Stavební úpravy MŠ Krnov

Mateřské škole v Žižkově ulici schází zázemí pro zaměstnance, ředitelna, prostory pro schůzky s rodiči nebo relaxační místnost pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami.

S neotřelým řešením tohoto letitého problému nyní přichází tým architekta Marka Juránka, který navrhl nadstavbu spojovací chodby s výrazným dekorativním prvkem v podobě včelích pláství.

„Naše mateřská škola je s počtem 154 dětí a 28 zaměstnanců největší školkou v Krnově. Její zázemí tomu ale neodpovídá. Veškeré porady a jednání se uskutečňují na malých židličkách pro děti, což považuji za velmi nedůstojné a nekomfortní. Proto jsem se už několik let zabývala úvahami o rozšíření školy. Ve hře bylo například zakoupení obývacího kontejneru nebo výstavba další budovy. Pořád to však neodpovídalo mé představě a stále jsem si pohrávala s myšlenkou propojit obě stávající budovy v patře, tedy vybudovat nadstavbu nad stávající spojovací chodbou v přízemí. Obávala jsem se ale, že to neumožní statika konstrukce. Oslovila jsem proto architekta Marka Juránka, který jako dítě naši školu navštěvoval, a začali jsme hledat řešení,“ uvedla ředitelka školy Milada Holinková.

Projekční tým se soustředil nejen na vytvoření nových prostor podle požadavků vedení a zaměstnanců školky, ale také na propojení interiéru se zahradou. Do nadstavby se podařilo umístit sborovnu, ředitelnu, malou didaktickou učebnu a zejména větší vzdělávací prostor s výhledem do okolí, který může sloužit jako pozorovatelna. Součástí návrhu je také přiléhající část zahrady a především netradiční fasáda. „Architektonická podoba má výrazný dekorativní prvek v podobě dřevěných hexagonů – pláství, které slouží pro prezentaci školky a samotnou výuku. Toto řešení má i své technické opodstatnění v podobě stínění a hlukové bariéry. Návrh dává jasný odkaz na enviromentální vzdělávání, které bylo respektováno i v návrhu zahrady. Děti jsou ve škole vychovávány k úctě k pracovitosti a globální důležitosti včel. Fasáda je proto součástí výuky a dává dětem odpověď na otázku, kde tento hmyz odpočívá,“ řekl architekt Marek Juránek, který se společně s kolegy Denisou Promnou, Davidem Niklaschem a Filipem Zatloukalem ve studii řešil také další rekonstrukce stávajících budov.

S konečnou podobou architektonické studie je ředitelka školy spokojená. „Studie předčila naše očekávání. Veškeré naše požadavky byly splněny a ještě se našel další bonus v podobě okenních pozorovatelen. Architektům se také krásně podařilo propojit naši přírodní zahradu s budovami i nadstavbou. Nejen proto, že v zahradě máme v létě hodně létajícího hmyzu, jejž děti mohou pozorovat v přírodním prostředí, ale také v souvislosti s navrženým obložením fasády ve tvaru včelích pláství, se chystáme přejmenovat naši školu na Mateřská škola Včelka,“ dodala Milada Holinková, která věří, že mateřská škola dostane nadstavbu jako dárek k 50. výročí své existence, které oslaví 4. prosince 2022.

Architektonická studie nyní poslouží jako podklad pro zpracování projektové dokumentace. V případě, že na projekt budou uvolněny finanční prostředky, jeho zadání město plánuje na podzim letošního roku.  

zdroj: krnov.cz

Související články


1 komentář

  1. Miv :

    https://www.ted.com/talks/takaharu_tezuka_the_best_kindergarten_you_ve_ever_seen

    Thumb up 4 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.