Jazykové centrum, Opava

Fotografie a popis přestavby bývalého objektu jeslí na jazykovou školu v Opavě.

Autor: ATELIER 38 s.r.o. | Jan Zelinka, Petr Doležal

Stávající objekt bývalých závodních dětských jeslí ze 70. let minulého století přestal sloužit svému účelu po skončení vlády jedné strany. Poté byl pronajímán mnohým subjektům ke komerčním účelům bez prováděné údržby. Objekt se nachází uprostřed panelového sídliště, je příjemně vrostlý do zeleně bývalé zahrady jeslí.
Výhodou při rekonstrukci byl nosný železobetonový montovaný skelet se skrytými průvlaky (MS-OB), umožňující nové volné dispoziční řešení vyhovující nové funkci.
Nově objekt slouží jazykové škole – edukačnímu centru. Kromě výuky je zde nakladatelství a probíhá knižní výroba.

Forma

Jednopodlažní objekt s plochou střechou je členěný do tří dílčích objemů, které tvoří otevřené vstupní atrium. Stávající objem nově doplňují kryté terasy učeben a kanceláří z jihu, které zároveň v létě zabraňují přehřívání interiéru. Vstupní atrium bylo z důvodu zvětšení užitné plochy redukováno a doplněno o krytý ochoz v celém obvodu atria.
Stávající fasáda je zateplena a omítnuta tenkovrstvou bílou omítkou. Okenní otvory jsou sjednoceny do pásových s meziokenními vložkami. Prosklení učeben a kanceláří na jih do zahrady je rozšířeno o vybourané parapety. Dřevěné jsou rovněž nové přístavby krytých teras a ochoz atria. Oplechování a stávající ocelové konstrukce atria jsou v šedém odstínu. Fasády v místech vstupů do objektu jsou doplněny o loga školy. Hmota garáží je opláštěná dřevěnou provětrávanou fasádou.

Původní stav:

celý článek + zdroj: archiweb.cz