Sanace bývalého lihovaru v Bartošovicích

Aktuální fotografie bývalého areálu distribučního skladu pohonných hmot v Bartošovicích. Areál prošel sanací kontaminovaného území.

Areál je využíván od roku 1927 jako lihovar, který byl v provozu do konce II. světové války. Od roku 1945 do roku 1998 sloužil jako distribuční sklad pohonných hmot společnosti BENZINA s. p. V průběhu činnosti distribučního skladu byly prováděny různé úpravy, areál byl přizpůsobován ke skladování a výdeji různých pohonných hmot a surovin ropného charakteru. Skladovala se zde především motorová nafta, lehký topný olej a mazací oleje. Na železniční vlečce v distribučním skladu bylo rovněž prováděno stáčení motorové nafty, LTO, motorového oleje a petroleje.
Prakticky všechny objekty byly v době svého provozu v provizorním až havarijním stavu a nevyhovovaly po stránce technologické, stavební, vodohospodářské ani bezpečnostní. Od začátku roku 1994 byl provoz v areálu DS PHM (distribuční sklad pohonných hmot) v Bartošovicích postupně ukončován. Od roku 1995 byl v areálu provozován pouze sklad olejů, maziv a autokosmetiky v drobných obalech. Provoz DS PHM v Bartošovicích byl ukončen v roce 1998.
Podle územního plánu obce, který byl schválen 8. 1. 2018, jsou pozemky, na nichž bylo lokalizováno ohnisko kontaminace vně DS PHM označeny částečně jako plochy OVV1 – plochy občanského vybavení variabilní rekreace a cestovní ruch a částečně jako plochy VZ – plochy výroby a skladování zemědělské.
Situační mapa zájmového území a jeho

Cílem sanačních prací bylo odstranění primárních a sekundárních zdrojů kontaminace zemin a podzemní vody. V rámci sanačních prací byla provedena demolice budovy bývalé vrátnice, vč. přilehlé zdi areálu DS PHM, pod kterou se nachází kontaminace zemin.

Sanační práce se netýkaly centrálního objektu.

Stav areálu z let 2016-2018

2019-2021

Sanační práce se netýkaly architektonicky zajímavého centrálního objektu. Pohled na současný stav areálu.

zdroj text: Sanace DS PHM Bartošovice společnosti UNIPETROL RPA, s.r.o. – ohnisko vně DS PHM“

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.