Streetart podchod Tylova

V podchodu tramvajové zastávky Tylova v Ostravě-Zábřehu bylo vytvořeno streetartové dílo, které má celý podchod oživit a zpříjemnit.

Nechtěně však realizace poukázala na systémové chyby v řízení rekonstrukcí dopravních staveb a jejich správě. Obecně jsou podchody, zastávky metra / podzemní dráhy, velmi namáhané prostory na znečištění, ničení graffiti, vandalismus či běžné mechanické opotřebení. Není proto náhodou, že většina těchto staveb má povrchy stěn tvořené keramickými obklady, surovým betonem a podobnými odolnými materiály. Jedná se o materiály, které jsou jednoduše čistitelné a odolají mechanickému opotřebení. V případě rekonstrukce podchodu pod tramvajovými zastávkami Tylova byla jako povrchový materiál použita pouze omítka. Jedná se o nejméně vhodný povrchový materiál, který mohl být použít. Je však nejlevnější.
Omítkové povrchy dlouhodobě neodolávají mechanickému opotřebení, vlhkosti, znečištění či posprejování.

Provedené dílo studenty Ostravské univerzity je jistě zajímavé, ale v tomto prostoru nevhodné. Zde je chyba na straně zadavatele rekonstrukce, který nechápe, jaký je vhodný materiál do podchodů.
Objevují se názory, že keramické obklady se odlepují. Ano, odlepují. Ale pouze v případech špatné realizace nebo nekomplexní rekonstrukce, kdy je sice opraven podchod, ale ne konstrukce nad podchodem, kterými protéká. Viz podchody pod tramvajovými zastávkami v jiné části Jihu, na ulici Dr. Martínka.

Jen pár dní po dokončení streetartu byla podchod otagován sprejery.

Keramický obklad, glazovaný, je nedoceněný materiál, od kterého se v poslední době upouští. Přičemž i podchody v Ostravy byly často tvořeny keramickým obkladem. Zároveň materiál umožňuje tvořit zajímavé architektonické ztvárnění prostoru. Například odkazující se na lokalitu, kde se stavba nachází.

Související články


Komentáře

 1. ELB :

  Ambice odstranit „systémové chyby v řízení rekonstrukcí dopravních staveb a jejich správě“ je předem prohraný boj. Podchody typu periferní zastávka Tylova na „městské dálnici“ nelze srovnávat s frekventovanou, centrální přestupní stanicí Zoologischer Garten, která ostatně také má svoji divočejší minulost :) Streetart na Tylově se snaží prezentovat jako underground, kterým ale není a nemůže být. Skutečným undergroundem panelového sídliště je ošklivé, graficky a umělecky bezhodnotné tagování, které se už v podchodu ostatně začíná krátce po rekonstrukci objevovat. Spodní proudy sídliště nemůže zastavit keramika ani kamerový systém. Špinavý temný podchod na cestě do panelového bytu je esencíálním symbolem periferie města – znamením obtížně řešitelného úpadku funkce anonymizovaného města. Osobně zcela chápu, že samospráva nechce do podobných staveb investovat ani o korunu více, nežli je nezbytné minimum. Není v silách jednotlivých samospráv reagovat adekvátně, resp. efektivně na celospolečenské úpadkové trendy, které jsou odvrácenou stranou jinak úspěšného společenského systému.

  Thumb up 19 Thumb down 1
 2. David :

  chtěli udělat něco „cool“ a tyhle blbosti se jim hodí do PR, insta atd atd
  Co se týče těch grafit – nemají nic společného se Zábřehem… palmy, lodička, surf?? To jsem nikde v Zábřehu neviděl.
  Ostravská radnice je v centru proč jsi cpou do téhle malby?
  To vzniklo opět ale opět bez hlavy a paty, něco nakreslíme a nafotíme, nevím jak tohle opravdu studenti z Ostravské pojali, jsou vůbec z Ostravy?
  Dokonce bych ne-li předpokládal, že tady bude koloběh těch grafit čili každý rok se téma může obměňovat tak jak tomu je v zahraničí ale pochybuju, tady to nechají až do opět katastrofálního stavu.
  PS: funguje vůbec ten kamerový systém nebo to je jen atrapa? :)

  Thumb up 12 Thumb down 2
 3. thvari :

  ELB: V Utrechtu to šlo i na periferiích včetně obkladů. Za mě je velká chyba, že nedošlo k rozšíření podchodu, což by dovnitř pustilo více světla a zároveň by se tam dala vést oddělená cyklostezka. Přiložím dva příklady, ale napadají jich mě z fleku desítky, Nizozemsko je prošpikované dálnicemi a ta infrastruktura se na mnoha místech musí křížit se stejně hustou sítí cyklostezek. I v Česku by to šlo líp, kdybychom chtěli.

  https://urlis.net/83yuycbz

  https://urlis.net/nh13dkcz

  Thumb up 4 Thumb down 3
 4. M :

