palackého vrchu, ale pod ním. Dokonce ani nezastavěli plochu letiště se syslí rezervací. Ani by mě nenapadlo, že by se VTP nemohl rozšiřovat směrem ke konečné linky 12, což je vlastně zadní brána do vozovny, navíc na dohled od Hradecké výpadovky – tedy dopravně velmi rozumné řešení. Lidem to nevzalo ani Palačák, ani medlánecké louky. Tady jde o to, že zrovna TOTO místo za Porubou je hojně navštěvované, a pokud jste tam někdy byli, mohli jste si všimnout, jak příjemné místo k pobytu to je. Málokterý jiný lesík okolo Poruby působí takto malebně. Navíc – je sice v docházkové vzdálenosti od VŠB, ale to je asi tak všechno. VTP se tam nemá moc šanci rozvíjet bez další devastace.

  Stejně jako jsem jim nevěřil, že je možné jen tak z plezíru přesunout tramvajovou vozovnu (a na jejím místě postavit VELEDŮLEŽITÝ porubský central-park – protože Havličák přece park není…), tak nevěřím, že by si neporadili s přítomností ostravského oblastního vodovodu v náhradní lokalitě. Kterážto je navíc v možné vzdálenosti od doufejme budoucí trasy tramvaje (kterou posvětilo ministerstvo dopravy a myslím i životního prostředí někdy před patnácti lety a už by bylo načase ji postavit) i prodloužené Rudné. Lokalita se tu podezřele podobá brněnskému VTP.
  Pokud si Vltavský neuvědomí, jak Ostrava funguje, a jak by fungovat měla (a že je to někdy přesně naopak oproti zbytku republiky – terminály MHD, brownfieldy, dálniční průtahy, proluky, OVASTORY obecně), pak budeme pořád jenom svědky uvažování typu „Oni to tak taky udělali.“ A takhle to ke spokojenosti Ostravanů fungovat nebude.

  Lidem je těžké se zavděčit. Ale ti na radnici by se měli zavděčovat nám, ne my jim.

  Thumb up 9 Thumb down 1
 24. Infoš :

  Xavier: Nechci se úplně rozepisovat, ale jen bych poprosil o vysvětlení jaké že širší znalosti bych měl mít, resp. nemám? Studoval a žil jsem v Brně 6 let, přímo na Palačáku jsem z toho 3 roky žil a mám stavební fakultu a opravdu i urbanismus a územní plánování jsme brali… A jestli ty paralely mezi umístěním VTP parku v Ostravě a Brně nevidíte, tak možná by to ony širší znalosti chtělo spíše z druhé strany, tedy u Vás. Ale nic ve zlém.

  Thumb up 1 Thumb down 2
 25. Jrov :

  problém VŠB je to že leží na konci Ostravy- z jedné strany 8. Obvod , z další Hlavní třída a nemocnice a logicky není jiná možnost než jít na úkor louky a lesa u myslivny … Tahat to podél Opavské za Krásnopolskou a nebo ke Globusu je složité a roztahané. Návrhy o umístění jinam jsou nelogické – pořád se bavíme o městké aglomeraci a ne o parku na Šumavě. Ta louka není ničím vyjímečná defakto přes ní vede pouze stezska na myslivnu …

  Tlak zájmových skupin by měl být hlavně na samotnou podobu realizace a ne matení lidí s peticí proti kácení lesa pro VTP

  Thumb up 7 Thumb down 2
 26. MichalF :

  Jrov: A jak chcete reálně tlačit z pozice občana na samotnou podobu realizace zástavby, když bude v rukou soukromého investora? Ať se vyhneme nějakému matení lidí…

  Jestliže chtějí lidi, kteří si představují jakékoliv jiné (a určitě budou ty představy různé) využití louky než VTP, tak mají jedinou šanci v daném okamžiku a veřejným tlakem na zástupce města. Po realizaci projektu rozšíření VTP v dané podobě už budou muset jenom doufat, že investor bude rozumný, a město ho v rámci jeho možností pohlídá. A to chce pořádnou důvěru už třeba vzhlem k tomu, že nebyli pořádně schopní připravit podklady pro územní rozhodutí, za což jim vlastně lze i poděkovat, protože jinak už by se dávno stavělo a žádné petice by se neřešily.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 27. aggu :

