V Krnově vznikne mural

Tentokrát bez hlasování se obejde osmý ročník participativního rozpočtu v Krnově. Důvod je prostý: navrhovatelé letos přihlásili celkem čtyři projekty, přičemž dva musely být vyloučeny pro nesplnění podmínek zadání, stejný počet pracovní tým vyhodnotil jako realizovatelné. A protože jejich rozpočet po sečtení nepřekročil vyčleněnou částku jednoho milionu korun, dočkají se autorky realizace svých návrhů bez rozhodování veřejnosti.

„Jedná se o mural nazvaný Strážkyně, kdy by měla vzniknout malba na štítové stěně bytového domu na náměstí Hrdinů 10, a projekt nazvaný Ptáčkodlab, jenž počítá s rozmístěním krmítek v různých lokalitách Krnova,“ přibližuje referentka ekonomiky a projektů Radka Zdráhalová s tím, že druhý návrh se dočká naplnění „nad plán“ autorky. „Navrhovatelka totiž předložila požadavek na umístění sedmi kusů krmítek, a to na SPC u bloků H a D, u řeckého památníku a Rákosníčkova hřiště, v ulicích Hlubčická a Dobrovského a na náměstí Míru. Protože však pracovní tým nakonec rozhodl, že bude do výroby zadáno deset kusů, obracíme se na veřejnost s žádostí pro vytipování vhodné lokality pro další tři. Své návrhy lidé mohou posílat na e-mailovou adresu rzdrahalova@mukrnov.cz,“ upřesňuje.

Bez šance na realizaci někdy v budoucnu však není jeden ze zamítnutých návrhů. „Jedná se o projekt Obnova Švédského kříže. Ten byl vyřazen z posuzování, protože parcela, na které se kříž nachází, není ve vlastnictví města, ale Státního pozemkového úřadu. Jeho bruntálské pobočce proto byla postoupena žádost a po vyjádření vlastníka k možné obnově se město může návrhem zabývat,“ vysvětluje Radka Zdráhalová a dodává, že poslední přihlášený projekt navrhující vznik trailových tras v příměstském lese se potýkal s podobným problémem. Byl totiž vyřazen nejen pro neúplnost zpracování, ale i kvůli výběru nevhodné lokality, kdy se jednalo o kategorii lesa zvláštního určení se zvýšenou rekreační funkcí.

Pokud vše půjde podle plánu, měli by o převedení peněz na projekty hlasovat zastupitelé na svém červnovém zasedání a následně by už nemělo nic bránit jejich realizaci.

MURAL – ART Strážkyně

Navrhovatelka: Zuzana Matelová

Rozpočet: 300 000 Kč

Popis projektu: Strážkyně města je návrh mural artu, který by oživil štítovou stěnu bytového domu v Krnově, představujíc tak vstupní bránu do centra města. Tato unikátní malba v barvě indigové přináší do městského prostoru sílu a jedinečnost.

Motiv: Dvě klečící postavy jsou centrálním prvkem muralu. Ochránkyně města drží ve svých rukou sklenici obsahující symboly a dominanty Krnova. Tímto způsobem je dán důraz na přítomnost, jednotu a péči o město Krnov.

Indigová barva byla vybrána nejen pro svou estetickou přitažlivost, ale také pro svůj význam spojený s mystikou hloubkou a zodpovědností. Tato barva bude působit jako vizuální spojnice mezi městem a jeho obyvateli.

Přínos projektu: Oživení místa, které je částečně takovým „zastrčeným koutem“. Jde o místo, které leží na spojnici hlavního nádraží a centra města. Projde, či v jeho bezprostřední blízkosti projede, každodenně velké množství obyvatel i návštěvníků města.

Místo realizace: Štítová stěna bytového domu na nám. Hrdinů 925/10, parc. č. 2783, k.ú. Krnov-Horní Předměstí

Ptáčkodlab

Navrhovatelka: Jana Glosová

Rozpočet: 30 000 Kč

Popis projektu: 10 krmítek o velikosti cca 30x20x130 cm v kovové patce, včetně kovového poutka na zavěšování lojových koulí.

Přínos projektu: Přínos každému občanovi města Krnova, kterému není lhostejné, že venkovní ptactvo v zimním období mnohdy strádá. Pevně věřím, že spousta lidí v Krnově krmítka pro ptáčky uvítá a v zimě bude mít možnost malým opeřencům přilepšovat.

Rodiče své děti mohou vést k tomu, jak se o ptáčky v zimě starat, pozorovat je zpovzdálí, jak se slétají ke krmítku a učit děti přilétající druhy ptáků rozpoznávat.

Místo realizace:

  1. SPC H, parc. č. 2996, k.ú. Krnov-Opavské Předměstí
  2. SPC D, parc. č. 3182/1, k.ú. Krnov-Opavské Předměstí
  3. Hlubčická, parc. č. 369/1, k.ú. Krnov-Horní Předměstí
  4. Památník Řekům (v blízkosti křoví), parc. č. 56, k.ú. Krnov-Horní Předměstí
  5. Rákosníčkovo hřiště (dále od hřiště), parc. č. 6000/11, k.ú. Krnov-Horní Předměstí
  6. Dobrovského, parc. č. 692, k.ú. Krnov-Opavské Předměstí
  7. nám. Míru, parc. č. 347, k.ú. Krnov-Opavské Předměstí

pramen: krnov.cz

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.