Současný městský dům

Návrh oceněný 1. místem v soutěži Současný český dům očima mladých architektů. Návrh je lokalizován do proluky na ulici Nádražní v centru Ostravy. Zadání soutěže znělo “ Rodinný dům v městské zástavbě“.

Autor návrhu: Tomáš Čech

Většina dnešních měst nabízí volné prostory ve svých centrech. Ty je třeba efektivně využívat. Příkladem může být proluka v centru Ostravy – pár minut od hlavního náměstí, řeky, parku, radnice, kostela, …

Na parcele stojí na pohled klasický městský dům – obchodní jednotka v parteru, členění na tři trakty. Tím však klasická koncepce končí. Orientace traktů není podélně s ulicí, ale kolmo na ni. Na pravé straně je hygienické zázemí, uprostřed je schodiště a vlevo obytné místnosti. První patro navazuje na archetyp „piana nobile“ a rozkládá se zde velký reprezentační prostor. Ten prostupuje do všech podlaží domu. Pokoje jednotlivých členů rodiny jsou pak umístěny na jakýchsi balkónech nad ním. Vše je možné částečně oddělovat posuvnými závěsy. Rodina tak nežije odděleně, ale navzájem o sobě ví. Naplňuje ideu žití vedle sebe v doslovném prostorovém přepisu. Přestože je dům v jádrovém centru města, nabízí i kvalitní exteriérové prostory – za domem je dvorek oddělující garáž, na střeše je terasa.

 

mestsky dum

mestsky dum

mestsky dum

mestsky dum

mestsky dum

 

mestsky dum mestsky dum mestsky dum mestsky dum mestsky dum

více k autorovi také zde: tomascech.com / FB Tomáš Čech architektura

 

Související články


Komentáře

 1. David :

  Vypadá to jak dům projektovaný v roce 82´ a těch je v Ostravě už dost.

  Thumb up 0 Thumb down 9
 2. Alex :

  Jedna z cest, jak udělat z Ostravy poutavé město: zdejší eklektickou směs od secese přes gotizující režnou cihlu po meziválečnou modernu doplnit strohými fasádami, základními geometrickými tvary a kvalitním materiálem.

  Doporučuji ke shlédnutí: http://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/nejhezci-nove-stavby-evropy-podivejte-se-kdo-ziska-cenu/r~60ad4d74dabf11e496f2002590604f2e/r~c743fe54dab811e4a66e0025900fea04/

  Thumb up 3 Thumb down 0
 3. Rýša :

  Docela zajímavé a nevšední řešení dostavby proluky. Bohužel se jedná jen o soutěž mladých architektů, takže proluka tam bude ještě několik let, možná desítek let, jen prolukou.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 4. Martin [msstavby.cz] :

  David: Mohl bys prosím uvést příklady? Jsem vážně zvědavý, co vytáhneš.

  Thumb up 2 Thumb down 3
 5. acdlcia [msstavby.cz] :

  Je to zajímavé, ale tak trochu plýtvání místem. Rodinný dům tam kde by mohl stát bytový.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 6. HÚ 190-12 :

  Kéž by se to už konečně zastavělo a ucpal se jeden z průchodu do dvora. Ta zástavby tady v minolosti byla a v ní byla prodejna zeleniny nebo prodejna nábytku, ale někdo – nebudu jmenovat – ji zboural s tím, že tady postaví novou budovu, ale skutek utek. Jen pro zajimavost – v minulosti byl celý dvůr uzavřeny a byly zde i zahrádky a děcka si měly kde hrát. Dnes je ze dvora debilní parkoviště, průchoďák z Nádražní a Českobratrské a rejdiště pro feťáky a opilce ze Stodolní. Proto vítám zastavění tohoto prostoru a rovněž ze strany od konzervatoře. Tady už něco hodně dávno plánovala stavět Skanska. Hlavně jak by to pomohlo opět uzavřít dvůr za tímto projektem a snad by se to vrátílo alespoň trochu do původního stavu.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 7. Adam :

  A socioekonomický kontext? Asi žádný.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 8. Ondřej :

  Názorná ukázka toho: http://www.imagehosting.cz/?v=kkqjq.png jak jsem si to dojebali. Pravděpodobně tomu jinak asi býti nemohlo. Ovšem způsob, jakým se pozemky dnes udržují, jsou pouhým odrazem reality.

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.