  Jrov: Ano, přesně tohle je ten hlavní fail – přesun VŠB z centra na okraj Poruby před 40 lety.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 28. Alex :

  1. Vědeckotechnologický park NENÍ vysoká škola. Požadavek na pěší propojení obou institucí od potenciálních nájemců/uživatelů/investorů (jako že jej na papíře nikdo neviděl) je jen mlžení. Kde k tomu bude ekonomické a intelektuální prostředí, tam bude spolupráce, i kdyby měla probíhat po telefonu a VPNkách

  2. Projekt VTP, jak je v současné době prezentován, není nic jiného, než šroubkárna pro inženýry, obdoba montoven v Mošnově a Nošovicích: cizí kapitál, cizí technologie, cizí zisk, ovšem tuzemské masivní investiční pobídky ze zdejších veřejných zdrojů. Nulový progres, pouhá údržba zaměstnanosti. Ani Tieto zde neinvestuje ani o korunu víc, než je nezbytné, i ve svém slavném novém baráku je v nájmu.

  3. Kdyby zde existovaly podmínky pro skutečný vědeckotechnologický byznys, jsou stávající kapacity VTPO našťouchané příslušnými subjekty. Namísto nich obsazují kanceláře poradci, účtaři, implementátoři sw.

  Je to prostě jen humbuk, nic než údržba a přežívání – to v tom optimističtějším případě. V praxi ovšem spíš jen zpomalení regrese

  Thumb up 7 Thumb down 1
 29. jrov :

  Alex:

  ad 1) možná by stálo za to najít příklady kdy je kampus vysoké školy mimo VTP ? U zmiňovaného Brna, byl jednak vybudován VTP, ale také rozšířen samotný areál VUT – což vzhledem k lokaci VŠB je možné pouze a jen směrem k myslivně. Takže pokud má mít VŠB nějakou budoucnost jako škola a Ostrava nepočítá s dalším úpadkem a vylidněním, tak ty prostory dříve či později VŠB bude potřebovat. A nebo dále tříštit VŠB po brownfieldech Ostravy ?

  ad 2) Dovolil bych si oponovat, srovnání malého VTP s Mošnovem a Nošovicema je zavádějící – tady budou reálně ve VTP kanceláře a ne průmyslová výroba(montovna).

  Každopádně když to umíte celý VTP z podstaty negovat, zkuste mi říct jak si představujete nenulový „progres“ a rozvoj zaměstnanosti ?
  ad Tieto) Tieto dodává služby a byli by šílení kdyby si postavili svou vlastní budovu (Tieto tower), účetně i z hlediska cash-flow je to blbost

  ad 3) stávající složení najdete tady : http://vtpo.cz/firmy , osobně tady nevidím příliš účetních a poradců … vidím tady firmy z oboru MaR, IT (rozpoznávání obrazu), Vývoj použití ortopedických pomůcek, materiálový výzkum a poradenství, Hellu … a ano opravdu několik firem je z oboru lidské zdroje, logistika apod… ale výrazně převažují firmy technického charakteru…

  Thumb up 1 Thumb down 3
 30. jrov :

  MichalF: Prvotně vyvolat místní referendum dle zák.č. 22/2004 Sb. (vzhledem k tomu kolik lidí je proti kácení lesa, tak by bez problému bylo vyvoláno a bylo platné) „o vyvolání architektonické soutěže (zpracování studií) na zastavění VTP“. Tím by se dalo do pohybu více věcí než argumentace cca. 8 tis. podpisy petice proti VTP, kde většina lidí slyšela na kácení lesa…

  Výsledek referenda je závazný , petice s tak málo podpisy nikoliv … Případný investor samozřejmě si může dělat co arch. ing. Vltavský dovolí, nicméně by po případném referendu a architektonické soutěži, bylo pro obvod složitější to nechat plavat a bez kontroly …

  tady je aktuálně x tis. lidí co říká NE nějakou peticí, město tam pozemky již koupilo a areál VŠB se stejně nemá kam v horizontu 20 let rozvíjet …

