Strela bude mít vlastní pavilon

Společnost Tatra Trucks získala peníze na renovaci vlaku Slovenská Strela s vlastním depozitářem a vznik muzea automobilů.

Firmě Tatra Trucks byla tento týden přidělena dotace 79,4 milionů korun na revitalizaci do pojízdného stavu a výstavbu speciálního depozitáře. A i když pro dotace v jakémkoli smyslu nehoříme, na tuhle věc přispějeme rádi. Rekonstrukční práce by měly začít už letos, pokračovat budou i po další roky. „Jsme velice rádi, že se nám podařilo získat dotaci na revitalizaci tak významné kulturní památky jakou je Slovenská strela. Historie a tradice jsou pro naši firmu velice důležité, uděláme tedy vše pro to, abychom revitalizaci zahájili co nejdříve,“ řekl Radek Strouhal, generální ředitel Tatra Trucks.

Vlak, který je Národní kulturní památkou, se navíc kromě opravy konečně dočká i důstojného zázemí. Tatra připravila projektovou dokumentaci k budově, ve které bude vlak umístěn, celkové náklady se vyšplhaly na 118 milionů Kč. „Máme připravený restaurátorský záměr a v nejbližších dnech uskutečníme výběrové řízení na dodavatele restaurátorských prací,“ dodává k projektu Strouhal.

Tím budoucí plány nekončí, tradiční česká chlouba chystá ještě jednu velkolepou novinku. Kromě vyjednání peněz na opravu Slovenské strely se podařilo získat dotaci na výstavbu nového muzea automobilů Tatra. Majitelé chtějí zachovat odkaz do budoucna, proto věnují nemalé prostředky na podporu tradic automobilky a záchranu historických exemplářů.

Nové prostory vzniknou jako pobočka Muzea Novojičínska pod vedením Moravskoslezského kraje. Tatra Trucks pro tento účel uvolnila pozemek s halou bývalé slévárny, navíc také počítá s využitím vedlejších ploch. Celkové náklady na stavbu muzea jsou odhadnuty na 123 mil. Kč, 85 % procent bude znovu poskytnuto z dotací.

Snaha vybudovat odpovídající zázemí a opravit Strelu, která v něm najde nový domov, vede k zajištění tohoto stroje pro další generace, které by jej také měly mít možnost poznat na vlastní oči. Oba projekty by měly být dokončeny v roce 2020. V nevyhovujících prostorech dosud parkovalo cca 60 osobních a nákladních automobilů ze všech etap výroby doplněné podvozky, motory, modely, designérskými návrhy a trofejemi ze sportovních klání. „Tatra má v tuto chvíli 200 veteránů, vlastně možných exponátů, které ale není kam umístit,“ popisuje mluvčí automobily Andrej Čírtek. Sedmé nejnavštěvovanější muzeum v Česku tak konečně bude moci roztáhnout křídla…

zdroj: autoforum.cz

Související články


Komentáře

 1. dolil :

  Ten plánovaný pavilon vypadá hrozně.

  Thumb up 13 Thumb down 1
 2. Rado :

  Souhlas, moc krásy nepobral. Co se takhle inspirovat v zahraničí?

  Thumb up 4 Thumb down 0
 3. thvari :

  Místo aby to navrhoval odvážný architekt, zadali to projektantům. Tak to bude naprosto průměrné.

  Thumb up 7 Thumb down 0
 4. dolil :

  Dotace je nejspíše rozvojová pomoc. Nikoho to k vyjímečným výkonům nemotivuje; hlavně že se něco postaví a lid si řekne: “buďme rádi alespoň za to“. Průměrnost!

  Thumb up 8 Thumb down 0
 5. Martin [msstavby.cz] :

  Dotace se míjí účinkem v ČR právě tomu, že je na konkrétní projekty přidělují samotní Češi, kteří i projekty tvoří.

  Thumb up 5 Thumb down 2
 6. Rado :

  Martin [msstavby.cz]: Dotace zejména křiví tržní prostředí, protože to není o tom, že je získávají ti nejlepší, ale ti, kteří mají peníze.

  Thumb up 1 Thumb down 6
 7. dolil :

  Jedna z mála dotací, kdy se postavila opravdu kvalitní stavba je Čapí hnízdo.

  Thumb up 5 Thumb down 7
 8. Martin [msstavby.cz] :

  Rado: Mohu vědět, jak například dotace do veřejných staveb křiví tržní prostředí?

  Thumb up 5 Thumb down 1
 9. Rado :

  Martin [msstavby.cz]: Svůj komentář jsem psal všeobecně, protože je to na straně jedné i zaklínadlem pro něco, co nejde nebo se nechce – nejsou dotace, tak to dělat nebudeme. Samozřejmě u veřejných staveb je to jiná, jenže ani tam se mi to nelíbí. Vždycky je to něco za něco, navíc dotace v jakékoliv podobě svádí k tendenci si nějakou tu korunu odklonit jinam.

  Thumb up 2 Thumb down 5
 10. thvari :

  Rado: Tvoříme zde nesmyslné konstrukce. Dotace jsou prostě veřejné peníze. Tak samo dotuje stát venkov, který by si v životě nevydělal ani na kanalizaci. Tady je dotace na technickou památku, protože je veřejný zájem na tom, abychom uchovali naše společné dědictví. Že jsou lidi podvodníci a kradou, za to žádná dotace nemůže. Ideální systém, kde by se nedala ukrást ani odklonit žádná koruna, meexistuje, bo lidi jsou lidi. A když zrušite přerozdělování, dotace a stát a nastolite něco jako divoký západ, bude si ty peníze brát silou ten nejsilnější a nebude je přerozdělovat vůbec, nýbrž si je nechá pro sebe. I kdyby na každý ukradený nebo zpackaný projekt byl jeden pořádný, pořád to stojí za to. 100 procentní efektivita je chiméra, to nefunguje ani vědě nebo v přírodě. A spousta projektů z dotací se naopak povedla, třeba stavby v Dolních Vítkovicích od architekta Pleskota. Tady to nevyšlo, ale zas bych z toho nedělal vědu.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 11. Martin [msstavby.cz] :

  Rado: Aha, takže jsi obecně shrnul, co ani shrnout nejde. Dotace do veřejné sféry pokřivují trh. Dotace např. podniků pokřivují asi potom veřejnou sféru, že…?

  Nejsou dotace, tak se nastaví? Co to je za fial? Vše se staví jen z dotací? Nějakou tu korunku odklonit jinak. Aha… Tohle ale není problém dotací jako takových, ale lidí, co je rozdělují nebo spravují. Tedy Čechů, co si peníze na rozvoj raději rozkradou, když už nějaké čerpají…

  Promiň, ale tvá odpověď mi připomíná tohle od 11:50 Btw borec bere těch dotací více :)

  Thumb up 2 Thumb down 1
 12. Honza :

  Slovenská střela
  https://www.youtube.com/watch?v=M003heE7sKQ

  Thumb up 0 Thumb down 0
 13. Hana :

  A co bude se starým muzeem?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 14. Martin [msstavby.cz] :

  Hana: Má v něm také zůstat expozice.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 15. Honza :

  https://www.youtube.com/results?search_query=slovensk%C3%A1+strela

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.