  Smysl tohoto „street artu“ nevidím, navíc je to otázka vkusu, mě osobně se tento konkrétní návrh nelíbí. Jsou i jiné a hezčí, ale jak říkám, někomu se to líbit může. Smysl to akorát nemá v tom, že se to stejně hned po zhotovení přemaluje „umělci z ulice“, ostatně už se začalo :-D na protihlukových zdích ze Svinova na vodárnu bývají občas zajímavé práce, ale to je podle mě jiný případ. Tady se jedná o „temný“ podchod, ten je mnohem snadnější přemalovat vlastními výtvory. Bude zajímavé to sledovat, co vše se tam postupem času doplní. A ta omítka, to nemá ani smysl komentovat. Až se to začne loupat, tak bude celé dílo v… :-D

  Thumb up 11 Thumb down 0
 5. aggu :

  Infantilní, hloupé, nedomyšlené (ani ne po roce se omítka začne odlupovat jako u všech podobně chytře „řešených“ podchodech na Jihu), rádoby cool, nekvalitní. Jako vše, co doposud partička okolo starosty Bednáře, za ty roky co okupuje radnici, vymyslela.
  Neexistuje ani jeden příklad veřejného prostoru na Jihu, kterým by se mohli chlubit a který by snesl aspoň evropské měřítko.
  Jih zůstává i po 30 let tak, jak nám jej zanechali komunisté.
  Stotisícová čtvrť s mentalitou vesnice.

  Thumb up 17 Thumb down 1
 6. rom :

  aggu:

  zřejmě se to bude aplikovat na centrum a metropoli jako takovou – Dohnal, Tichánková atd.

  bůh nás ochraňuj

  Thumb up 4 Thumb down 2
 7. aggu :

  rom: Centrum a historická průmyslová část Vítkovic je o světelné délky před všemi dalšími čtvrtěmi Ostravy. Formou a zejména obsahem.
  Dohnala posoudí čas, jestli se zařadí do zástupu simpletonů/sabotérů typu Bednář, Semerák, Rykala nebo Tichánková a nebo se bude chovat jako…pauza pro efekt….nový Prokeš ;) Třeba překvapí, zajede se podívat do Holandska nebo Norska jak se dělá město a bude si moci po 10 let říct – „po Macurovi jsem to nezkonil, ale rozjel“. Čeká ho spousta rozdělané práce.

  Thumb up 9 Thumb down 1
 8. marie :

  aggu:
  Tak to pozor! Nejsem fanda Bednáře, ale za tohle opravdu nemůže. Dle sdělení kamarádky – zastupitelky Jihu tu malůvku organizovalo a platilo město! Na nátlak obyvatel Jihu zmizely některé piktogramy, například výrazně červený kosočtvereček s čárečkou uprostřed a po stranách. Jasně, Baník ….!
  Se zbytkem vámi napsaného naprosto souhlasím.

  Thumb up 7 Thumb down 0
 9. aggu :

  Chudáci a božátka na tom Jihu. Magistrát jim pomaloval podchod, zničil chodníky a městskou zeleň, nezainvestoval za 30 let žádnou významnou stavbu, zpustošil vnitrobloky, přihlížel fasádovému cirkusu, místní kulturu deklasoval na 5. ligu s výčepem piva, do radničních novin pašuje články na úrovni základní školy ….
  Úplně je mi jich líto.

  Thumb up 7 Thumb down 5
 10. PetrK :

  pozor, tihle amatéři od srpna naplánovali další velkou rekonstrukci, tentokrát náměstí před poliklinikou v Hrabůvce (https://zakazky.ovajih.cz/contract_display_4419.html)… cítím ve vzduchu další „povedené“ dílo ala Kotva :-D

  Thumb up 6 Thumb down 0
 11. Jarda :

  Na Jihu žiju celý život. Znám všechny části, je to tady pro mě srdcovka (pro někoho možná ne úplně pochopitelné, ale mám to tak). Snad každý veřejný prostor většího nebo středně velkého významu je dost dost bídný. Náměstí Jih (byť dojem je teď lepší než po otevření, ale stejně…), SNP, Kotva, prostor kolem Luny, zbořená Odra… Čest některým výjimkám. Nesnižuji kvality streetartu jako takového, ale co to má společného s Jihem, Zábřehem, Tylovou? Že to vydrží v původním stavu jen pár týdnů kvůli omítce musí být jasné snad každému. Připadá mi to už jako takový místní kolorit, že výsledkem snahy o jakousi velikost je naopak devadesátková malost.

  Thumb up 14 Thumb down 1
 12. Martin [msstavby.cz] :

  ELB: Záměrem bylo uvést příklady použití obkladů a jejich ztvárnění, které jsem si sám nafotil.
  Christiana Felscherinow by nám mohla o zastávce Zoologischer Garten a její minulosti povědět hodně. :))

  Thumb up 3 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.