  Thumb up 0 Thumb down 0
 31. skelet :

  jrov: to je to co jsem psal výše. VŠB se může rozvíjet buď směrem k Myslivně nebo okolo Opavské ulice. Jedno se „zazdí“ VTP, druhé se „zazdilo“ nejdříve Makrem, pak rodinnými domy. Město s rozvojem VŠB nikterak nepočítá, zkrátka jim to je jedno. A pokud zazdím Opavskou ulici, a zastavím si Myslivnu, tak jediná cesta je buď to roztřískání VŠb po brownfieldech nebo vykácení lesa. Nic jiného se prostě nevymyslí.
  Architektonická soutěž by byla hezká věc, ale město není investorem a ani nemá šajna, kdo bude investorem. Tedy ani jaké bude mít potřeby. Bez toho můžeme soutěžit do alelujáá.

  [sarkasmus]Pochopitelně pokud by nenastal fail před 40lety a VŠB se nepřestěhovala do Poruby, ale zůstala hezky v centru, jak psal aggu, tak máme po problémech. Uvolnil se nám Baťa a Ostravica nebo zbořil zbytek centra[/sarkasmus]

  Thumb up 1 Thumb down 0
 32. aggu :

  Proč by se VŠB měla rozvíjet někam k Myslivně? Pořád se pletou dohromady dvě věci – areál VŠB a areál VTPO. Rozvojová plocha VŠB (=stávající plocha kampusu VŠB především mezi 17. listopadu a Studentskou a u kolejí) nesouvisí s rozvojem VTPO. Přípravu VTPO má na starosti magistrát a v podstatě s tím nemá VŠB co dělat. Svých volných pozemků k rozvoji má zatím dost uvnitř svého kampusu.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 33. jrov :

  aggu: pohledem do mapy :https://www.google.cz/maps/@49.8343645,18.1625772,1482m/data=!3m1!1e3 , vidím asi 2-3 zajímavé parcely na kterých by se něco menšího dalo v areálu VŠB postavit. Pak vidím dotčenou louku , pás lesa s planetáriem a opět louku … takže pokud se nemá kácet les – je tohle jediné rozumné místo.

  Faktem je že by se měla VŠB aktivně zapojit s tím jak si představuje svou „vzdálenou“ budoucnost a jaké má nároky na pozemky a sladit to s podobou VTP …

  Thumb up 2 Thumb down 0
 34. MichalF :

  jrov:
  Ad 1: Napadá mě třeba ČVUT na Dejvické, tam jim stačí inovacentrum v jedné budově, i když by tam mohli vybudovat krásný zelený VTP směrem na Hanspaulku(Doufám že to nemají v plánu, abych si nenaběhl:D).

  Další je třeba Liberec, od TUL k VTP je to taky tři kilometry autem.

  Nebo můžu jako příklad uvést třeba právě to Brno, FIT sídlí na Božeťechově,což je tak tři kilometry autem, takže naprosto mimo technologický park pod palačákem a viditelně to v rozvoji spolupráce s IT firmami nikterak výrazně nevadí.

  Ad referendum: To je pěkné, jenže aby to mělo nějaký smysl tak by se muselo jednat o referendum na úrovni statutárního města, takže jen k vyvolání je potřeba podpisy 6% oprávněných obyvatel celé Ostravy, což už Vám moc s počtem podpisů pod peticí nevychází. Další možností je, že by místní referendum vyvolalo samo zastupitelstvo města Ostravy, což tady zrovna nepředpokládám. Sporné je i to o čem by dané referendum mělo být, vypisovat referendum o vyvolání architektonické soutěže mi přijde takové zvláštní.

