Visuté galerie Havlíčkovo nábřeží – vizualizace

Stavba je součástí balíku projektů pod pracovním názvem „Revitalizace řeky Ostravice“, který je součástí tzv. „Integrovaného plánu rozvoje Města“ a budou spolufinancovány z EU fondů prostřednictvím Regionálního operačního program Moravskoslezsko.

Jedním z nejdůležitějších projektů jsou „Cyklostezky podél Ostravice“, které nově řeší i koncepci cyklistické, pěší a automobilové dopravy prostoru před budovou Krajského soudu a v ukončení ul. Matiční na Havlíčkově nábřeží. (návrh předpokládá celkovou revitalizaci těchto prostor – nové kamenné dlažby, veřejné osvětlení, městský mobiliář).

V rámci této předmětné stavby budou realizovány 2 visuté vyhlídkové galerie, jedna v ose ulice Matiční a druhá před budovou Krajského soudu. Galerie otevřou nové pohledy na revitalizovanou řeku, siluetu slezského břehu i s novými objekty, které se předpokládají v budoucnu vybudovat na protějším Seidlerově nábřeží. Galerie budou tvořeny visutou železobetonovou monolitickou deskou – konzolou, vyloženou přes hranu kamenného zhlaví stávající nábřežní zdi, konzola desky bude pohledově rytmizována a odlehčena vybráním, v kterém budou osazeny nerezové konzoly vynášející sloupky proskleného zábradlí. Pochůzí plochy galerií budou tvořeny dlažbou z velkoformátových kamenných desek v kombinaci s pásy prosklených ploch ve vybrání ŽB desky. Galerie budou scénicky nasvětleny pomocí reflektorů, umístěných pod deskou konzoly. Toto nasvětlení se projeví zejména z protějšího – slezského břehu a částečně bude prosvítat prosklenými plochami v podlaze.

Další částí této stavby je navýšení stávající nábřežní zdi, které je nutné z důvodu jediného možného umístění trasy cyklostezky v tomto úseku Havlíčkova nábřeží. Po jeho realizaci bude tvořit přirozenou ukončující hranu navržených navazujících zpevněných ploch cyklostezky se zábradlím s předepsanou normovou výškou.

Svým provedením bude odpovídat stávajícímu materiálovému řešení, tedy kyklopské zdivo s ukončujícím kamenným zhlavím a s repasovaným kovovým zábradlím.

V rámci projektu byla aktuálně podána žádost o dotaci z rozpočtu Regionální rady regionu soudržnosti Moravskoslezsko. Fyzická realizace projektu byla zahájena 05/2012 přičemž dokončení se předpokládá 12/2012. Objem finančních prostředků vynaložených na realizaci by neměl překročit 15,2 mil Kč.

Zdroj: Město Ostrava

Související články


Komentáře

 1. kAcZiQ :

  Oj .. já myslel že to bude delší :) … Ale i tak pěkný :)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 2. Fred :

  Nejak mi unika smysl. V cem je to lesi nez puvodni zed?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 3. Hynek [msstavby.cz] :

  Fred: nemusis po trave asi.
  taky mi unika smysl.. hlavne ta lokalita neni vubec na nejake lelkovani, u soudu nebo v odpo zavrene skole ti kafe nebo zmrzlinu tezko prodaji, byt tam podnik(y) tohohle typu, je to fajn. verim, ze lidi, co by si tam zasli na kafe nebo obed a pres leto si sedli venku, by se nasli..

  puvodne jsem myslel, ze to bude umelecka galerie :)) ze tam budou treba ty smalty nebo neco, takhle clovek bude fakt koukat na protejsi breh, kde neni na co koukat (tzn koukat nebude)..

  kAcZiQ: no.. ona to tam prerusuje lavka, jedna vizualizace ukazuje prostor pred soudem a druha pred skolou, tzn delka asi az az. abychom se tam nakonec vsichni vlezli, ze :))

  Thumb up 0 Thumb down 0
 4. Martin [msstavby.cz] :

