Rodinný dům Bystřice nad Olší

Autor: Master Design s.r.o.

Koncept
Pozemek pro tuto stavbu nabízí možnost mít zde dům, který nijak výrazně nemusí navazovat na okolní zástavbu, jelikož ze tří světových stran je lemován loukou a stromořadím, které domu dává požadované soukromí. Dům navazuje na několik rodinných domů pouze ze severovýchodní strany.
Požadavkem klientů bylo vytvořit zajímavý dům s praktickým řešením. My jsme chtěli využít místo a širší kontext okolních hor a proto jsme dům nechali „vyrůst“ z pozemku.
Dům je rozdělen na dvě hmoty, které jsou vzájemně protilehlé. Větší hmota je umístěna směrem na jih a směr růstu je od příjezdové komunikace ze severovýchodu směrem na jihozápad do zahrady. V této hmotě se bydlí a odehrává se zde život celé rodiny. Druhá menší hmota je umístěna na sever a je v ní vstup, garáž a skladové prostory. Tato hmota naopak vyrůstá ze zahrady směrem ke vstupu na pozemek. Střešní plochy jsou provedeny jako zelené, čímž je podpořeno plynulé začlenění domu do okolní přírody. Vyrůstající hmoty mají organický tvar a obrysově tak doplňují okolní horské panorama.

Dispozice
Dům má poměrně příjemné měřítko díky standardním prostorovým požadavkům klienta. V domě je vše, co potřebuje rodina pro klidný život. V přízemí se nachází hlavní obytný prostor s kuchyní, jídelnou a obývacím pokojem s výstupy na prostornou terasu, která je navíc krytá severní hmotou domu a vytváří tak útulné zákoutí. V přízemí je dále ložnice rodičů s koupelnou, prádelna a zázemí s technikou, garáží a zádveřím.
Horní patro patří dvěma dětským pokojům s koupelnou. Dále se zde nachází prostorný sklad, který je umístěn ve svažující se části domu pod střechou. Díky tomu je využita kompletně celá vnitřní plocha domu.

Materiály a konstrukce
Dům je postaven z vápenopískových tvárnic, které dobře akumulují teplo a vytvoří v domě dobré klima jak v zimě, tak hlavně v létě, kdy se dům nepřehřívá. Střecha je vytvořena pomocí příčně kladených ocelových nosníků.
Na fasádách byla snaha podpořit přírodní vzhled domu a tak se zde objevují vedle čisté bílé omítky i dřevěný obklad. Okna jsou v neutrální šedé barvě.

Dům je celkově pojat tak, aby byl netradiční, ale zároveň aby zapadal do přírody a hlavně, aby svým obyvatelům dělal radost. Díky horskému prostředí byla také snaha maximálně využít sluneční světlo a tak jsou všechny obytné místnosti orientovány tak, aby přijímaly maximum slunce.

rd bystrice

rd bystrice

rd bystrice

rd bystrice

celý článek: archiweb.cz

Související články


Komentáře

 1. Lukáš :

  Myslím, že stejný nebo podobný se staví u Bělského lesa.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 2. Infoš :

  Styl ala sfingy v Plesné. Malý náznak vykradení Projektstudia. Tedy aspoň můj dojem.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 3. balde :

  I kdyby se někdo nekde inspiroval důležité je ze majitel nevybiral prstem v katalogu ale postavil si něco individualniho

  Thumb up 6 Thumb down 0
 4. thvari :

  super, vždycky zarazí, jak málo lidí má odvahu jít do něčeho zajímavějšího než katalog

  Thumb up 2 Thumb down 0
 5. Vašátko :

  Je to pěkné a zajímavé. Být to můj dům tak si nechám dát satelit na střechu a né na balkón. Podle mě, to rozbijí čistotu jinak moc pěkné stavby.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 6. Michal :

  Lukáš: Dům u Bělského lesa je taky z dílny Master Design.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 7. Oxygens :

  Muzete mi prozradit v kde presne u Belskeho lesa? Radi bychom ho videli nazivo:-)

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.