  Nikdo netvrdí, že Ostrava něco jako VTP nepotřebuje, jenže by to k něčemu bylo, tak by to měla být součást nějaké strategie a ne projekt vniklý asi nějak takhle: Koukej tak nám zbyly nějaké prachy z mošnova, tak se na to podíváme… hele tady je poblíž nějaké pole kde bychom je mohli udat, hlavně abychom nad tím moc nemuseli přemýšlet a nebylo s tím moc práce.

  Pan hlavní architek je vůbec kapitola sama o sobě, vidět a slyšet ho na živo byl velký zážitek.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 35. aggu :

  jrov: Vykácení lesa kvůli stavby VTPO jsou 100x vyvrácené nesmysly. Vykácí se pouze průsek pro příjezdovou cestu a cyklostezku.
  A opět, proč by se VŠB měla obětovat a defakto věnovat své pozemky, ve svém kampusu, pro VTPO? Proč by se VŠB měla omezovat ve svém rozvoji? Už tak těch volných ploch moc nemá.
  Ať si to řeší město, je to jeho projekt.

  Thumb up 3 Thumb down 4
 36. skelet :

  Aggu: já, MichalF a Jrov se bavíme o těch tvých dvou posledních větách. Tedy o budoucích možnostech rozvoje VŠB/VTP. Tedy o událostech po výstavbě VTP na Myslivně.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 37. skelet :

  edit: Tedy PO událostech po výstavbě VTP na Myslivně.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 38. aggu :

  MichalF: Když už máš možnost něco udělat správně a synergie VŠB+VTPO+FNO správně je, tak proč to neudělat správně – co nejjednodušeji a všechny hotspoty sobě co nejblíže?
  Samozřejmě, že by bylo mnohem lepší, kdyby nadregionálně významné instituce VŠB+VTPO+FNO byly v širším centru. Ale „někdo“ s rudým mozkem to už holt podělal v minulosti, a postavil VŠB a FNO na západním okraji města u lesa. Moravská Ostrava jaksi nebyla v kurzu. Stalo se a napravit se to už nedá.
  VTPO rozhodně není projekt ušitý horkou jehlou, když zrovna někde zbyly peníze.

  Thumb up 1 Thumb down 3
 39. aggu :

  skelet: Co je na to nejasného, VŠB se bude rozvíjet ve svém kampusu. Místa je tam zatím dost a co bude za 30-40 let nemusíme řešit ;)

  Thumb up 0 Thumb down 1
 40. skelet :

  aggu 16:41 „Místa je tam zatím dost a co bude za 30-40 let nemusíme řešit“
  aggu 16:39 „ale „někdo“ s rudým mozkem to už holt podělal v minulosti, a postavil VŠB a FNO na západním okraji města u lesa.“

  ta první věta je odpovědí na tu druhou větu. Prostě ve stylu „je to hezký, tak to tam jeb…. O budoucnost se nestarejte“

  Thumb up 3 Thumb down 0
 41. aggu :

  skelet: Ta replika ti nedává moc smysl, bavíš se o dvou různých věcech a hledáš mezi nimi spojitost.
  Ano, VŠB pro svůj rozvoj (zatím) jakýs takýs prostor má. U sebe. Co bude za 30-40 let smysl řešit nemá. Mohou udělat tisíc věcí jinak ve svém kampusu. A možná ani nebude nutné nové místo hledat, protože nebudou jako Brno potřebovat nové a nové budovy až budou největší ve vesmíru, ale spíše budou směřovat k jakési „implozi“. Kdo ví. Proto to nemá cenu řešit.

  Thumb up 0 Thumb down 4
 42. skelet :

  VŠb se za posledních dvacet let neuvěřitelným způsobem zastavěla. Ten prostor už nemá jakýs takýs, ale prakticky žádný. Takže to není o 30 až 40letech, ale o horizontu dvaceti let.
  Ta replika smysl dává, protože v době, kdy se zde začala stavět fakultka a VŠB, tak tu bylo místa neurekom.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 43. aggu :

  skelet: Bude Česko ždímat evropské peníze na „výzkumný beton“ stejným tempem i dalších 20 let? ;)
  Bude se VŠB i za 20-30-40 let nadále rozšiřovat, nebo spíše zmenšovat? Já bych byl pro druhou variantu… Přestože ideální by bylo VŠB+OU, s druhým, novým kampusem v centru.
  Pozemky tam stále jsou. Pokud projde ta „myšlenka“ zabrat je pro VTPO, tak samozřejmě nebudou.
  Bambilion otázek ;)

