Smetanovy sady Nový Jičín

Město Nový Jičín plánuje dlouholetou revitalizaci Smetanových sadů v blízkosti nemocnice. Nechalo si vypracovat studii.

Na základě zpracované studie Revitalizace Smetanových sadů v Novém Jičíně město začíná s postupnou obnovou parku, která je plánována na několik let. Jako první v roce 2023 vznikne projektová dokumentace dětského areálu a začne se s kácením asi 40 stromů, které jsou ve špatném zdravotním stavu. Nové budou vysázeny už s ohledem na připravovanou koncepci parku. Celkové náklady na všechny etapy revitalizace jsou odhadnuty na 68,1 mil. Kč s DPH.

Autor studie: ZAHRADA-PARK-KRAJINA s.r.o.

POPIS CELKOVÉ KONCEPCE

V rámci návrhu byl park rozdělen na 3 kompoziční celky s pracovními názvy – jírovcová alej, centrální park a zahrada za kaplí. Tyto celky jsou provozně a vizuálně propojené v jeden celek, ale přesto mají každý svůj osobitý charakter, vzhled i náplň.

KOMPOZIČNÍ CELEK I. – JÍROVCOCÁ ALEJ představuje část parku s nejpatrnější historickou stopou. Nejedná se v žádném případě o rekonstrukci historické kompozice, ale všechny její hlavní principy jsou zachovány. Jedná se o formální, zdobnou a klidovou část parku, která je postavena na jírovcových stromořadích s pravidelným osovým pojetím cest a travnatých ploch (parterů). Tato část parku je volně přístupná.

KOMPOZIČNÍ CELEK II. – CENTRÁLNÍ PARK je největším kompozičním celkem. Navržené řešení v sobě kloubí historii s moderními principy a novodobými trendy, které si kladou za cíl využít veškerý potenciál parku. Jedná se o část parku, která nabízí aktivní i pasivní odpočinek pro všechny věkové kategorie jeho návštěvníků. Centrální park nabízí pobyt pod korunami stromů i na volném světlém palouku, posezení na pohodlných lavičkách i přímo na pobytovém trávníku, rozjímání nad historickými artefakty i pohyb na petangovém hřišti či workoutových prvcích a ještě mnoho dalšího … Tato část parku je volně přístupná.

KOMPOZIČNÍ CELEK III. – ZAHRADA ZA KAPLÍ je menší komorní prostor navazující na historický objekt Španělské kaple. Jde o vyhrazený bezpečný prostor vymezený zdmi, zídkami a nízkým plotem s brankami umožňujícími průchod touto částí parku. Do interiéru parku je otevřený lehkou vzdušnou konstrukcí s objektem kavárny, která v parku zatím chybí. V ploše zahrady jsou navržena dětská hřiště s pískovišti, která budou ve vyhrazeném prostoru lépe udržovatelná a tudíž bezpečnější. O této části parku je zatím uvažováno jako o ploše volně přístupné, ale s časovým omezením vstupu (nočním zamykáním) a především jako o prostoru se zákazem vstupu se psy.

zdroj + kompletní studie: novyjicin.cz

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.