Rekonstrukci hvězdárny zaplatí dotace EU

Už v příštím roce začne v Ostravě velká rekonstrukce porubské Hvězdárny a planetária Johanna Palisy za 150 milionů korun. Peníze půjdou z evropské dotace. Galerie interaktivních pokusů, kde budou moci návštěvníci experimentovat a přicházet věcem „na kloub“, nebo nové dalekohledy, které umožní pozorovat noční oblohu. To jsou jen některé novinky, které přibudou v ostravské hvězdárně a planetáriu v Porubě.Ty se tak stanou jedním z nejmodernějších center pro pozorování vesmíru u nás. Peníze na rekonstrukci – zhruba sto padesát milionů korun – získala hvězdárna z evropské unie.

„Celá budova projde zásadní rekonstrukcí, mnoho dosud nevyužívaných prostor se otevře návštěvníkům, vznikne galerie interaktivních pokusů. Modernizována bude také projekční technologie v obou sálech, zkvalitní se pozorovací technika – zejména dalekohledy, které laické veřejnosti zatraktivní pozorování skutečné noční oblohy a odborným pozorovatelům umožní využít téměř všechny jasné noci. Změn dozná i venkovní areál, budova se stane bezbariérovou. Čeká nás spousta práce na tvorbě pestrých programů, kterými pak chceme oslovit co nejširší veřejnost,“ uvedla Ivana Češková z ostravské hvězdárny a planetária. Novinkou by se měla stát prosklená vstupní hala, kde budou zavěšeny modely kosmických sond. „Lidé budou vtaženi do prostoru vesmíru a snáze si uvědomí jeho velikost a uspořádání,“ míní Češková.Projekt bude probíhat v následujících dvou letech. Se začátkem letních prázdnin se hvězdárna a planetárium dočasně uzavřou pro veřejnost. „Některé tradiční akce budou probíhat v náhradních prostorách,“ uvedla Češková s tím, že na konci roku 2013 by měl být zahájen zkušební provoz nové hvězdárny. „Oficiální otevření a zahájení nového provozu v nových moderních podmínkách pak plánujeme na březen 2014,“ doplnila Češková.

Zdroj: denik.cz

Související články


Komentáře

 1. Hynek [msstavby.cz] :

  +článek na deník.cz „Planetárium a hvězdárna 30. června zavírají pořadem VYPÍNÁME!“: http://goo.gl/EZCYl

  Thumb up 0 Thumb down 0
 2. Summerboy :

  No hlavně by bylo skvělé nějak to planetárium zpřístupnit těm, co nemají auto a nemohou třeba dobře chodit – pořád tam od nejbližšího MHD vede jen ta polňačka někde mezi výmoly a lesem??

  Thumb up 0 Thumb down 0
 3. Hynek [msstavby.cz] :

  Summerboy: to nechcu zlehcovat, ale kdo nesezene auto, nemuze dobre chodit a zajimaji ho vylety ala hvezdarna, tak to je dost tragicka kombinace..

  ALE dovedu si predstavit, ze kdyby nekdo zapremyslel, tak by tam ve spolupraci s planetariem ta 46 mohla alespon zajizdet v danych intervalech (tak, aby clovek prisel akorat na program).. se koukam, ze to je 2x tydne 4 spoje, to by nikoho nezabilo..

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.