  Luxus…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 5. Jiřík :

  S tím máte pravdu ! Ale i v letních dnech se tam mohou procházet studenti EKF a Kratochvílky a rozjímat nad učením. Podle mě by tam mohli být pojízdné stánky přes léto co by tu lokalitu využili o víkendech.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 6. Crazym :

  Jedna velká 3,14čovina. Nevím proč mám pocit, že je to zbytečné mrhání peněz. Ale jak vidím, tak na to se vždy najdou… :-(
  Jsem zvědav v jakém stavu to bude za rok či dva, nebo kolik bude třeba prostředků na udržení civilizovaného stavu popř. ostrahy. Zas bude důvod proč dát další kamery MP do další části města.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 7. Nimrod :

  Jde vidět, že se tady ukazují čím dál více chudáčci z diskuzí na jiných portálech, třeba z Deníku. Ale možná se mi to jen zdá. Princip této stavby je jednoduchý, aby mohla vést po této straně cyklostezka – prodloužení z Kom.sadů až k Hradní lávce, je nutné navýšit nábřežní zeď. Z toho důvodu, abyste vy chytráci nespadli dolů do řeky, běžte si to tam projít a uvidíte, jak je ta zeď po letech utopená a neplní svou funkci. No a když už se navyšuje zeď tak se udělají vyhlídkové terasy – což povede k dalšímu zatraktivnění řeky jako turistického cíle. Jen opravím, že tento projekt je samostatný a není součástí cyklostezek kolem Ostravice, byť na něj navazuje a podmiňuje (to je z pohledu úplnosti dotačních podmínek). A z pohledu dotací to musí vydržet minimálně 5 let, takže klid. Ale vím, že se to nedělá kvůli 5ti rokům, ale že to je dlouhodobá vize.
  Pro skeptiky dodám, že Revitalizace řeky Ostravice je již dlouhou dobu jedno z velkých témat, již ve volbách v roce 2006 to bylo téma pro obě velké strany na radnici, tato akce je zanesena ve všech strategických dokumentech města, shodli se na ní téměř všichni – ale pokud se to někomu nelíbí, což je jeho výsostné právo, nemusí tam chodit a může doma lelkovat u PC.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 8. Hynek [msstavby.cz] :

  Nimrod: no.. nepamatuju se, ze by byla zprava, ze tam uz nekdo spadl (krom toho kaskadera letos s autem u biskupske).. zabradli je (kdyz tak me opravte) ve stejne vysi vsude, od komenak az po lavku unie. navic nikde to neni tak, ze by to vybizelo k tomu, aby se tam nekdo primo pohyboval (jsou tam travniky, kere..). pokud bude bezprostredne vedle toho cyklostezka, chapu, ze nekoho napadne to zvysit. a jasne, z kratochvilky si kluci muzou u huleni sednout. ale jinak bez nejakeho rekneme obcerstvovaciho bodu ty galerie pro me osobne ztraci vyznam. revitalizaci ostravice tady myslim nikdo nejak extra nezpochybnuje, bavime se o ucelnosti ciste tehle stavby, netreba to obracet ve smyslu, komu se to nelibi, at tam nechodi. dovedes si predstavit, ze bys tam stravil byt jedno odpoledne, kdyz mrknes na ty vizualy a znas tu lokalitu?

  Crazym: vzhledem k tomu, ze jsi bezprostredne u budovy soudu, byly by dalsi kamery nosenim drivi do lesa. stejne tak o ostraze bych nemluvil.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 9. marian :

  mrtvy kenny: byl jsem před pár lety u soudu a advokát mi vyprávěl historku, jak jednomu soudci vykradli auto přímo na parkovišti před soudem, takže kamera se hodí :-)
  jinak: ta zeď tam je opravdu nižší, vrch zábradlí dnes o moc nepřevyšuje úroveň terénu, takže chodník se tam bez zvýšení zdi postavit nedá a vzhledem k tomu, že je tam hned nalepené parkoviště by tam na něj bez té visuté galerie ani nebylo místo. uvidíme jak to bude nakonec vypadat, ale myslím že ta stavba má hlavu a patu.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 10. Hynek [msstavby.cz] :

