Sokolská třída

Město Ostrava v září vypsala veřejnou zakázku „Rekonstrukce Sokolské třídy (PD+AD+IČ)“. V listopadu byla zakázka zrušena.

Veřejná zakázka byla vypsána 26.9. 2022 s možností podání nabídek do 26.10. 2022. Předmětem veřejné zakázky bylo následující:

Předmětem této nadlimitní veřejné zakázky je vypracování projektových podkladů a zajištění souvisejících činností v rámci přípravy a realizace stavby „Rekonstrukce Sokolské třídy“, v k.ú. Moravská Ostrava, obec Ostrava. Rozsah plnění:
vypracování dokumentace pro vydání rozhodnutí o umístění stavby,
výkon inženýrské činnosti v rozsahu pro zajištění pravomocného rozhodnutí o umístění stavby, vypracování dokumentace pro vydání stavebního povolení,
výkon inženýrské činnosti v rozsahu pro zajištění pravomocného stavebního povolení včetně zajištění rozhodnutí o kácení a následné výsadbě zeleně,
vypracování dokumentace pro provádění stavby,
vypracování plánu BOZP včetně zajištění funkce koordinátora BOZP ve fázi přípravy stavby,
výkon autorského dozoru po dobu realizace stavby.

Současný stav Sokolské třídy

Pro rekonstrukci Sokolské třídy byl zpracován investiční záměr již před několika lety, který byl jako podklad k veřejné zakázce použit i nyní. Nově však ze strany města přibyly požadavky na integraci oddělané cyklistické dopravy, které v investičním záměru však zahrnuty nejsou.

Požadavek na oddělenou cyklistickou dopravu v takto důležité komunikaci je absolutně v pořádku. Co už v pořádku není je styl zadání veřejné zakázky. MAPPA zpracovává vedení cyklistické dopravy v této ulici. To však podkladem veřejné zakázky nebylo. Zájemci o veřejnou zakázku tak neměli úplné podklady. Navíc integrace cyklo dopravy do uličního prostoru není vůbec jednoduchá záležitost. Město tak alibisticky přesouvá zodpovědnost za návrh řešení celé městské třídy na potenciálního výherce veřejné zakázky. Ten pak měl vytvořit projekt z investičního záměru cyklo dopravy (MAPPA) a investičního záměru rekonstrukce Sokolské třídy, který je staršího data a cyklo dopravu řešil zachováním současného řešení, což jsou cyklo pruhy podél okraje vozovky v některých místech Sokolské třídy a cyklo piktogramy.

Město navíc požadovalo rovnou vypracování projektové dokumentace pro umístění stavby a dokumentace pro povolení stavby. Ve veřejné zakázce tak není prostor pro vytvoření studie, která by oba požadované záměry spojila do jednoho záměru. V rámci studie by byl prostor pro řešení krizových míst, kumulací různých záměrů apod.

Míchat několik investičních záměrů a tvořit z nich rovnou projekt pro povolení je z hlediska předprojektové a projektové přípravy stavby velmi nešťastné řešení. Kvůli nastavení termínu je pak nemožné mít dostatek času na zdárné řešení všech problémových míst.

Na výše uvedené, a mnohé další poznatky, byly vzneseny i dotazy od zájmů o veřejnou zakázku.

Přihlásit se do této zakázky bez všech podkladů by se tak dalo přirovnat k pořekadlu „Kupovat zajíce v pytli.“ Nelze se pak divit tomu, že se do veřejné zakázky přihlásil pouze jeden zájemce. Veřejná zakázka byla 8. listopadu 2022 zrušena.

zdroj dokumenty: ostrava.cz

Související články


Komentáře

 1. Crazym :

  No mě by hlavně zajímalo co je na té Sokolské špatně, že nemůže ještě nějakou dobu sloužit. To tu nejsou prioritní problémy? Neznám a neposoudím stavy sítí ale jezdím na ní skoro každý den a dopravní problém nevidím a proti stavu v mém mládí je momentální stav přímo luxusní :-)

  Thumb up 15 Thumb down 4
 2. Tom :

  Crazym: Já tam často chodím a musím říct, že chodníky jsou hrozné, zeleň ve špatném stavu,takže to vítám. Navíc je super,že se plánuje cyklopruh,který bude oddělený.

  Thumb up 8 Thumb down 3
 3. Dan :

  S horsim zadanim verejne zakazky jsem se dlouho nesetkal.

  Thumb up 2 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.