Stanovisko Kongregace k parkovacímu domu

Kongregace Milosrdných sester III.řádu sv. Františka v Opavě v souvislosti s článkem Parkovací dům u nemocnice zatím nebude, uvedeným v Hlásce, Zpravodaji statutárního města Opavy 12/2023 sděluje na dotazy vznesené médii v souvislosti s citovaným článkem své následující stanovisko.

Kongregace Milosrdných sester III.řádu sv. Františka v Opavě se vždy při všech jednáních jak se Statutárním městem Opava, tak s Moravskoslezským krajem snažila být konstruktivním partnerem s tím, že od začátku všech jednání vždy jednoznačně zdůrazňovala, že předmětem řešení nebude převod předmětných pozemků. O tom, že Kongregace byla a je ochotna řešit otázku parkování pro potřeby Slezské nemocnice Opava svědčí skutečnost, že na pozemcích ve vlastnictví Kongregace již parkuje veřejnost navštěvující nemocnici desítky let a sestry vždy byly a nadále jsou připraveny spolupracovat při hledání možností, jak tuto kapacitu vzhledem k narůstajícím potřebám navýšit.

Kongregace Milosrdných sester III.řádu sv. Františka v Opavě uzavřela se statutárním městem Opava nájemní smlouvu na pronájem pozemku pro parkoviště Slezské nemocnice Opava na dobu 30 let s platností od 1.1.2001 do 31.12.2030. Kongregace Milosrdných sester svým dopisem v říjnu 2021 iniciovala v souvislosti s (ne)dodržováním nastavených parametrů uzavřené nájemní smlouvy jednání se Statutárním městem Opava.

Při následných jednáních současně se zástupci Statutárního města Opava, Slezské nemocnice Opava a Moravskoslezkého kraje zazněl v dubnu 2022 dotaz k možnostem navýšení parkovacích kapacit pro osobní vozidla pro potřebu Slezské nemocnice Opava na pozemcích ve vlastnictví Kongregace. Kongregace následně sdělila písemně ochotu jednat o možnostech navýšení parkovacích kapacit s výhradou, že Kongregace v souvislosti s výše uvedeným neuvažuje o majetkoprávním převodu dotčených pozemků z vlastnictví Kongregace. Ochotu jednat Kongregace v průběhu dalších jednání Moravskoslezkému kraji opakovaně potvrdila, vždy však s výhradou, že Kongregace nehodlá převést pozemky pro řešenou stavbu na jiného vlastníka. Kongregace se ohrazuje proti tvrzení uvedenému v článku, že odmítla všechny předložené nabídky. Po předložení jediné nabídky ze strany Moravskoslezského kraje a Statutárního města Opava na řešení výstavby Parkovacího domu a to směnou dotčených pozemků za jiné pozemky (nemovitosti) na území města Opavy Kongregace tuto předloženou nabídku po pečlivém zvážení a v souladu se svými předchozími stanovisky dopisem ze dne 30.10.2023 písemně odmítla s tím, že se rozhodla další jednání ve věci možné výstavby parkovacího domu na pozemcích Kongregace ukončit a v této chvíli považuje (vzhledem k výše uvedenému) za dostatečný stávající smluvní vztah na pronájem pozemků pro parkoviště při dodržení nastavených parametrů uzavřené nájemní smlouvy.

Kongregace je připravená k dalším jednáním v této věci, dlouhodobě si ale stojí za tím, že tento svůj majetek v souladu s přístupem řádného hospodáře prodávat ani směňovat nebude. Při respektování této podmínky existuje řada jiných možností, jak záměr navýšení parkovací kapacity v této lokalitě řešit. Kromě hledání jiné lokality to může být i zřízení práva stavby Parkovacího domu se zachováním stávajícího vlastnictví dle výše uvedeného.

Th.Lic Mgr. Marta Lucie Cincialová, Th.D,, generální představená

Krajský záměr parkovacího domu

zdroj: Tisková zpráva

Související články

 • žádné související články, zkuste tagy pod nadpisem..

Komentáře

 1. Viktor :

  Klasická reakce církevního restituenta.
  Církev je majetnická struktura, které je cizí veřejný zajem .
  Výnos z propachtovaných pozemků radši pošle někam do Afriky .

  Thumb up 3 Thumb down 10
 2. Dan :

  Viktor: V cem to je klasická rakce. Obe strany by mely byt rovnocenymi partnery ve vyjednavani.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 3. Jakub :

  Klasická komunikace města „Odmítli všechny nabídky“ = „nabídka byla jen jedna“.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 4. Cyklista :

  Jakub: Pokud byl dána pouze jedna nabídka a ta byla odmítnuta, tak logicky byly odmítnuty všechny. Dokonce i kdyby žádná nebyla, tak se může hovořit o všech, jen v tom případě ztrácí smysl odmítnutí něčeho co nebylo navrženo.

  Ale naprosto běžně hovoříme o tom, že musíme posoudit všechny nabídky doručené do výběrového řízení, i když žádná nabídka nedorazila.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 5. Viktor :

  A snad nejsou si rovnocenné ? Činí někdo nátlak ?

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.