  Thumb up 0 Thumb down 3
 44. MichalF :

  aggu:

  „VTPO rozhodně není projekt ušitý horkou jehlou, když zrovna někde zbyly peníze.“

  No to co předvedl pan architekt na diskuzi, myslím konkrétně třeba to jak povídal o tom, že jednou ze dvou zadávacích podmínek byla docházková vzdálenostt. A na to že park může být buď u lesa, nebo u opavské či u globusu došel tým odborníků po dlouhém a pečlivém uvažování, následkem čehož zavrhl Dezu a přívoz. Řekl bych, že i když se na spoustě věcí třeba neshodneme, tak že tohle bychom dokázali zhodnotit za pár minut u piva.

  A také to jak dopadla žádost o územním rozhodnutí.

  O moc pečlivé a kvalitní přípravě nevypovídá.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 45. skelet :

  Ano, ale ty otázky je třeba řešit teď. Ne, že něco někam umístím (přes odpor místních), abychom si za deset let řekli, že další rozvoj VŠB a VTP bude někde v centru. Ta koncepce a tah na branku zde chybí. Ale to není problém politiků, ale úřadu hlavního architekta města Ostravy.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 46. aggu :

  MichalF: Ono to rozhodování bude přece jen trochu složitější a za pár minut u piva by to asi nešlo ;)
  A třeba okolí bývalé Dezy v Hulvákách je kontaminované už z dob Rüttgersových závodů. Českým tempem tam bude uklizeno za X let. Dosaď si sám. O lokalitě v Přívozu nevím nic.

  Thumb up 0 Thumb down 2
 47. aggu :

  Rozvoj VŠB v centru je nesmysl a nemá cenu se o něm bavit (už 41 let). Vznikem nové univerzity by se situace změnila, ale na kampus v Porubě by to nemohlo mít vliv. Bude tam stát i dál. Kde bude VTPO se ukáže.
  Tah na branku neexistuje z těchto důvodů – „demokracie“ a 4-leté volební období. Proč by se politik namáhal udělat něco navíc, co ho přesahuje a u čeho už nemusí být? ÚHA jsou jen loutky politiků. Strategií minimálně do roku 2020 je plný internet ostravského magistrátu. Jakou mají cenu? Jen tu, kterou za ně zaplatil daňový poplatník.

  Thumb up 1 Thumb down 2
 48. MichalF :

  aggu:
  Já jsem myslel rozhodnutí o tom, že to není v docházkové vzdálenosti od VŠB v Porubě. Nepodceňuj nás.:D

  Jinak opravuji nebyl to Přívoz ale Hrušov. Ještě tam měli vyznačenou lokalitu u hotelu Palace a DOV.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 49. thvari :

  aggu: na to jak komunisté spoustu věcí neudělali šťastně, tak v tomto to je možná i trochu štěstí – poloha na samém západním okraji Ostravy je v podstatě jedna z nejatraktivnějších vzhledem k hezkému prostředí Poruby. Spojení práce a dostupného bydlení ať už v bytě nebo RD všude kolem s tím, že jsem i kousek od přírody, je atraktivní.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 50. aggu :

  thvari: Nevím co je na tom šťastného. Tyhle instituce mají být ve středu města, ne na okraji u lesa, který je atraktivní z jiného důvodu.

  Thumb up 1 Thumb down 3
 51. Ac :

  aggu: Smysl by měl OU kampus přírodních věd v DOV, tak jak to má např. Brno, Olomouc, pořád nechápu, kde má OU nějaká výzkumná centra, resp. proč to nikdo neprosazoval ( možná byl i někdo proti).

