Rekonstrukce větrného mlýnu u Bílovce

Náš kraj je plný zajímavých technických památek. Jedna taková stojí uprostřed pole nedaleko od bílovecké části Nové Dvory. Jediný větrný mlýn německého typu u nás už potřeboval opravu dřevěných částí. Do výměny šindelů, desek a lopatek se pustili zruční tesaři z Valašska.

Martin Hromada má v ruce metr, přeměřuje trám. „My teď provádíme takzvané vložkování stojky, která je napadená. A pak se to bude na kolíky dávat zpátky. Lepit a bude to dřevěný spoj,“ vysvětluje. Nejhůř je na tom šindelová střecha. „Ten šindel je už dost starý a je prostě za ty roky sluncem a větrem rozpraskaný. A ještě je špatně krytý, jednoduše krytý. Takže teď varianta je, že budeme to krýt dvojitě a šindel bude modřínový. Ten je nejkvalitnější, vydrží jednou tolik, co by mělo,“ říká stavbyvedoucí Ladislav Filgas.

Mlýn také dočasně přišel o lopatky – říká se jim perutě. Shnily. „Bylo to dělané ze špatného dřeva, ze smrku, mělo to být tesané z jedle. Takže my teď dvě perutě měníme celé, protože jedna byla ulomená. A musíme to prostě udělat tak, jak to má být,“ dodává stavbyvedoucí. Čtveřice tesařů bude na opravě mlýna pracovat až do konce října.

zdroj: rozhlas.cz

Související články


Komentáře

  1. aggu :

    Podobný větřák si pamatuju jako děcko ze Staré Poruby, na Záhumenní ulici.

    Thumb up 3 Thumb down 0
  2. Thunderbird :

    Diky za zajimavy prispevek a tip na budouci vylet. Jen to asi neni „jediny dochovany neneckeho typu v CR“. Dalsi jiz opraveny a na krasnem miste je v Partutovicich. Sjezd z dalnice smer Potstat. Byli jsme tam letos a to misto je magicke (byt neni v MSK ;)

    Thumb up 3 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.