  marian: chcou protahnout cyklostezku a kvuli bezpecnosti cyklistu zvysit zabradli. pocud to vsechno chapu. ted je tam treba pred soudem silnice-parkoviste-travnik-zabradli. proc nemuze byt nove silnice-parkoviste-cyklostezka-zabradli, ale musi tam byt jeste prostor kde se muzu bezduvodne postavit, to mi unika. ale taky nechcu byt zbytecne negativisticky, treba to do budoucna splni ucel a lide se opravdu budou chodit podivat na druhy breh. aktualne neni proc, anebo vidi dostatecne i ze stavajiciho chodniku. a kdyz uz, tak by tam mohli dat schody, aby se clovek dostal dolu/nahoru k rece, coz by byla funkcnost, ktera tam chybi, clovek sleze u biskupske a vydrape se az u komenaku.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 11. marian :

  kenny: myslím, že tebou navrhované řešení by se tam nevlezlo. toho trávníku tam je tak 1 metr? ale to střílím od boku. a vůbec se mi nelíbí poloha v níž já – starý skeptik – obhajuju nějaký projekt města… takže ok, ta galerie bude blbost :-) už je mi líp

  Thumb up 0 Thumb down 0
 12. Nimrod :

  Chlapi uvažujte trochu – v odbách, kdy se tento projekt vymýšlel a rozbíhal byla situace naprosto jiná. Ale i teď se přece snažíme přilákat co nejvíce turistů, trochu Ostravu lépe propagovat. Je mi jasné, že nikdo z nás tam nebude vysedávat celý den. To siraději skočím na 3 pivka do Spolku nebo někam. Ale z pohledu cestovního ruchu je jakékoliv oživení dobré. Až budetet/me mít rodiny a děti, rádi to ještě využijeme. A navíc v dnešní přiznivé době, kdy ceny stavebních prací tlačí zakázky hodně dolů, bylo by hřích toho nevyužít.
  Co týče cyklostzeky – cyklisté furt namítají, že nemají místa, kde by mohlli zastavit a oddechnout si, aniž by to zezadu do nich nevpálil bruslař nebo další cyklista. Tak tady máte první vlaštovku, odpočivadlo spojené s vyhlídkou…a třeba tam časem bude i nějaké občerstvení, ale to už asi zařídí mocná ruka trhu…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 13. Hynek [msstavby.cz] :

  Nimrod: promin, ale nevyuziju. nepujdu nekam, kde nic neni, jen pac tam posunuli zabradli a nasazeli kachle. neco podobneho bude snad v komenaku za radnici s lavickama – fajn, tam jsou dve restaurace, muzu se projit po parku a sednout si tam. kdo vi co bude na cerne louce – dejme tomu. ale tady opravdu neni o co stat a netusim, proc tam mam (nedej boze jako turista) jit?

  obcerstveni/kavarna muj nazor radikalne meni, ale nevidim, kam by ho tam zazracne umistili..

  a k te situaci – ja se kolem tehle lokality motam temer kazdy den uz 5 let a ta situace je tam stejna co pamatuju..

  Thumb up 0 Thumb down 0
 14. Martin [msstavby.cz] :

  Hynek [msstavby.cz]: Ale ne všichni chodí někam jen kvůli jídla/kafe. Bude to pěkná zastávka při procházkách po městě a nemusíš si pořád stereotypně sedat na lavičku jen v Komenského sadech. Píšeš, že 5 let je to tam stejné, tak teď se něco děje…
  A za ty cenu co jsou dnes …. Proč nevyužít, tak levně se práce provádět věčně nebudou.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 15. Hynek [msstavby.cz] :

  martin [msstavby.cz]: no, jako zjevne pro mne osobne to proste neni, nikomu ten nazor nevnucuju, jen testuju, jestli mam ten pocit sam, nebo ne.

