Rozsviťme obchodní dům Breda v Opavě

Na hithit.cz byla spuštěna kampaň na podporu obchodního domu Breda. Kampaň sice velmi brzy, během pár dní, splnila již svůj cíl, stále ji však můžete podpořit.

ODKAZ NA KAMPAŇ

Společně s Kurtem Gebauerem jsme se rozhodli uspořádat sbírku na nejnutnější opravy kulturní památky obchodního domu Breda v Opavě. A současně rozsvítit tento objekt o Vánocích, jako poděkování podpory veřejnosti. Pojďte do toho s námi!

Jak to začalo

Před více než rokem jsem se seznámila s výtvarníkem Kurtem Gebauerem, rodákem z Hradce nad Moravicí, který tehdy mluvil o myšlence, že by Opava měla být malou Florencií Slezska, protože je tady spoustu nadaných lidí a věcí, které by se daly vystavit. Ani ve svém věku nepřestává tvořit a jeho umělecká tvorba skýtá několik desítek děl od kreseb, fotografií, modelů, soch a veřejných realizací. I pro svou expozici hledá galerii, kde mohl svá díla trvale umístit. Díky jeho neutuchajícímu entusiasmu a působení ve veřejném sektoru, nás spojila společná myšlenka na záchranu obchodního domu Breda. Proto jsme podnikli několik veřejných prohlídek této památky, abychom občanům přiblížili její současný zdevastovaný stav. A zároveň v nich vzbudili zájem a emoce s tím něco dělat.

Co e náš cíl?

Cílem naší aktivity je alespoň částečně s podporou veřejnosti přispět k tomu, aby se postupně do této nemovitosti vrátil život a začala se psát nová historie obchodního domu Breda & Weinstein.

Detaily

Obchodní dům Breda je jednou z důležitých součástí města Opavy, které zůstaly zachovány po druhé světové válce. Historie tohoto objektu v sobě představuje nejen architektonickou památku významného vídeňského architekta Leopolda Bauera, ale i významný podnikatelský počin Davida Weinsteina v rámci prvorepublikového Československa. Od roku 2012 je obchodní dům uzavřen a mimo provoz. Firma, která budovu vlastní, je nyní v insolvenci a je na prodej. Město Opava má velký zájem o odkoupení této významné dominanty centra města a podniká příslušné kroky k tomu, aby se ji podařilo dům získat a zrekonstruovat. Bohužel celá tato situace se táhne několik let a Breda chátrá a musí se provádět udržovací práce, které mají zamezit těm nejakutnějším negativním vlivům, které na objekt působí. V současné době již insolvenční správce vyčerpal své finanční možnosti a nutné opravy již není možné financovat. Proto jsme se společně s Kurtem Gebauerem rozhodli podpořit touto sbírkou nejnutnější opravy, a to především hydroizolaci střech a pokud se vybere peněz více, tak i opravu odvodnění kopule. 

… a ještě něco navíc

Tato sbírka na nevyhnutelné opravy by měla být pouze začátek naší dlouhé cesty navrátit Bredě její životní obsah. Rozhodli jsme se rovněž tento skvost rozsvítit v sobotu 27.11.2021 v 18 hod, abychom si symbolicky připomenuli, jak krásná dominanta Opavy to je. A k tomu neodmyslitelně patří i vánoční strom, který vždy stál v hale pod kopulí. I tento zážitek vám dopřejeme k vidění každou adventní neděli od 14-17 hod. V příštím roce bychom chtěli opětovně pořádat prohlídky s promítáním, protože zájem veřejnosti je obrovský. Pokud se podaří nemovitost získat do majetku města, máme v plánu zorganizovat sbírku na výměnu střech a generální opravu kopule. Podpořit bychom to chtěli znovuvydáním publikace Breda & Weinstein o dějinách opavského obchodního domu. A nesmíme zapomenout na vedení města Opavy, které nás podporuje a pomáhá naše akce realizovat.

Kdo jsme?

Jsme nepolitičtí nadšenci v čele s Kurtem Gebauerem, kterým je velmi blízký citát Václava Havla: „Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl – bez ohledu na to, jak to dopadne.“

Související články


Komentáře

 1. Archerr :

  Kéž by se to dalo vše do pořádku :-/ pana Kurta Gebauera si vážím měl jsem tu čest ho poznat osobně. Jen, škoda že město Opava nebylo a není aktivnější v hledání investorů a spolupráci s majiteli nemovitostí jako je breda nebo karnola.

  Thumb up 5 Thumb down 1
 2. Martin [msstavby.cz] :

  Archerr: Město Opava má záměr Bredu odkoupit. https://opavsky.denik.cz/zpravy_region/opavska-radnice-se-bude-uchazet-o-koupi-bredy-chce-ji-ziskat-za-39-5-milionu-202.html

  Thumb up 3 Thumb down 0
 3. Archerr :

  Martin [msstavby.cz]: ano vím že má ale dlouho se hledal kupec a město do toho pokud vim jít nechtělo. Předně jde mi o to že vedeni města nebylo schopno alespoň prezentace na veletrzích jako Mipim v Cannes nebo expo real, stejně jako to dělala Ostrava.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 4. Michal :

  „Chci Bredu zrekonstruovat a otevřít“
  Kamil Kolek, duben 2013.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 5. Archerr :

  Michal: od te doby nejviditelnější kolkův počin bylo akorát nastěhovat nepřizpusobivé do toho bytoveho domu navazujiciho na drogerku v ulici na valech…

  Thumb up 4 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.