Střecha informačního centra se již zelená

Střecha opavské Hlásky v části nad Turistickým informačním centrem a pokladnami na Horním náměstí nedávno dostala zcela nový povrch. Místo původní lepenky je zde souvislý porost, tvořený nízkorostoucími trvalkami a skalničkami.

Jak víme, zeleň má ve městě řadu pozitivních aspektů a to především v prevenci proti globálním změnám klimatu a oteplování. Zelené střechy budovy chrání před slunečním horkem a tím ochlazují jejich interiéry, lépe zachytávají dešťovou vodu, kterou absorbují, a tím nejde ze střechy rovnou do kanalizace, pohlcují poletující prach a jsou také estetickým prvkem. A tak se vedení města rozhodlo využít plochou střechu v samém centru a proměnit ji v malý rostlinný ostrov uprostřed betonu a kamene.
S přeměnou se začalo v květnu a do prázdnin bylo hotovo. Vše, tedy úpravy plochy střechy, její příprava a následné osázení, stálo 578 000 Kč. Město k realizaci zelené střechy v samém centru využilo spolufinancování tzv. Norských fondů, konkrétně projektu „Lepší města pro život – vybrané adaptační projekty a sdílení zkušeností“. 

„Do projektu se město Opava přihlásilo s cílem realizace vybraných adaptačních opatření na území města Opavy. Střecha na budově Hlásky je jen jedna z realizací, těmi dalšími, které v rámci projektu realizujeme, jsou například nedávno dokončená zelená pergola nad restaurací Víceúčelové sportovní haly, zelená střecha na budově Seniorcentra nebo mobilní zeleň v centru města,“ uvedla k projektům zazeleňování města Hana Heinzová, referentka odboru rozvoje města a strategického plánování a dodala, že v tomto směru spolupracuje město Opava s dalšími partnery projektu, kterými jsou města Frýdek-Místek a Prostějov, Centrum udržitelného rozvoje, s.z. a společnost Buildigo s.r.o.

zdroj citace: opava-city.cz
zdroj foto: FB Michal Jedlička

Související články


Komentáře

 1. IrenaP :

  Ať si vezme Opava příklad z Ostravy, jak vypadá zeleň v ulicích. Tyto rádoby moderní akce to rozhodně nezachrání.Proč nejsou po městě květinové louky, pásy trvalek podél silnic? Prostory ve městě jsou, pod TS patří zahradnictví. Místo toho TS raději zničí květinovou výsadbu na Rybím Trhu. Je to ostuda.

  Thumb up 8 Thumb down 6
 2. Pavel :

  Je to malinká plocha, která podobně jako zeleň na několika přístřešcích zastávek MHD mikroklima prakticky neovlivní. Myslí-li radnice ozeleňování vážně, měla by se pustit do velkých střech. Když zůstaneme u budov patřících přímo městu, nabízí se parkovací dům u nádraží, parkovací dům na Nákladní, kino Mír, ZŠ E. Beneše, ZŠ Otická, ZŠ Englišova, ZŠ Šrámkova, řada mateřských škol, atd.

  Thumb up 10 Thumb down 2
 3. Dan :

  Pavel: Souhlasim s ozelenenim velkcýh strech. Ale tento projekt, vcetne zelenych strech zastavek, bych nepodcenoval. Smysl to ma.

  Thumb up 4 Thumb down 3

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.