  Thumb up 0 Thumb down 0
 52. aggu :

  Ac:
  Vedle provozování superpočítače je IT4Innovations národní superpočítačové centrum nositelem excelentního výzkumu v oblasti IT, konkrétně v oblasti superpočítání (tzv. High Performance Computing) a zabudovaných systémů. Výzkum realizuje společně pět subjektů: vedle VŠB-TU Ostrava také Ostravská univerzita v Ostravě,…

  Thumb up 0 Thumb down 2
 53. thvari :

  aggu: není vůbec pravda. v Utrechtu, což je město stejně velké jako Ostrava, je kampus dvou VŠ, nemocnice a výzkumná centra různých společností úplně na okraji města. a funguje to výborně.

  navíc v centru Ostravy je OU a městská nemocnice na Fifejdách. nechápu, proč byste zrovna v Ostravě hňahňal druhou univerzitu a druhou nemocnici.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 54. Alex :

  jrov:

  Zřejmě žijeme nejen v jiném městě, ale i v jiném, kauzálně nepropojeném vesmíru.

  A) Ostravské brownfieldy by s klidem polkly jednu další univerzitu i s přilehlým VTP (kdyby byl zapotřebí), jaképak tříštění

  B) Stávající montovny a budoucí VTP navrhovaného střihu mají společnou podstatu: realizace technologií, vyvinutých jinde. Jestliže dělník u pásu v Nošovicích montuje motor, vyvinutý v Koreji, nebo inženýr u PC kóduje algoritmus, jehož potřeba vznikla v USA, je to z pohledu perspektivy a rozvoje regionu zcela rovnocenné.

  C) Nemám v plánu negovat VTP jako takový, jen jeho zdejší kuriózní variantu. Zasíťovat pozemky, postavit baráky, vyhodit za hranice stamilióny investičních pobídek jsou jen různé podoby jedné a téže přiblblé strategie. To, co může vést skutečně k progresu, je rizikový kapitál, poptávka po inovativních řešeních z privátního i veřejného sektoru a stimul této poptávky. Jen tak namátkou: zkuste vymyslet něco, co by konkurovalo prolobovanému konglomerátu magistrát – DPO – Ekova. I kdyby vaše tramvaje jezdily na vodu, nedostanete se ani přes vrátnici, za to ručím. Nebo co by, nedej pámbu, v energetice ohrožovalo rozšiřování Temelína, Dukovan, nové paroplynky nebo přečerpávačky. To vás spíš najdou v sudu na dně přehrady, než byste takové řešení prosadil.

  D) Podívejte se, prosím, ještě jednou na seznam stávajících firem ve VTPO. Skutečně chcete namluvit mně nebo komukoli jinému, že firma „technického charakteru“ je totéž, co vědeckovýzkumná aktivita? Já jsem našel slovy čtyři firmy, které by snad, možná, mohly provádět nějaký výzkum. To, čemu říkáte „technický charakter“ tj, poradenství a inženýring, to má k vývoji tak daleko jako Ostrava k Silicon Valley.

  Thumb up 5 Thumb down 1
 55. aggu :

  Ano třeba v Utrechtu to tak mají. A chtěli si v Utrechtu taky zlikvidovat své centrum a jeho funkce přenést na ten okraj města?

  Thumb up 0 Thumb down 3
 56. aggu :

  Alex se nejspíš řídí tím, že co je pod vědecko-výzkumnou úrovní Caltechu, je k ničemu. Nechápe, že žije v zemi, která nemá jedinou univerzitu světové úrovně. Máme ovšem univerzitu, kde studuje / kterou navštěvuje skoro nejvíc studentů na světě. Na Česko dobrý. Nebo třeba univerzitu, která potřebuje miliardu ročně na beton. Taky dobrý.
  VTPO má pro Ostravu velkou hodnotu. A na všechno ostatní je potřeba čas.

  Thumb up 1 Thumb down 2
 57. skelet :

  aggu: jen tak pro zajímavost, kde v centru se měly nové objekty fakultky postavit? (místo té nevhodné Poruby)

  Thumb up 1 Thumb down 2
 58. Alex :

  aggu:

  Že čas, říkáte?