  ja, kdyby to nebyla dlouhodobe moje nejjednodussi cesta do mesta a donedavna kazdodenni cesta z domu do prace, tak je dost mozne, ze bych tudy v zivote neprosel. analogicky kdyz bych se prochazel po meste, toto je natolik odstavene od mist vhodnych na prochazeni, ze bych se tam tezko zastavil.

  ale tak mi se nemusi libit vsechno, ja si pockam na ty lavicky za radnici a budu spoko, kolem tohohle budu pravidelne chladne prochazet (pokud ne, rad to tady zpetne napisu, ze je vse jinak :)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 16. Crazym :

  Nimrod: Jsou li lidé pesimisté střetávající se s každodenní realitou ještě neznamená, že jsou chudáčci. Ale budiž, klidně budu, ale chudáček žijící a pohybující se v této lokalitě přes 40 let a tudíž seznámen s realitou. A aby nevznikla mýlka, tak přestože jsem skeptik lelkující u PC, tak proti projektu Revitalizace Ostravice a okolí nic nemám, ba naopak, spoustu z něj se mi líbí a lituji, že to tu nebylo dřív. Sice mi pojem Humanizace s tím spojený vyvolává úsměv na tváři ale to je mimo mísu. :-)
  A proto trvám na tom, že prosklená podsvětlená visutá galerie je zbytečný luxus a dlouho krásná nevydrží, holt z cizího krev neteče. Ale třeba se mýlím a tato lokalita se mávnutím kouzelného proutku změní v místo lákající k večerním procházkám bez kterých to krásné prosklené a nasvícené dílo nepůjde ocenit. A ty tlupy pochybných existencí z dálky smrdících mariánkou které tam potkávám i za světla stejným kouzlem zmizí. Ale to bych asi už byl věřící a optimista a to nejsem… :-)
  Ale jsem rád, že se tam něco děje.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 17. Pája :

  cca 3 roky jsem bydlel poblíž řeky a dalších 20 na Šmeralově ulici… a musím říct, že tohle místo si revitalizaci rozhodně zaslouží. Člověk se tam chce jen tak projít, SEDNOUT SI (to je taky věc, že je ve městě celkově málo míst k sezení, tedy, vždycky by jich mohlo být víc :)) a nebylo kam. Jenom cesta, násep (část za ekonomickou fakultou), a křoviny. Jediné, kde se dalo sednout bylo za radnicí a to směrem od řeky. Potom jsou ještě lavičky na druhém břehu u těch paneláků, tam je to fajn. Takže pro lidi, co tam bydlí (pro místní pesimisty: ano mysleme i na ně) je to určitě plus. Řeka je poměrně fajn, ale zatím nebyla možnost, jak si jí moc užít, jen opírat se o zábradlí :) Takže, i když je to věc názoru, nechápu, kdo by byl proti.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 18. Hynek [msstavby.cz] :

  Pája: mozna se pletu i s tim bydlenim.. na me to pusobi, ze v podstate vsechno od sokolske smer reka jsou kancly (rekneme od soudu po technoprojekt). tam jsou i byty?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 19. kAcZiQ :

  Hynek [msstavby.cz] : Já myslel od zdi k řese. (hloubka te terasy)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 20. Crazym :

  Hynek [msstavby.cz] : jj, dojem máš správný, pár bytů je na Hrabákově a něco málo je na konci Matiční v budově SPŠ, proto je to po pracovní době a večer lokalita na pytel, lidé tam nežijí ale jen přebývají v práci. Dokonce je pryč i hřiště , které bylo ve dvoře školy Matiční 18 na kterém jsem jako kluk hrával fotbal a je tam betonplac pro firemní auta. :-)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 21. Summerboy :

