Rozšíření výukového areálu Bělský Les

Areál byl zpřístupněn veřejnosti těsně před koncem loňského roku. Jsou zde nové chodníky, záhony, altány, lavičky a také „flašinety“, které vám po zatočení klikou sdělí užitečné informace.

Související články


Komentáře

 1. Lukáš :

  Musím zde přidat svůj názor na tuto úpravu Bělského lesa. Vizualizace a všechno okolo vypadalo fajn ale skutečnost je jiná.
  Altánky se zdají být k ničemu je jenom malá plocha k sezení (takové ty malé dřívka na jedné straně), střecha je skleněná a rovná takže po jednom ročním období bude dost znečištěná, podle vizualizací měli být ty „flašinety“ uprostřed altánků kde by to dávalo smysl ale jsou mimo ně venku takže opět problém s čistotou, navíc je na nich znázorněná katastrální mapa místo normální a není na ní označená směrová růžice a např pro děti kde je zřejmě záměrem tohle dělat je to nepochopitelné.
  Další věc je sloupek dřevěný sloupek a na něm vyfrézované destičky z hliníky s podoby stromků nápad zajímavý ale pro koho? – pro nevidomé to není protože tam není vyznačení pro nevidomé.
  Dále u různých porostů je označník ten má vytisknutý QR kód a v celém lese je přístupná wi-fi, ale to kromě toho QR kodů tam nemohli dát jednoduchý popisek? Není tam prakticky nic kromě názvu porostu a toho kódu navíc ty sloupky jsou dost u země v úrovni očí batolete, které ale neovládá mobil a neumí číst, takže normální člověk se musí dost ohnout k zemi.
  Informační tabule – normální provedení, ale grafická stránka věci je tak z MS paint z 90 let, fotky rozmazané a rozpixelované (v dnešní době kdy foťáky mají i 40MPx).
  Lavičky a odpočinkové místa se mi zdají být v pořádku, ale zdá se mi, že na jedné straně je jeden druh laviček a na další je jiný není tady nějaké sjednocení a našel jsem jenom jedno místo s lavičkou a stoličkou jinak všude jsou jenom lavičky bez odkládacích stoliček nebo ploch.
  Chtěl jsem být nekritický, protože Bělský les mám rád a různé takové vylepšení které jsou v normě s přírodou mě baví a zaujmou, podle vizualizací to vypadalo nadějně. Bohužel z mého pohledu to dopadlo špatně a neodborně, ve stylu no prostě tam něco plácneme a je to. Není to děláno s citem spíš prostě jsme něco navrhli dostali zaplaceno (by mě zajímalo kolik to zase stálo a jak to bylo předražené) a kašleme na to.

  Thumb up 8 Thumb down 0
 2. Martin [msstavby.cz] :

  Plochá skleněná střecha dřevěného altánu v lesoparku je trošku mimo.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 3. Miluše Vozňáková :

  Ač nerada, připojuji se ke krtitickému zhodnocení úpravy Bělského lesa. Přesně jak píše Lukáš výše – totálně bez nápadu, efektivita téměř nula. Tři altánky se skleněnou střechou uprostřed ničeho a navíc bez lavičky jsem absolutně nepochopila. Výsadbu stromků jako v lesní školce, které vypadají jako vojenský hřbitov taky. SPousta nových laviček – super! Ovšem, proč nejsou i v samotném lese??? Nějak nechápu desítky nových laviček na jednom placu, kde ovšem skoro žádná není ve stínu. V horkém létě kdy do lesa míří nejvíce lidí a také sem ke konci roku více chodí školy – což byl asi záměr „výukové“ části absolutně nepoužitelné. SLoupky s QR kódy nechápu – chceme lidi přivést do lesa a zpátky do přírody – no bez mobilu nemáš ani tady šanci.
  Nechápu proč nešlo např. obětovat pár laviček nebo jeden (či všechny) neefektivní altán a vybudovat aktivní místo pro odpočinek. Pamatuji si jak v jednu dobu v Bělském lese kus od minigolfu vznikly nádherné masivní dřevěné průlezky (myslím, že to bylo něco jako velká loď), kam jsme všichni rádi chodili. Proč se nemohlo obnovit něco takového? I blbá kládová či závěsná houpačka (třeba i pro dospělé) udělá úplně jinou amtmosféru.Po podobném místě zároveň se stínem není na Jihu ani vidu ani slechu. Jediné místo ke hraní je u DK Akord, beton plácek s nutnou zahrádkou a pivem…Tole je tak smutné!!!
  Přitom jsem v létě ve Skotsku i v Paříži viděla tak efektivní a jednoduché věci u kterých se dal trávit čas venku. Stolky kde součástí desky byly herní plány na šachy, vrchcáby…pruh hlíny či písku s obrubníkem pro petanque, rozcuckované staré pneumatiky jakožto podloží pro dětské hřiště. Ve Skotsku nebyly QR kódy a chytré flašinety (které jsem zvědavá jak dlouho schválně vydží a kolik bude stát jejich údržba, než někomu dojde, že jejich neustálá oprava užn nestojí za to). Byly tam krycí stěny jakožto pozorovatelny a krmítka, ke kterým světě div se létali živí ptáci nebo hmyz, který se dal studovat v reálném životě! Místo chytrých flašinetů pak dalekohledy k pozorování lesní i stromové zvěře. Náklad možná desetinásobně nižší zato stonásobně efektivnější a úchvatnější…
  Hospodaření na Jihu je k pláči!!!!

