Úpravy hlavního nádraží Ostrava

Na hlavním nádraží v Ostravě probíhají rekonstrukce nástupišť a výstavba výtahů.

Výstavba výtahu probíhá v hlavní budově z přízemí do prvního patra a z prvního patra do patra druhého. Dále jsou výtahy realizovány z nadchodů na nástupiště v severní části.

Fotografie zaslal čtenář. Děkujeme! Fotografie byly pořízeny 6.4. 2017.

Shodou okolností nám čtenář Rob zaslal fotografie vizuálního a reklamního smogu, kterým je interiér hlavní budovy obtěžkán a znehodnocován…

Související články


Komentáře

 1. Hrdy Ostravak :

  Hlavni nadrazi mame v Ostrave nadherne. Je to zasluha Cyrila Vltavskeho, hl. architekta mesta Ostravy.

  Thumb up 8 Thumb down 9
 2. thrpst :

  Otřesné!

  Thumb up 6 Thumb down 0
 3. aggu :

  To je tak pitomé, že to musí být ze strany SŽDC cílený trolling Ostravy. Nedokážu si představit, že někdo v 21. století může tohle myslet vážně.
  A ostravští politici drží hubu a krok.
  Ještě tam před výtahem chybí krabice s hlavním uzávěrem plynu. U jedné školky se to osvědčilo…I reklamních panelů je tam zbytečně málo.
  Vážené SŽDC: Zbořte to celé a začněte znovu. Bruselský styl budovy už jste stejně stačili zničit předchozí „modernizací“.

  Thumb up 12 Thumb down 2
 4. nototo :

  Svého času reprezentativní budova, která nejednoho cestujícího přinutila zastavit se a rozhlédnout a částečně fungovala jako veřejný prostor, byla po relativně nedávné rekonstrukci napěchována desítkami nevkusných, ba i naprosto nesmyslně umístěných reklam a sdělení. Korunu tomu nasazují svítící řetězy. Pan Semerák si sice stěžoval, jak dlouho dělníkům trvá stavba výtahů, ale nad tím, že pomyslná brána do jeho města vypadá hůře než vietnamská tržnice, se nepozastavil. Asi ví, že by mu jakýkoli nátlak v této věci na železničáře trval déle. A upadající Svinov a jeho okolí také není dobrou vizitkou tohoto radního pro dopravu.

  Thumb up 9 Thumb down 2
 5. Jan :

  Budova i interiery nejsou zas tak strasne ale zarazi me jedna vec a prosim o obajsneni. Existuje nejaka odpovedna osoba v ramci nadrazi, ktera ma na starosti konkretni budovu(manager)?? Prece neni mozne aby tam nebyl zodpovedny nikdo za prebujele reklamni panely, popelnice uvnitr budovy atd… Kdyby se aspon toto dalo dokupy, tak to nadrazi by takova ostuda zas nebyla.

  Thumb up 13 Thumb down 1
 6. Rýša :

  To je děs! Ani si to neuvědomuju, když jedu z Hl.n. do Prahy, neb pokaždé jen v rychlosti proletím na nástupiště a jízdenku už mám koupenou přes internet. Ale pro cestující, co třeba přestupují a musí nějakou dobu na nádraží pobýt, to musí být teda zážitek. Opravdu jako někde na vietnamské tržnici. Ostravské Hl. nádr. se rok co rok přibližuje k nádražím, kde cestující chce co nejdříve vypadnout z toho chaosu a „bordelu“, než k těm nádražím, kde je cestujícím dobře a kde cítí kulturu cestování.
  Přeci není možné, že i na tohle má Ostrava takovou smůlu, že i vstupní bránu do nepříliš výstavného města má takovou ošuntělou.

  Thumb up 8 Thumb down 0
 7. Moon :

  Nové povrchy nástupišť vítám, předtím to vypadalo fakt otřesně, ještě by mohli vyměnit střechy nástupišť.
  Bohužel nadchody stále stejná hrůza, ten výtah tam působí jako pěst na oko.
  Výpravní budovu a její údržbu nemá cenu komentovat…

  Thumb up 10 Thumb down 0
 8. MM :

  Aspoň se tam něco děje a zlepší se přístupnost, to vítám. Jen když jsem šel na vlak v dešti, tak jsem si všiml, že rekonstruovaná plocha před nádražím, respektive střecha je udělaná tak nešikovně, že schody od fontány do nádraží jsou těsně vedle střechy, tím pádem vás to totálně osprchuje. Stačilo dát ty schody o metr nebo dva vedle a bylo vyřešeno. Druhá věc co mi vadí je ten kuřácký koutek. Je to nechutné, jak před budovou u hlavního vchodu stojí skupinky kouřících a plivajících lidí přímo pod nohy cestujících. Měli to dát někam za roh a byl by klid. O reklamě nemá smysl psát, to vidíme všichni…

  Thumb up 9 Thumb down 0
 9. Xavier :

  Brrr, to ten navrhovatel nevidí, jak šíleně ten výtah v interiéru působí?

