Smuteční síň Ostrava-Svinov

Vizualizace a informace k projektu novostavby Smuteční síně v Ostravě-Svinově.

Autor:Atelier Štěpán | Marek Jan Štěpán
Spolupráce: Hana Arletová, Martin Kopecký, Jan Vodička, Jan Martínek
Investor: Statutární město Ostrava, Městská část Poruba

Smuteční síň je umístěna na západní straně prostoru rozšíření hřbitova. Je v  těžišti nové rozptylové loučky,  její geometrický střed však nechává volný.  Obrací se vertikálním vstupním portálem k východu a ukončuje průhled stávající alejí vzrostlých stromů. Plave nad okolní loukou stejně jako plachetnice našeho života.

Síň má  krystalickou hmotu se symbolickým tvarováním jako průběhu života od narození ke smrti a dál. Vstup  (narození)  je vysoká trojúhelná štěrbina, dále pokračuje obřadní sál (život), který tvoří hlavní stavební objem, ten končí velmi nízkým horizonálním  rozhraním a zlomem (smrtí), tam se podlaha lomí do dlouhého jehlanovitého světlíku (odevzdávání duše). Jehlanem světlíku shora padá na katafalk záplava zlatého světla a scénicky akcentuje význam prostoru s rakví. Samotné světlo symbolizuje cosi vyššího, co naše pozemské snažení přesahuje a co všichni podvědomě hledáme pohledem k nebi.

Stavba je provedena v lomených plochách ze světle šedého betonu a bezrámových oken s pokovenými skly. Mobilář je z běleného dřeva , některé plochy jsou pokoveny zlatem.

celý článek: archiweb.cz

Související články


Komentáře

 1. thvari :

  To autíčko jako z 30. let před síní nakonec opravdu bude stát? ;-)

  Thumb up 3 Thumb down 1
 2. Johanes :

  Trochu mi to připomělo hrabyňský památník. :)

  Thumb up 9 Thumb down 1
 3. Adam :

  Za prvé je to hnus. Za druhé je to opět doprovozeno snůškou totálních pseudouměleckých blábolů. A za třetí je to doprovozeno snůšnou duchařských blábolů. Co víc chtít.

  Thumb up 11 Thumb down 21
 4. JaG :

  Marek Jan Štěpán, architekt, který stojí také např. za kostelem sv. Ducha v Zábřehu

  Thumb up 2 Thumb down 0
 5. Martin [msstavby.cz] :

  Adam: Jde vidět, že cesta české putyky bude jak v designu a architektuře, tak stylu projevu ještě hodně daleká.

  Thumb up 11 Thumb down 13
 6. Xavier :

  Martin [msstavby.cz]: On má ten Adam ale v tomto aspoň částečně pravdu. Ty pseudoumělecké bláboly mi nevadí, na to už jsem si v tom českém, obvykle přízemním rybníčku zvykl, takže netuším, proč to vůbec vytahuje, když to je případ 95% uměleckých děl, která zde vznikají (a teď nemyslím jen těch architektonických). Ale ty duchařské bláboly, to je fakt moc. Patří tohle do nejateističtější země v Evropě, ve které v existenci v duši věří pouhých 44% lidí? (http://zpravy.idnes.cz/cesi-a-vira-vyzkum-036-/domaci.aspx?c=A170703_095248_domaci_zt). Kdyby si to zadával soukromý subjekt, tak budiž, ale tady je zadavatelem/investorem město, že, takže by se měl brát v potaz primárně zájem většiny. Nehodilo by se trochu něco ateističtějšího? Třeba nějaké umělecké, vtipně podané výjevy smrti člověka? :D
  Navíc mě přímo uráží ty zobecňující pindy typu „Samotné světlo symbolizuje cosi vyššího, co naše pozemské snažení přesahuje a co všichni podvědomě hledáme pohledem k nebi.“ – Jak ten člověk ví, co všichni podvědomě hledáme pohledem k nebi? Třeba v New Yorku nepochybně po 11/9/01 všichni podvědomě hledali pohledem k nebi padající letadlo, že? To má ten člověk na myslí? Letadlo je nepochybně „vyšší“ než člověk :D Ti co tyhle kecy vymýšlí by zasloužili ústavní léčbu :D

  Thumb up 10 Thumb down 14
 7. Petr :

  Xavier: Je snad někde v textu řečeno, že je stavba určena pro věřící? Smuteční síň je pokud vím pro všechny smrtelníky bez rozdílu víry tudíž také pro ateisty. Je to stavba, kde hlavním tématem je SMRT a poslední rozloučení se svými blízkými, což není žádný pseudoumělecký ani duchařský blábol. Ztvárnit takovou stavbu a srozumitelně interpretovat je nesmírně těžký úkol, a soudit na základě strohého výtahu o návrhu je hloupé…

  Thumb up 10 Thumb down 5
 8. Xavier :

  Petr: Právě, že nikdo nenapsal, že je to stavba pro věřící, a proto si měl ten autor odpustit ty pindy o nějaké duši. Když už, mohl to napsat či pojmout neutrálně ;-)

  Thumb up 2 Thumb down 9
 9. Petr :

  Xavier: Vaše logika je vtipná, v textu není uvedeno, že se nejedná o náboženskou stavbu, tudíž se domnívám, že náboženská je :D … mimochodem duše je dost široký pojem a také nevychází z náboženství

  Thumb up 8 Thumb down 2
 10. Martin (jiný) :

  pecka! ať už to stojí

  Thumb up 4 Thumb down 3
 11. Xavier :

  Petr: To „v textu není uvedeno, že se nejedná o náboženskou stavbu, tudíž se domnívám, že náboženská je“ je nějaká moje teze??? Vaše schopnost interpretace psaného textu je dost vtipná! Lze to poznat i z toho, že najedou píšete o „náboženství“, ačkoli já o náboženství nic nepsal. V obou svých příspěvcích jsem mluvil o víře, konkrétně o víře v existenci duše, kterou sdílí v ČR menšina lidí (viz citace na zprávu o výsledcích výzkumu).
  Vy jste se 14:26 ptal, kde je podle mě napsáno, že je stavba určená pro věřící. Já vám napsal, že to tam není napsáno, a proto si autor měl odpustit ty pindy o nějaké duši, protože stavba není určena POUZE pro věřící v duši, kteří jsou v české společnosti zastoupeni naštěstí v menšině :)

  Thumb up 1 Thumb down 4
 12. Xavier :

  Jinak proti té stavbě nic nemám a spíše se mi líbí. Jen mě uráží ten popis :)

  Thumb up 0 Thumb down 1
 13. Antioxydant :

  Může investovat Poruba ve Svinově? Investorem může být statutární město, na území městské části Svinov za „duševní“ podpory sousední Poruby, která to chce :D

  Thumb up 0 Thumb down 0
 14. Petr :

  Xavier: nikde jsem nepsal, že je to vaše teze, reaguji jen na váš příspěvek… když píšete: ,,Nehodilo by se trochu něco ateističtějšího?“ a ateismus je pokud vím odmítání víry v boha nebo náboženství, tak už tato vaše reakce vychází z předpokladu, že je stavba náboženská…

  Thumb up 1 Thumb down 2

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.