Stromy na ulici 28.října

Oboustranná stromová alej na ulici 28.října v centru Ostravy, v úseku od mostu Miloše Sýkory po Sokolskou třídu, prochází obnovou.

Nově bude tedy ve zmíněném úseku vysazeno 21 javorů babyk Acer campestre „Elsrijk,“ které nahradí chřadnoucí či uhynulé jeřáby. V současné době jsou stromy umístěny v ochranných mřížích, které budou odstraněny a následně nahrazeny novými ochrannými mřížemi s historickým vzorem o průměru 150 cm. Při výsadbě stromů se počítá s kompletní výměnou zeminy. Bude použit propustný pěstební substrát obohacený o tzv. biouhel a dlouhodobě rozpustné hnojivo. Biouhel je významnou součástí substrátů zejména pro své vlastnosti, kdy filtruje znečištění a díky porézní struktuře zadržuje vodu a živiny, které postupně uvolňuje, vytváří prostor pro zdravé půdní mikroorganismy.

Před obnovou bylo již mnoho stromů uschlých, pokácených nebo ve špatném stavu již delší dobu.
Fotografie z probíhající výsadby:

Některá veřejná prostranství jsou obvodu. Některé magistrátu svěřena obvodu. Některé zcela soukromá. Pravidelní čtenáři ví, že kvalitu veřejného prostoru v centru Ostravy řešíme pravidelně a často se v poměrně nekompromisních diskuzích můžeme setkat i s informacemi a osvětlením situací přímo z radnice Moravské Ostravy a Přívoz. Stromy jsou majetkem města Ostravy (magistrát). Obvod Moravská Ostrava a Přívoz má ulici jen svěřenou. Pro elementární údržbu, úklid, odplevelení, případně zálivky. Z tohoto statusu má nové stromy platit již město (magistrát), ne obvod Obvod Moravská Ostrava a Přívoz.

Tento fakt však dlouhou dobu nevěděl samotný Magistrát v čele s primátorem města a náměstkyní primátora pro ochranu životní prostředí. Jak je patrné z diskuze na Twitteru… Jsme však velmi rádi, že se majetkové poměry osvětlily a magistrát se chopil svého majetku a stromořadí jsou obnovena.

zdroj: citace: ostrava.cz

Související články


Komentáře

 1. Stromosad :

  Obavám se, že ani svěcená voda, ani biouhel nepomůže, když stromy rostou v betonových skružích.

  Thumb up 10 Thumb down 2
 2. Dan :

  Ego. Je to o lidskem egu. Ta diskuze je toho prikladem. Jak krasne by s eu nas zilo, kdyby jsme se umeli domluvit mezi sebou.

  Thumb up 9 Thumb down 0
 3. via :

  A bude i řešeno to šílené parkování na chodníku? Ulice je často obestavěna auty o jejichž zásobovacím charakteru je možno dost pochybovat. A nikdy jsem si žádných parkovaček a botiček nevšiml. Borci tam prsknou auto doprostřed chodníku a jdou na pár hodin pryč. Poté skutečná zásobovací dodávka stojí na cestě a zavází trolejbusům. Tak hlavně že hned naproti mostu pořád stojí hlídka měštáků a čumí na tank :D Velice užiteční zaměstnanci města.
  Obecně to místo je nechutná divočinka, jak parkováním kde chceš, tak často i skladbou lidí.

  Thumb up 24 Thumb down 2
 4. Mx :

  Kovových okrasných konstrukcí držících stromy jako v každém centru města v ČR, se asi opět nedočkáme. Asi zase jen nějakých dřevěných tyčí.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 5. Martin [msstavby.cz] :

  via: Řeší se jen stromy.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 6. Crazym :

  Tak většina stromů už je zasazena https://screenshot.cz/ZJOYV/
  A jde vidět, že se trochu poučili, přibyly vysvětlující cedule co alespoň zamezují spekulacím.
  https://screenshot.cz/WCCIL/
  https://screenshot.cz/YFPCR/
  Jako by to nešlo rovnou… :-)

  Thumb up 4 Thumb down 0
 7. M. :

  Ten Macura, to je dobrý šašek! :-D

  Thumb up 2 Thumb down 1

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.