  MM: Tož to je vcelku normální. V Praze třeba mají kuřácké koutky taky hned u vstupu. Totéž platí pro pražské letiště…

  Thumb up 1 Thumb down 0
 10. skelet :

  Xavier: pssst, znám to tajemství.. zadavateli je u koudele, jak ten výtah v interiéru působí.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 11. Hynek [msstavby.cz] :

  wow. 2017, vyrabi se autonomne rizena auta, zacinaji naznaky komercnich letu do vesmiru, v ostrave se hlavni nadrazi stava bezbarierovym!

  Thumb up 6 Thumb down 2
 12. aggu :

  skelet: Tzv. buranská představa o „funkcionalismu“. Je ten výtah funkční? Je. Tak co byste v té Ostravě chtěli.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 13. Marián Kyral :

  @aggu: Ani jeden výtah zatím funkční není. Nechápu na co se čeká. Že by na papaláše, až přijdou přestřihnout pásku?

  Thumb up 2 Thumb down 0
 14. aggu :

  Marián Kyral: Bo:
  http://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/stavba-vytahu-na-hlavnim-nadrazi-vazne-svezeme-se-az-v-cervnu-20170228.html
  Je zajímavé, že Semerákovi vadí zpoždění stavby, zatímco „přehlédl“ jiný problém. On dokonce chce, aby ty výtahy (ostuda) byly ještě vyšší.

  Je to prostě bojovník za ostravské lepší příští. Snad ten zápas se SŽDC vyhraje. Je to přece rebel a ostravak. Voliči to jistě ocení. SŽDC už považuje ostravské hlavní nádraží za dostatečně moderní. Na Ostravu.
  On to tak nenechá.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 15. aldik :

  Ostraváci stejně jezdí ze Svinova, a kdo Ostravu aspon trochu zná, tak taky.. hlavák je mrtvý :D

  Thumb up 4 Thumb down 11
 16. Ostravan :

  Ostravský uzel by měl v letech 2021 – 2025 projít celkovou modernizací, viz http://www.szdc.cz/pro-media/tiskove-zpravy/zeleznicni-uzel-ostrava.html

  O rekonstrukci staniční budovy se zde však nepíše. A jak uvádějí msstavby v článku z 16. ledna 2017 (http://www.msstavby.cz/ostravsky-zel-uzel-za-8-mld-kc-16-01-2017/), rekonstrukce budovy nádraží nejspíš jen tak nebude.

  Viz:
  V plánech naopak chybí modernizace výpravní budovy ostravského hlavního nádraží. Podle Šubové je budova v dobrém stavu. Drobné úpravy probíhají na nádraží už nyní, dokončuje se stavba celkem šesti výtahů pro bezbariérový příchod. „Hlavní nádraží je v dobrém stavu a v nejbližších letech se nepočítá s větší rekonstrukcí,“ dodala.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 17. Tomin :

  Tak to, co mě napadlo při pohledu na fotky jste již všichni shrnuli. Je to opravdu děs, a proto si asi podvědomě vždycky vyhledávám spoj ze Svinova, i když mám blíže hlavák.

  Thumb up 5 Thumb down 4
 18. PetrM :

  Chápu to správně, že mezi 0-1 a 1-2 patrem se musí přestupovat z výtahu do výtahu?

  Thumb up 2 Thumb down 0
 19. skelet :

  Aggu: bohužel budova Hlavního nádraží nijak nevybočuje ze zbytku nádraží u nás. Wilsonovo nádraží v Praze není žádná sláva, a kdo se někdy prošel do tohoto nádraží přes ulici Wilsonova.. děs běs.. z Masarykova nádraží mě jímala hrůza. Takže bych to opravvil z „na Ostravu dobrý“, ale na českou železnici dobrý

  Thumb up 3 Thumb down 1
 20. Tomas :

  Prave jsem tyto snimky ukazal kamaradovi v kanclu (pracuji ve Francii, ktera ma zeleznicni dopravu na uplne jine urovni…). Myslel si, ze si delam srandu a neveril mi, ze tohle je hlavni nadrazi ve tretim nejvetsim meste CR…

