TÉMA: Proměna centra Ostravy během devadesáti let

Přinášíme Vám srovnání pohledů na centrum Ostravy, to konkrétně v okolí Nové radnice, od roku 1918/1925 po současný rok 2011. Je patrné, jak se postupem času měnil přístup k urbanismu města. Jaké období preferujete z hlediska výstavby? Ostravu za doby 1. republiky nebo poválečná Ostravu pod vládou komunistů ?

1918/1925

1946

1970/1980

2011

Související články

 • žádné související články, zkuste tagy pod nadpisem..

Komentáře

 1. Radim :

  Z urbanistického hlediska byla podle mě v Ostravě zajímavá období první republiky, pak krátce po válce (výstavba původního sídliště v Zábřehu) a sorela v Porubě. Paneláky 70. a 80. let jsou tragické. V novém tisíciletí je to zase lepší, ale bez nějaké pořádné koncepce.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 2. aggu :

  Koncepce? V Ostravě? Na ÚHA MMO se p. Vltavský a jeho předchůdci určitě každému pochlubí co pro Ostravu za 20 let udělali. Na jejich webu (oddělení urbanistické koncepce) jsem ale nic nenašel… Teda kromě trapné soutěže o bránu Ostravy…. Mnohem lepší čtení se najde tady: http://www.ozivenaostrava.cz/

  Thumb up 0 Thumb down 0
 3. +via+ :

  Určitě první republika. Skvělé domy, dnes nejvíce ceněné. Mají své nevýhody jako stísněnost zástavby, chybějící zeleň, hrozné dvory (vnitrobloky) atd. Na druhou stranu velká okna, slunné místnosti, velké vícepokojové byty a plná sociálka. Vzhledově bez chyby. Ulicím dávají velkoměstský charakter.
  Poválečná výstavba proudovek, dvouletek městu vzhledově nepomohla. Třeba Hrabůvka-Dvouletky je spíš hrozná. Tyhle domy pokazily i širší centrum (Zborovská).
  Socreal 50. let mám také v oblibě kvůli zdobenosti a lehkosti zástavby, ale zase malá okna, malé byty …
  Paneláky ponechám bez komentáře. Tragédie.
  Nelze opomenout dobu R-U, Přívoz, Marianky, Vítkovice, Hladnov. Škoda, že se dočkaly devastace a asanace. Zaslouží si lepší přístup, byť kvalita bydlení tady byla asi nejhorší. Dnes není problém opravit a upravit do potřeb 21. století.
  Fotky s názvem 1970/1980 jsou patrně z konce 80. let.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 4. MM :

  Do roku 46 nádhera, potom začali řádit komunisti. Velký deskáč a paneláky na 30. dubna a Poděbradové ulici jsou tragedií. Bohužel…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 5. Kostelník :

  kazda doba ma sve plusy a minusy – uz pred rokem 1918 se delaly hloupe veci – napr. zbourani barokni kaple (jasne misto ni postavili Bozskeho spasitele a aspon tak nahradili jednu hodnotu jinou, coz se ale jinak deje malokody) nebo zbourani gotickych mestskych bran, utopeni stare radnice v prevysene nove vystavbe, zanedbani a propad slezskostravskeho zamku.
  Ovsem komunisticka asanace (Zamosti na Slezske, uzemi od Podebradky k vlakovym kolejim, namesti v Marijankach, Lauby na Velké, zprzneni Masarykace Lasem, a dvema bytovymi domy s podelnou dispozici, obri a hloupe dopravni stavby (Frydlanty a „dalnice“ pres Ostravici- coz bohuzel dnes pokracuje bez jakehokoliv pouceni o kus vedle na Ceskobratrske pres koleje) atd. atd.) je tragedii nejvetsi, z te se Ostrava jeste dlouho nevzpamatuje.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 6. Martin [msstavby.cz] :

  Kostelník: Lauby na Velké jsou co ?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 7. Kostelnik :

  MARTIN: slo o domy stojící na Velké ulici vedle Staré radnice (dnes tam je parkoviste, planovany aupark nebo nejaka jina zhovadilost), ty domy mely podloubí, které navazovalo na podloubí Staré radnice (a původne i domů na náměstí vedle radnice, než byly přestavěny a jejich podloubí zrušeno). říkalo se tomu Lauby nebo Pod laubami (lauby=podloubí) a byly tam obchody, hospody atd. Zdemolováno to bylo myslim v 60. nebo 70. letech.
  dve fotky jsem vygooglil tady http://www.seniortip.cz/?module=article&id_article=2909

  Thumb up 0 Thumb down 0
 8. Martin [msstavby.cz] :

  Kostelnik: Takže ty domy lemovaly ulici k prvnímu pivovaru v Ostravě co stál u Ostravice ?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 9. Kostelník :

  MARTIN: nikoliv, ulice Velká leží mezi 28. října a Pivovarskou, a jde souběžně s nimi. Původně (před industrializací) to byla hlavní ulice v centru – vedla přímo od vstupu do města u (bývalé) Hrabovské brány (na 28. rijna nekde u hotelu Imperial) směrem na náměstí.

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.