  @Nimrod: Naprosto s Vámi sdílím názor, že ty visuté galerie a celkově to zatraktivnění je potřebné a přínosné. Do Spolku si taky rád zajdu na pivo (nebo možná spíš raději na něco jiného někam jinam), ale oproti Kennymu tu v tom vidím přidanou hodnotu a příjemné místo k zastavení. Člověk gtam nemusí vysedávat celý den, ale zastavit se, stejně tak cyklisté se tam mohou zastavit, a prostě chvilku pobýt. Otázka, zda místo zůstane čisté a hezké a nezničené i v dlouhodobé perspektivě, je zcela na místě a je nutné ji řešit. Přesto bych se k tomu nestavěl tak pesimisticky jako Crazym. Sice v Ostravě nežiju 40 let, ale jen 25, ale i tak si myslím, že není ten úplný pesimismus na místě.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 22. mm :

  Summerboy: Každé podobné pojetí je plus pro toto město, něco zvláštního, co tu nebylo, něco, co městu může přidat na atraktivitě, takže já to rozhodně přivítám a dovedu si takto představit celé nábřeží v centru města, mobiliář, nějaké výtvarné díla v podobě soch atd.., ale taky bezp. kamery městské policie proti řadě blbů, kteří by místo chtěli využit jinak.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 23. marian :

  hlavně je třeba si uvědomit, že vznikne pormenáda kolem řeky až k černé louce, případně nové karolíně, případne dolní oblasti vítkovic, dál za rudnou možná golfové hřiště atd…. až do beskyd. nestaví se to na jeden,dva roky anebo proto, aby si tam lidi chodili sednout, jde o to propojení a je dobře, že si to město uvědomilo.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 24. Nimrod :

  Jinými slovy: kdo nic nedělá a nestaví, tak nic nezkazí. Ať město udělá cokoliv, tak se vždy najde hodně lidí, kteří to budou kritizovat. Ale budeme to schovávat za „osobní názor“. Fajn, nikomu jej neberu. Ae vzhledem k tomu, že jsem na tomto projektu několik let spolupracoval, tak bych řekl, že mám právo se k němu vyjádřit, stejně tak jako člověk, který tam žije přes 40 let. Jen je mi smutno, že i pravověrní Ostraváci se někdy otáčejí k vlastnímu městu zády. Řekneme si za 5 let jestli to funguje nebo ne, OK?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 25. Hynek [msstavby.cz] :

  Nimrod: no.. ja tady vidim dva lidi, kterym to moc nesedne a kteri tady maji nejake vytky. co se me tyce, chybi mi tam neco navic (ty naivne ocekavane smalty treba), anebo bych to dal ve stejne podobe do jine lokality, kde je uz ted duvod se zastavit, jen jaksi neni kde. pak bych k tomu nemel vubec komentar.

  a tim otacenim se k vlastnimu mestu zady myslis co? :) snad nemusim opevovat vsechno, co se stavi. urcite nerikam, ze to bude hyzdit, jen to jde myslenkove uplne mimo mne.

  tudiz neverim, ze to bude fungovat (jaka je vlastne funkce? ze treba kdyz tam pujdu v 6-7 vecer ve vsedni den, potkam tam alespon 5 lidi relaxovat? tomu proste neverim, ale jak rikam, rad se tu vsem dotcenym omluvim, pokud to bude naopak)

  urcite to nesmis ale brat osobne nebo neco jako ostravaci se nekam otaceji.. to je rovina, ve ktere to fakt neni.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 26. Balde :

  a planuje se to rozsirit po celem brehu Ostravice v centru nebo to ma byt jen tenhle kousek ???

  Thumb up 0 Thumb down 0
 27. Martin [msstavby.cz] :

  Hynek [msstavby.cz]: Smalty nebo jiná díla tam klidně být mohou ;)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 28. Hynek [msstavby.cz] :

  martin [msstavby.cz]: smalty jsem si vymyslel, nikde o smaltech nebo jinych dilech neni ani carka, pisou akorat o vyhledu na protejsi breh, takze na tom stavim. ale byl bych za podobnou zalezitost moc rad.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 29. Martin [msstavby.cz] :

  Hynek [msstavby.cz]: Kdo ví, co tam nakonec bude moct být :))

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.