Rekreační vila Čeladná

Autor: CMC architects, a.s. | Vít Máslo, David Richard Chisholm
Autorský tým: Gabriela Sekyrová, Zdeněk Brancuzký, Jan Mužík

Zadání, které jsme dostali od úspěšného podnikatele, znělo, abychom pro něj v otevřené a zvlněné krajině v okolí Čeladné na Moravě (u Frýdku Místku), nedaleko slovensko-polských hranic navrhli rekreační vilu, kde by mohl se svojí rodinou o víkendech odpočívat a bavit se s přáteli. Dům stojí doslova uprostřed golfového hřiště, usazený mezi dvěma skupinami vzrostlých stromů. Koncept budovy je založen na otevřeném úhlu 120°, který rámuje pohledy od východu na západ. Vila Čeladná se zmocňuje vnějších privátních prostorů svojí hyper-střechou a v určitých momentech se díky svojí tmavší, stínové estetice ‚ztrácí‘ na horizontu. Architektonický záměr byl vtěsnat požadované funkce do horizontální formy budovy, se stálým odkazem na panoramatické pohledy a za použití jednoduchých vlastností kovových a dřevěných prvků.
Projekt sestává ze dvou hlavních částí – z vily s obytnými prostory, jídelnou a místnostmi pro zábavu, a z druhého sousedního křídla, kde je umístěno relaxační zařízení a bazén. Vila je konstruována z lepených dřevěných vazníků a dřevěných ‚biopanelů‘. Fasády kombinují hliníkové rámy, panely Alucobond, smrkové dřevo opatřené bílou lazurou a pohledový beton. Stejné lehčí dřevo natřené bílou lazurou je použito v interiérech, což výrazně kontrastuje s antracitově kovovým vnějším pláštěm vily.

celadna

celadna

celadna

celadna

celadana

celý článek: archiweb.cz

Související články


Komentáře

 1. Balde :

  pecka

  Thumb up 2 Thumb down 4
 2. jan :

  hmm, paráda

  Thumb up 0 Thumb down 4
 3. Q :

  No toto je ale úžasné. Hned bych si to postavil na naších pozemcích na Čantorii. Bohužel CHKO nedovolí. Ani obálka nepomohla.
  Akurát u teho bazena nevidim žádnou větračku nebo klimačku ani vzduchotechniku či co

  Thumb up 0 Thumb down 2
 4. aggu :

  Úžasný výtvor ducha z pražské firmy, která má zakázku „někde na východě“:
  „…v okolí Čeladné na Moravě (u Frýdku Místku), nedaleko slovensko-polských hranic“…
  Ty obklady z toho udělaly garáž.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 5. Danek :

  kdo je ten uspěšný podnikatel?A za mě krasná stavba hodicí se do lokality Slezské Ostravy s výhledem na město…do Beskyd se takové stavby absolutně nehodí.

  Thumb up 3 Thumb down 6
 6. Jp :

  Tak tohle se mi fakt nelíbí. Prijde mi to jako mix kryteho bazenu, garazi a bunkru. No kazdy ma jiny vkus. Me akorat zarazi, nakolik jsou nektere nove rd „uzavreny do sebe“. Z jedne strany obrovska okna do zahrady, ale z ulice/cesty betonove steny, vysoke ploty a minimalni proskleni.

  Thumb up 3 Thumb down 2
 7. Jp :

  Danek: Patri to nejake prazske firme jestli jsem ten dum dobre odhadl na mape. Muzes kouknout na katastr, jestli te to zajima.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 8. O.O :

  Jako vikendova chalupa pro obcasne zapinkani golfu celkem pekne :)
  Jinak cely golfovy areal v Celadne do CHKO Beskydy nepatri, ale uz tam proste je…

  Thumb up 1 Thumb down 1
 9. acdlcia [msstavby.cz] :

  O.O: Když takhle vypadá chalupa tak bych chtěl vidět jeho barák.

  Thumb up 4 Thumb down 1
 10. jp :

  O.O: Však většina Čeladné včetně golfového hřiště neleží v CHKO ne ? Na hranice jde přibližně právě po okraji Čeladné, Ostravice, Malenovic atd. Takže to celé údolí je mimo CHKO.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 11. jp :

  Nikdy jsem na golfu v Čeladné /ani jinde/ nebyl, ale jak tak koukám na mapu, tak spousta domů (starých i nových) je tam přímo ze všech stran obklopena hřištěm. Jak to vlastně mají vyřešené se vstupem na ty pozemky ? Nebo ti obyvatelé můžou jenom na příjezdovou cestu k domu a do okolí (pole/lesíky) nesmí ? To mi přijde dost klaustrofobní vzhledem k rozsáhlosti toho hřiště.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 12. jan :

  acdlcia [msstavby.cz]: ono to spíše vypadá na někoho odsud, který se stal velmi uspesnou naplavou v Praze a protoze se mu Beskydy líbí tak si tady postavil toto :) Ono je odsud v Praze spousta velmi bohatých lidí, takže se není co divit

  Thumb up 1 Thumb down 2
 13. acdlcia [msstavby.cz] :

  jan: No ale to není v rozporu s tím že bych chtěl vidět ten jeho barák.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 14. O.O :

  acdlcia : Podobne stavby v golfovem arealu v Celadne jsou (nemyslim ted kvalitou, ale spis cenou) a jsou vyuzivany jako vikendova chalupa na golfovem hriti.

  jp : Ok, uz to mozna neni v CHKO, ale porad je to v Beskydech a je to takovy vred na tvari Beskyd. Takova smouli vesnicka s negativnim ekologickym dopadem. Treba ze voda v mistnich studnach uz neni pitna.
  Se vstupem na pozemky neni problem, kdyz se budete drzet na pesinach, tak nikomu vadit nebudete.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 15. acdlcia [msstavby.cz] :

  O.O: Jeden o koze a druhý o voze.

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.