  Thumb up 5 Thumb down 3
 21. Davidb :

  PetrM:
  Nevím proč ty výtahy nedali až úplně dozadu aby vedly přes všechny 3 podlaží.
  Je pravda, že jsem nikdy vzadu za spodním schodištěm nebyl, tak ani nevím jak to tam vypadá.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 22. Infoš :

  Těžce nechápu smysl dvou výtahů v hlavním vestibulu. Výtahy měly přece plnit funkci zajištění bezbariérovosti, takže když budu na vozíku, tak prvním výtahem dojedu z 1.NP do 2.NP, ale to je mi vzhledem k potřebě dostat se na nástupiště úplně k h.vnu, takže musím přestoupit na druhý výtah, abych se dostal do 3.NP (nadchody). Umístění výtahů v nadchodech přímo doprostřed cesty naproti schodišti je taky pecka… V tomhle případě to asi nikam jinam moc posunout nešlo, on totiž bude problém v tom že se celá akce zase řeší totálně nekoncepčně a očividně se nikdo nezamyslel nad tím, že jediné možné řešení, které nebude úplně prasácké by bylo kompletní rekonstrukce nástupišť a nadchodů, resp. spíše jejich demolice a vybudování podchodů, ale to už je opět sci-fi. A pak se mi někdo diví, že nechci jezdit hromadnou dopravou. Ještě když člověk vidí jaké existence se na nádraží bezcílně potulují, žebrají, dělají bordel a ochcávají rohy. Tak hlavně že ve vedlejší budově je policejní stanice..

  Thumb up 5 Thumb down 1
 23. Nimrod :

  Hrdy Ostravak: Omyl, je to jedna z mála věcí, která není jeho zásluhou tak hnusná. Vinu na tom má SŽDC a ČD…nikdo jiný (tedy pokud se bavíme o budově a pořádku v ní, nástupištích)

  Thumb up 1 Thumb down 0
 24. thvari :

  Nejzvláštnější je, že to tady nejde, když na Svinově ano. Tak když to umíme udělat ve Svinově dobře a už tam 15 let stojí fešná přístavba u krásně opravené historické budovy s vyřešeným parkováním, podchody, napojením MHD, proč to samé neumíme na hlavním nádraží a dělají se tam jakésik paskvily?

  Thumb up 3 Thumb down 0
 25. Moon :

  thvari: Jak už tady někdo psal, „na Ostravu dobrý“. Já problém spatřuju v tom, že si o těch věcech nerozhodujeme sami. Jako někdo, kdo studuje v Praze a už se tady nějaký pátek pohybuje mezi lidmi, můžu potvrdit, že Ostrava je mezi zdejšími velmi neoblíbené místo, a to nejen, řekněme, mezi lidmi „čtvrté cenové kategorie“.

  Thumb up 5 Thumb down 1
 26. Khavca :

  Je pravda, že by to chtělo nějaký manuál vizuálního stylu pro interiéry. V nákupních centrech je manager, který za to vždy zodpovídá a každá obchodní jednotka musí předem přesně vizualizovat podobu, to znamená, že všechny tabule musí být ve stejné výšce, loga vystředěné a přibližně stejné velikosti, bez rušivých elementů a je přesně vymezené, co se může realizovat a co je nepřípustné. Klidně si mohli takový manuál vytvořit a použít jej na všechny nádraží v česku. Samozřejmě výtahy vítám a gratuluji k tomuto „nadstandardu“.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 27. Ac :

  Moon: Tak ono se není čemu divit, dle zpravodajství je Ostrava jedna taková velká no go zone. Posledních pár let jsou zprávy o Ostravě pouze smog, nezaměstnanost, bezdomovci, nepřizpůsobiví, takže člověk mimo Ostravu si ani nic jiného myslet nemůže.

  Thumb up 5 Thumb down 1
 28. Jp :

  Khavca: Jenze jim je to uplne nekde, to je to nejhorsi. A plati to i pro mesto jako celek – Praha, Brno, Ostrava – vsude je to stejne. Nanosy humusu, polepy, nevkusne fonty, vyklady pres ktere neni videt, stojany, stojanky, nosice, poutace, billboardy. Nikomu to nevadi. Nechci vyvolavat flame, ale jak se ted resila ta kauza „holeho zadku“ – toho billboardu na nejaky ten striptiz v Ostrave, me prislo zvlastni, ze v diskuzich vsichni nedavali na to, jak nejaky clovek nabonzoval pana majitele za „sexy“ billboard, ze prece o nic nejde. Ja teda nevim, ale dokud bude na jedne z hlavnich tepen do centra mesta nadzivotni rekkama na nocni klub a lidem to nebude vubec vadit, tak asi nejske plakaty nebo billboardy na nadrazi jsou uplne mimo diskuzi.

