Růžový pahorek, Frýdek-Místek

Frýdek-Místek chce pokračovat v záměru zkrášlit veřejná místa z dob socialismu, kdy se betonem a betonovými dlaždicemi nešetřilo a bylo jich všude dost. Podle vedení města je trendem takové plochy minimalizovat, jak to jen jde, a nahrazovat je zelení. Aktuálně se chce zaměřit na obchodní dům Růžový pahorek.

V loňském roce město změnilo prostor před prodejnou potravin a zdravotního střediska na ulici Třanovského ve Frýdku. Dlážděná část byla redukována a nahrazena zeleníNyní město přichází s návrhem na změnu veřejného prostoru u obchodního centra Růžový pahorek.

V jeho nadzemní části by měl být v budoucnu odstraněn téměř celý asfalto-betonový střed, takže by se celý prostor otevřel, provzdušnil a odlehčil. Upraven by měl být i prostor ve spodní části, kde se nacházejí zbytečné zídky, které jsou ve špatném technickém stavu a již v příštím roce budou odstraněny.

„Záměr estetizace a přestavby prostoru u bývalého obchodního centra na Růžovém pahorku jsme projednávali s majiteli okolních nemovitostí, kteří s ním souhlasí. Konzultovat s nimi budeme i zpracování projektové dokumentace, včetně harmonogramu realizace prací. Ten v současné době není přesně stanoven,” uvedl náměstek primátora Karel Deutscher.

Celková přeměna je totiž ve fázi záměru, zatím nebyla zpracována projektová dokumentace ani vybrán zhotovitel prací. To, kdy a v jaké míře bude kultivace prostoru probíhat, se odvíjí od dostatku financí. Nicméně dobrou zprávou je, že již nyní je zahrnuta do zásobníku investic, i když se nejedná o prioritu. Kultivace prostor bude nejspíš realizována postupně po etapách a bude rozložena do několika let,“ doplnil Deutscher.

Již nyní je ale jisté, že v příštím roce budou zbourány zídky ve spodní části, pod asfalto-betonovými plochami, které jsou v havarijním stavu a hrozí jejich zřícení. „Nahrazeny budou jednoduchým zábradlím. Nejen, že tím celý prostor opět otevřeme, ale také eliminujeme temné rohy a zákoutí, což povede ke zvýšenému pocitu bezpečí,“ dodal hlavní architekt města Ondřej Zdvomka.

Proměna na čtyři etapy

Kultivace prostoru u bývalého obchodního centra Růžový pahorek by mohla být realizována ve čtyřech etapách. Návrh zahrnuje mimo jiné razantní zúžení dnes zbytečně širokého schodiště v horní i střední části, které by mělo být z velké části nahrazeno zelení. Velkou proměnu by mohla projít plocha od obchodu s potravinami k červené lávce přes cestu ke Kauflandu. Téměř celá střední část této nadzemní asfalto-betonové plochy by mohla být vybourána a propojena jednoduchou lávkou. Ve výsledné podobě by se jednalo o dva blízko sebe stojící objekty spojené lávkou a zároveň napojené na další lávku přes čtyřproudovou silnici Revoluční, která odděluje sídliště od frýdeckého náměstí.

Nemalé změny by se dotkly i prostor pod zmíněnými asfalto-betonovými plochami v úrovni komunikace, kde bude řešeno i parkování. Přeměna daného prostoru počítá také s  výsadbu zeleně, včetně realizace vodopropustných mlatových ploch, doplněním městského mobiliáře i herních prvků, což dá podle vedení města tomuto prostoru zcela nový rozměr a využitelnost.

zdroj: zpravyzmoravy.cz

Související články

 • žádné související články, zkuste tagy pod nadpisem..

Komentáře

 1. msk :

  Zajímalo by mě, jak na tyto úpravy pohlížejí původní architekti a jak by se ti současní tvářili na to, kdyby jejich práci někdo předělával?.. Je to jen taková myšlenka, neříkám že si takové stavby úpravy či modernizaci nezaslouží..

  Thumb up 5 Thumb down 0
 2. Marián Kyral :

  Tak zase taková nádhera to není. A hromada podobně hnusných staveb je rozeseta po celém městě. Riviéra, Jadran, 8. pěšího pluku, Slezská…

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.