Studie Ostrovy Ostravy

Jak jsme již informovali, začal nový ročník architektonické soutěže pro mladé talenty Young Architect Award 2012. V rámci této události Vám po deset nedělí představujeme poněkud výživnějším způsobem u nás doposud nezveřejněné soutěžní projekty z minulých ročníků, které se týkají regionu.

Dnes práce přihlášená na YAA 2011: Studie Ostrovy Ostravy od týmu Bc. Michal Gabaš, Bc. Tomáš Beránek, Bc. Pavlína Sasínková.

Nominace na titul Young Architect Award 2011 v kategorii Ideové studie a školní práce, téma Centrum a okraje

Zdůvodnění poroty:
Návrh přirozeným způsobem rozvíjí „ostrovní“ systém zástavby charakteristický pro urbanistické členění Ostravy. Konkrétní forma jednotlivých ostrovů se však jeví poněkud náhodnou a zřejmě tak zcela nebyl využit potenciál základního silného konceptu.

ŠIRŠÍ VZTAHY
Vzhledem k historickému vývoji Ostravy, která vznikla spojením několika dříve samostatných obcí, ji chápeme jako polycentrické město, kde každé samostatné centrum má svůj charakter a žije svým vlastním životem. Hranice těchto ohnisek tvoří místy až neprostupná zeleň, která tak jasně definuje prostor zástavby tvořící pro město typické ostrovy v zeleni.

ŘEŠENÉ ÚZEMÍ
Oblast řešená samotným návrhem zabírá území mezi průmyslovou oblastí Dolních Vítkovic a historickým centrem Ostravy. Nachází se zde průmyslový areál vysokých pecí, zapsaný na seznamu Národního průmyslového dědictví.

CÍLE
– Propojení historického centra Ostravy s Dolními Vítkovicemi, zlepšení jejich vzájemné komunikace a integrace území do města jako celku.
– Zdůraznění charakteru Ostravy
– Reakce na přetrvávající úbytek obyvatelstva, způsobený vysokou nezaměstnaností a nízkou kvalitou životního prostředí.

KONCEPT
Ostravu chápeme jako město tvořené jasně vymezenými „ostrovy“ zástavby obklopenými různě hustou zelení. Jedná se o výrazně polycentrický celek. V tomto smyslu se návrh snaží na charakter města navázat. Jednotlivé nově vznikající ostrovy jsou definovány bariérami v území (železniční trať, řeka, hranice památkové zóny, frekventovaná silnice) a jejich hranice jsou podtrženy „zabalením“ do zeleně nově navrženého parku spojujícího centrum Ostravy s Dolními Vítkovicemi.

NÁVRH
Jednotlivé vznikající obytné „ostrovy“ se liší jak charakterem zástavby, tak i svou funkční náplní. Tímto způsobem korespondují s historickými průmyslovými objekty určenými ke konverzi a s fungujícím průmyslovým areálem. Konverze historických objektů je zaměřena na kladný růst zaměstnanosti (rekvalifikační centrum, technologický park, vědecké inkubátory, výstavní prostory, výzkumné centrum, výhodné pobídky, jejichž cílem je příchod nových investorů, spolupráce s vysokou školou Báňskou).

ENERGETICKÁ KONCEPCE ÚZEMÍ
Celková energetická a provozní koncepce je svázána do dvou hlavních okruhů.

První z nich podporuje vznik obytných zón v severní části území nabídnutím nově vznikajících pracovních příležitostí v techno parku v jižní části zóny.

Druhý okruh se týká nakládání s energiemi a odpadem. Podpora výzkumu a vývoje v nově vznikajícím techno parku a ve spolupráci s Báňskou Univerzitou přináší možnost využití nejmodernějších technologií.

Za spolupráci děkujeme yaa.cz. Uzávěrka přihlášek pro letošní ročník soutěže je 4.7.2012. Veškeré informace najdete na webu.

Související články


Komentáře

 1. lipo :

  No to by v zimě vypadalo hrozně, popřípadě za smogu, nechupu, proč se nevybírají stromy, co jsou zelené celoročně…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 2. Martin [msstavby.cz] :

  Plýtvání místem.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 3. Honza :

  Zajímavé :-) Podle mě je 100x lepší rekreační zóna než jen samý beton a prázdné kanceláře. Jenže to by se o ty parky musel někdo starat a prachy z toho taky nejsou
  Martin: Já si zase myslím, že Karolina OC je plýtvání místem

  Thumb up 0 Thumb down 0
 4. Tomas T. :

  Dle meho hodne povedene…. :-) toto mi prijde jako jeden z nejlepsich navrhu teto souteze. Samotne detailni pohledy na konktretni mista jsou uz slabsi, ale hlavni myslenka je hodne dobra.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 5. Tomas T. :

  Honza: no zalezi jestli by to byly parky jako komenskeho sady nebo neco jako belsky les.

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.