  Thumb up 9 Thumb down 0
 29. Moon :

  Ac: Možná vás to překvapí, ale většina lidí, kterých jsem potkal, tady toto vůbec neregistruje a ani je to moc nezajímá. Spíše převládá taková ta pražská apatie vůči všemu, co je za hranicemi Prahy + náhled na Ostravu jako na maloměšťáckou díru plnou komoušů, kde se horníci měli nezaslouženě dobře a ještě k tomu ukradli Pražákům koryta díky velké komunistické základně. :-) Takže hlavně starší generace by Ostravu nejradši viděly pohřbenou a nebo zastávají názor, že naopak Ostrava by měla ta léta nezaslouženého „luxusu“ pro horníky splácet Praze ;-)

  Thumb up 2 Thumb down 0
 30. Jp :

  Moon: Je to sice OT, ale moje zkusenost z bydleni v Praze a Brne je takova, ze mladym prazakum je Ostrava celkem ukradena, ale znaji Coloursy a Stodolni, vetsinou maji reci o tom jak jsme vsichni sverazni a tak, ti co tady byli by tady zit nechteli, ale problem nemaji. A s Brnaky je to podobne, krome toho, ze se vsichni divi, ze jsem se stehoval zpatky „na sever“, kde prece nic neni.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 31. aggu :

  Moon:
  Jp:
  Tamty „názory“ jako někdo z vás bere vážně? ;) Vážně? ;) Neřešte prosím nesmysly. Pro všechny případy jedna univerziální rada: Platit za idiota v očích blbce je rozkoší nejvybranějšího labužníka.

  Thumb up 2 Thumb down 4
 32. Adamous :

  Nevite nekdo neco o momentalnim stavu praci na skeletu? Co tam kolem obcas projizdim, tak se mne zda, ze se prace uplne zastavily nebo se mylim? Naposledy jsem ze zprav zaregistroval, ze Vitkovice Revmont skoncil v insolvenci, takze by mne ta necinnost (alespon na prvni pohled) sedela k tehle udalosti.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 33. nototo :

  Adamous: skelet opravdu stojí a nehnula se tam od počátku roku s výjimkou snad dvou dnů ani noha.

  Jp: mne také zarazilo, že se s pomocí novinářů intenzivně řeší pozadí sličné děvy, ale že je reklama na dnes už historické sladovně, která by mohla sloužit jako turistická atrakce (kdo byl někdy uvnitř, potvrdí zajímavost objektu), zajímá v této povrchní společnosti asi málokoho. Ale co se dá dělat, první poutače sladovnu oblepily již v 90. letech a dnes už ani člověk nevidí, co se za tím nánosem vlastně skrývá.
  http://www.ostravaci.cz/?s=z-historie-ostravy&id=154

  thvari: ten Svinov už není žádná sláva. Ostatně již v době, kdy se otevíral, se vědělo, že budou problémy s průsaky spodních vod (což se následně a opakovaně prokázalo v praxi), dále se vůbec neřešila kanalizace u jižního podchodu, takže to tam zejména v letním období a při změnách tlaku pěkně páchne, a vnitřní dispozice pro zaměstnance rovněž nebyly dobře vyřešeny. Na pohled to sice vypadá mnohem lépe než hl. n., ale to se nesmíte koukat na detaily. Dnes už třeba nefungují modrá naváděcí světýlka, v záhonech se válejí odpadky, olezlé modré koše zachované z 90. letech obklopují špačky, střechami špinavých nástupišť celkem solidně protéká a pohled do kolejiště taky není vábný. Na a nedávno rekonstruované mosty by se také mohly chlubit tím, co všechno tam na nich nefunguje… Když si člověk uvědomí, že to nebyly žádné low-cost rekonstrukce…

  Thumb up 6 Thumb down 0
 34. jp :

  nototo: Mě to přijde padlé na hlavu, že to nikomu nevadí. Na druhou stranu ještě před několika lety lidem nevadilo, že v každé druhé ulici bliká „kasino“ a dneska se to pomalu mění. Mě ten plakát přijde tak trapný, že nevím, co horšího by tam mohlo být. aggu: Já je neberu vážně, vždycky se nad tím pousměju, je mi to jedno.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 35. Jirka :

  Ac: virtualni realita medii pusobi bohužel i na mistni. jednou je Ostrava ve škatulce a hotovo. to se meni tezce a stoji to hodne usili