  Z jakých znaků, jakých parametrů reality čerpáte aspoň miligram naděje, že v nejbližších letech se zde bude v ekonomice a veřejné správě dít něco zgruntu jinak, než se dělo v uplynulé čtvrtině století?

  Jmenujte mi alespoň tři reálné ukazatele a máte můj hlas do jakékoli veřejné funkce!

  Thumb up 1 Thumb down 0
 59. aggu :

  skelet: Sorry, na rozdíl od některých si nemyslím, že odpověď se dá zvládnout za těch pár minut u piva a že na ní má odpovídat laik. Zároveň si myslím, že periferie Moravské Ostravy přehuštěním zástavby nikdy netrpěla. Ale to už je jedno.

  Thumb up 0 Thumb down 2
 60. skelet :

  tak když laicky můžete ohodnotit, že to byl nesmysl, tak můžete mít svůj tajný tip, kde by to šlo, toť všo. Já si to popravdě vedle Karolíny, Vysokých pecí a chemičky moc nedokážu představit. Leda na místě dnešního Futurum.. ale nejsem pamětník Ostravy let sedmdesátých a osmdesátých

  Thumb up 1 Thumb down 0
 61. aggu :

  Naděje se nedá změřit, Alexi ;)
  Ale kdoví, třeba si Rykala zítra zlomí obě nohy, Palyza začne dělat do krevet, Novák se dá na zahradničení, Semerák si otevře hotel v Thajsku, Vltavský začne prodávat obrázky na Karlově mostě…
  Centrum Ostravy třeba taky všichni odepsali (politici, novináři, „náhodní kolemjdoucí“) a ono se chová vzpurně, lidi si tam natruc otevírají kavárny a bistra a ještě jim tam chodí drzí zákazníci.

  Thumb up 0 Thumb down 2
 62. Ac :

  Ostrava by jeden velký kampus přírodních věd v centru (širším centru) zvládla a potřebovala. A možnost vzniku byla, ale OU to nezvládla a propadla s v celostátním měřítku téměř k bezvýznamnosti.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 63. balde :

  Alex: kažte mi jednu moderni firmu která vlastní kanceláře kde sídlí a nejen v Ove ale i Praze

  Thumb up 0 Thumb down 0
 64. jrov :

  Alex: Já myslím , že oba žijeme ve městě ve kterém poslední dekády hrál prim těžký průmysl a těžba uhlí.
  Nyní vidím město, kde sice ubylo obyvatel, ale je tady vidět odklon od těžkého průmyslu (zůstal defakto jen Mittal a část vítkovic). Jasně taky bych tady chtěl Apple, Microsoft , Oracle, Google … ale jsem rád i za ty „blbé haly“ v Hrabové, kde sice jen něco montují, ale částečně tam probíhá i nějaký „vývoj“. Takže VTPO je sice podle vás pod úroveň , ale pochopte, že tady je nulová tradice a někdo jí musí vybudovat a i obyčejná firma z oblasti MaR musí zaměstnat kvalifikované lidi, protože někdo musí „vymyslet“ jak řídit technologický proces, byť aplikací hotových kompoment a napsaním svého kódu do řídícího systému.

  Za mě končím polemiku, chápu Váš názor , ale máte nároky které Ostrava zatím nemůže zvládnout …

  Brownfieldy jsou fajn, ale areál VŠB stojí v Porubě a dokonce tam masivně investoval. Takže opět můžeme polemizovat nad rozhodnutím před 40lety a nebo to příjmout jako fakt.

  Thumb up 2 Thumb down 2
 65. Alex :

  jrov:

  Já zase chápu názor Váš, nejsem ignorant. Je nutno „nějak“ začít.

  Avšak začínat „nějak“ 25 let od okamžiku, od kterého je útlum těžby a těžkého průmyslu nejen zřejmý, ale reálně probíhá v přímém přenosu, a nepřiznat narovinu, že se jedná o ono primitivní a triviální „A“ a nepřipravovat zároveň to nezbytné, náročnější a dávno žádoucí „B“, je znakem mentální přiboudlosti, ne-li zlé vůle.