  Thumb up 9 Thumb down 0
 4. Lukáš :

  Miluše Vozňáková:
  Něco podobného bylo u běžeckého okruhu teď jsou tam jenom hrazdy a překážky pro sportovce. Ale altány jsou tam super, normální dřevěné s dřevěnou střechou uprostřed je stůl do kříže a kolem lavičky ideál nepaří tam slunce a je to v pohodě.
  Jinak ještě pár věcí ohledně výukového centra co jsem chtěl zmínit:
  Ty QR kódy bych jakž takž chápal ale jako doplňková informace – sdělíme ti normální informace a pokud chceš vědět víc tak si načti QR kód nápad to není špatný, ale tam to tak prostě není, je tam jenom ten kód i když jak se psalo výše les má být odpočinkový od technologií, ale tady bez dívání se do mobilu to nejde.
  Mapa na flašinetu je špatně provedená jak jsem psal výše, ale usnadnilo by alespoň orientaci kdyby tam byla tečka ZDE STOJÍTE to by výrazně pomohlo takhle se v tom zorientovat je komplikovaný a zdlouhavý úkol.
  Ohledně různých zábav jak psala Miluše: Našel jsem tam jednu houpačku a dále pak dřívka která visí na provázku a při pohybu větru dělají zvuk, ale to je všechno.
  Hodně míst se zdá ještě nedodělaných – prázdná vydlážděná místa jakoby kruhové objezdy ale nic tam není – na jednom kruháči jsou z kamene vytesané roční období a tam je napsáno co se děje s výsadbou během toho ročního období, ale tyto kameny jsou položeny na zemi takže logicky v lese to zasype listí nebo jako teď sníh a nevíte nic. Nebo na jednom místě náznak amfiteátru, ale nedodělaný prostě jenom vydlážděná plocha.
  Myslím, že jsem to tak nějak už shrnul vše co jsem chtěl vyjádřit.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 5. Věra :

  Bělák měl zůstat v první řadě lesem. V lese vnímám přírodu a odpočívám. Na můj vkus přecestičkováno, málo stromů, altán nebo co to je u parkoviště u Dakoty je taky nepochopitelný. Laviček spousta, s výhledem na Plzeňskou. Dále opravená cyklostezka – když už ji opravovali, mohli ji udělat širší. Radši nevědět, kolik to všechno stálo. A když chcete zaparkovat, abyste objížděli půl Zábřehu. A všechny tramvaje kromě jedenáctky jezdí do Výškovic, to taky děkujeme. A taky nechápu, proč se po hřišti nedaleko minigolfu slehla zem. Je efektivnější dělat další podobné plochy v lese? Co zvířata, ta asi brzy z Běláku prchnou.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 6. Lukáš :

  Tak menší aktualizace: V prvním altánu u Dakoty už je skleněná střecha rozbitá, a zkusil jsem si ten flašinet – předříkané věci z wikipedie nebo všechno co se dá najít na netu. Navíc na flašinetu jsou možnosti přehrání 4, ale obsazena je jenom 1 na zbytek to říká tato pozice není obsazena. K čemu to tam je? Pochybuji, že v průběhu času někdo ty zbývající 3 pozice doplní, to se to dřív rozpadne.

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.