  Thumb up 0 Thumb down 0
 36. Rýša :

  Jirka: No jo, ale někdy virtuální realita je realitou skutečnou. Viz třeba zanedbané centrum s prolukami, nedostavěnými skelety a hnusnými parkovišti s ještě hnusnějšími budkami. A obraz si většinou dělá město samo. A je to jedno, jestli je to zrovna Ostrava. Opěvovat ji jen zelení, jak to dělají politici, nestačí.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 37. Martin :

  jp: Nevíte co horšího by tam mohlo být? Jednoho kandidáta bych měl..
  https://i.imgur.com/veguT2T.png Stav ještě nedávno

  Thumb up 0 Thumb down 0
 38. Jirka :

  Rýša: jako kazde jiné město v chude ČR

  Thumb up 0 Thumb down 0
 39. Jp :

  Martin: Stejna kategorie hnusu :)

  Thumb up 2 Thumb down 0
 40. Rýša :

  Martin: Ale tohle už neplatí. Ráno jsem jel kolem a místo nahé ženštiny jsem tam zahlédl nahého chlapa, který si penis zakrývá kloboukem. Nádherná podívaná na cestě do centra města. Kdo tohle povoluje???
  Jirka: Jako každé město v ČR určitě ne, znám hodně měst v ČR, které si svá centra hýčkají a udržují.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 41. Ac :

  Rýša: To je Šimek, něco jako Kolek, víc netřeba říkat.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 42. KK rodák :

  hrdý ostravak,
  jak může být někdo tak hloupý! Naprosto souhlasím s p.aggu ! Pane ostravaku, laskavě se podívejte na adresu připojeného videa z polské Wroclawi a pak hovořte o úrovní architektury nádraží. Záměrně vynechávám video z rekonstrukce historické nádražní budovy, jelikož tam jsou rozdíly nebetyčné. Zatim co v Ostravě se původně době poplatná budova neustále deformuje, tak v Polsku je to naopak ! A to , že těžili z mistrovství světa ve fotbale v roce 2015 neobstojí, jelikož Ostrava pro změnu hostila skupinu mistrovství světa v ledním hokeji a také mistrovství evropy v krasobruslení. Chtěl bych ale poukázat na prostory nástupišť !! Je naprostá hanba, že ostravské nádraží nemá ( a po letošní rekonstrukce ani nebude mít) celoplošně zakryté osobní nástupiště )!!!!? Ani pražské, ani frýdlantské. Přitom, konstrukce je z OCELI a firem, které nemusíme nikde po světě shánět na realizaci je v Ostravě dost – nebo už né? Takže o panu Vltavském si myslím své . Asi měl v minulosti nějaké zásluhy, ale včas nedokázal překročit svůj stín !
  Další komentář raději vypustím, jelikož diskuze má být na těchto sránkách věcná – adresa videa https://youtu.be/8fdyAhsXpHs

  Thumb up 1 Thumb down 1
 43. jp :

  Jenom tak mimochodem dneska je na idnes.cz (http://brno.idnes.cz/michal-sedlacek-mestsky-architekt-brno-dy9-/brno-zpravy.aspx?c=A170418_2319671_brno-zpravy_krut) rozhovor s hlavním architektem Brna. Jasně je možné, že jenom tak mluví nebo že mu politici jeho plány zablokují, jak se většinou děje, ale i tak mi přijde, že je to posun, něco takového bych rád slyšel od CV (nebo spíš od někoho kdo přijde po něm).

  Thumb up 0 Thumb down 0
 44. jp :

  Ac: Kdo je Šimek ?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 45. Hynek [msstavby.cz] :

  Rýša: ja myslim, ze martin vi, proto psal, ze to je stav jeste nedavno.

  povolovani.. ja nevim, obsah asi nikdo nepovoluje a regulaci reklamy zadnou nemame, pokud se nemylim, presto je to „ocad pocad“, protoze zrovna za ten donedavna holy zadek a „pana s kloboukem“ tomu majiteli klubu hrozi nakonec pokuta az 2 miliony, takze.. takova zvlastni situace.. viz idnes: https://goo.gl/yiRdQc

  KK rodák: ja k tomu pro lepsi pochopeni dam jenom malou statistiku. tady diskutujici pod prezdivkou „Hrdy Ostravak“ ma na konte 26 komentaru pod ruznyma clankama a v 9 z nich neni zminen Cyril Vltavsky, v ostatnich ano. takze tak nejak…

  Thumb up 2 Thumb down 0
 46. Hynek [msstavby.cz] :

  Nadrazi je bezbarierove…

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.