  Bude-li zdejší odborná veřejnost podporovat politickou reprezentaci v jejich plácání se po ramenou, jaké že to nechali vybudovat úžasné montovny a VTPO, akorát bez té vědy a s importem technologií, nedá-li jim důrazně najevo, že za čtvrtinu století stihli akorát oddálit klinickou smrt, ale pro rozvoj neudělali zhola nic, pak si zřejmě zdejší region svůj osud zaslouží.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 66. Jrov :

  Alex:
  Vaše řešení / názory sice zní hezky , ale nejsou realizovatelné – většinovým voličům je to úplně jedno , jim stačí ty montovny a maximálně slyší na hysterické „kácení lesa u myslivny“ – kdyby tato petiční akce neproběhla, tak většina podepsaných ani nezjístí , že se tam něco začalo stavět…

  Stojím si za tím že VTP je vlastně úspěch a Tieto skoro zázrak :-) . Taky bych chtěl žít ve Vámi popisovaném idealním světě tj. bez dotací/pobídek/korupce a to nic ve zlém

  Thumb up 3 Thumb down 2
 67. Rado :

  VTP je hezká věc, ale jak píše Alex, bez vědy a importu technologií to jen tak nepůjde. Nicméne více než VTP bych to nazýval TP, na vědu díky zkušenostem známých moc nevěřím. Vědu v Ostravě (resp. v ČR) máme, ale ta je těžce podfinancovaná. Jednak vybavením, jednak mzdově. Dokonce v Ově existuje i jediný ústav Akademie věd v MSK, což je ostudná vizitka. Ale dokud budou ve vědě nízké mzdy, zázraky se dělat nedají. Z jedné strany jste hozen do mezinárodní konkurence, hodnocen podle všelijakých měřítek, podíváte se na výplatní pásku a tam je velké … A o tom to je. Pokud zde mají být věda a technologie, nutně to musí být i o mzdách. Bez toho to nejde. Ve světě věda funguje, tlačí se do ní peníze, vědecká práce má prestiž, v ČR je tomu právě naopak. Takže sice věda a spol. je hezká věc, ale v českých podmínkách to je hudba hodně vzdálené budoucnosti. Mám dost známých, kteří v této oblasti působili a odešli za lepším, ať už do zahraničí nebo do soukromé sféry, ale mimo obor. Protože mám-li použít slova mého kamaráda, práce ve vědě je rezignace na vlastní sny.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 68. Miv :

  Rado: Podfinancovaná určitě není. Znám ldi na Báňské, co mají i tři děti a mají se dobře (a mluví o tom tak). Kdo chce dělat vědu, nepotřebuje pro sebe milión ročně. Z mé zkušenosti lidi, kteří jsou ve vědě hlavně za penězmi, toho obvykle moc neudělají. Pochopitelně je to i o štěstí, aby na pracoviti nebyla žádná žába na prameni, ale o podfinancování vědy bych určitě nemluvil. Tak možná špatné organizaci některých pracovišť, ale peníze nejsou ten hlavní problém.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 69. Ac :

  http://ostrava.idnes.cz/vedecky-park-se-muze-rozsirit-do-vice-mist-i-tak-hrozi-protesty-ps5-/ostrava-zpravy.aspx?c=A160505_2244186_ostrava-zpravy_sme
  Takže VTPO asi jen tak nebude. Tohle nepochopím, jeden z mála projektů, který by mohl alespoň trochu pomoct. No kdo chce kam…

  Thumb up 1 Thumb down 0
 70. Rado :

  Ac: Něco na způsob zabij bobra, zachrániš strom. Holt ona ta Ostrava vždycky uměla jít svým směrem, skoro pokaždé to ale bylo proti proudu.

  Thumb up 0 Thumb down 4
 71. Martin [msstavby.cz] :

  Ac: VTP bude, jde o to kde.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 72. donc :

  Opravdu VTP v Porubě chybí, kdy to konečně pochopí? Musí navazovat na VŠB-TU.

  Thumb up 7 Thumb down 1

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.