Rekonstrukce kina Petra Bezruče

Výsledky architektonické soutěže „Rekonstrukce kina Petra Bezruče“ ve Frýdku-Místku. Přehled první tří vítězných projektů.

Vyhlašovatel soutěže: Statutární město Frýdek-Místek
Složení poroty:
Ing. arch. Aleš Vojtasík, řádný člen
Ing. arch. Boris Petrov, řádný člen
Ing. Marek Lukáš, řádný člen
Ing. arch. Zuzana Břachová, řádný člen
Bc. Jakub Tichý, řádný člen
předsedou poroty byl zvolen: Ing. arch. Aleš Vojtasík
místopředsedou poroty byl zvolen: Ing. arch. Boris Petrov

1. MÍSTO, Návrh č. 1 , cena 500 000,- Kč
Autor: Ing. arch. Pavel Rada
Dipl. Ing. Mirko Lev
Ing. arch. Irena Burková
Spolupráce: Bc. Jakub Vilém

Anotace:
Při navržené rekonstrukci budou zachované urbanistické vazby původního objektu. Je zlepšena dopravní obslužnosti tak, aby vyhovovala současným parametrům. Navyšuje se kapacita parkování a dopravní obslužnosti pro příjezd větších nákladních vozidel s technikou hostujících souborů.
Objekt je koncipován v duchu současné moderní architektury s preferencí funkce a provozování požadovaného programu. Vnější plášť budovy je navržen nově s ohledem na současné tepelně technické vlastnosti a z důvodu na zvětšení hmoty nad hlavním vstupem a v protilehlé zadní fasádě. Tyto nové zásahy jsou vyvolány potřebou zvětšit na jedné straně kapacitu foyeru a na druhé straně prohloubit jeviště tak, aby lépe vyhovovalo nově požadované funkci. Zároveň obě čela fasády budou nosičem elektronické světelné LED technologie integrované do skleněného pláště, jehož součástí je i stínící kovová perforovaná struktura.
Tato technologie umožní provozovateli fasádu jakkoliv graficky a textově uspořádat pro působivou vnější komunikaci a současně zapojit interakci směrem do foyeru.
Dispozice budovy je upravena tak, aby jednotlivé nové funkce jako je kavárna, galerie – výstavní prostor a víceúčelový sál mohly fungovat jak samostatně, tak aby se vzájemně mohly propojit a zajistit jeden kompletní uzavřený program. Budova je nově uzpůsobena bezbariérovému užívání.
Při rekonstrukci je v co možná největší míře počítáno se zachováním původní železobetonové konstrukce. Technologie a technické rozvody jsou uvažovány nové.

kino fm

kino fm

kino fm

kino fm

 

2. MÍSTO, Návrh č. 5,  cena 300 000,- Kč
Autor: Ing. arch. Jan Skoumal
Ing. arch. Adam Zezula
Ing. arch. Kamil Zezula
Spolupráce:   Ing. arch. Petra Hůlová

Anotace:
Návrh rekonstrukce objektu vychází nejen ze zadání, ale také z návrhu urbanistické koncepce, která povyšuje lokální charakter místa na vyšší celoměstskou úroveň. Návrh nazírá na budovu jako na solitérní stavbu s vyváženými vazbami k veřejnému prostoru ve svému okolí a posiluje oproti dnešnímu stavu jeho vazbu na ulici Frýdlantskou. Navrhované řešení veřejných prostor kolem stávajícího kina Petra Bezruče počítá s multifunkčním využitím jednotlivých částí – od parkování, přes veřejnou zeleň a dětské hřiště až po možnost promítání na stěnu objektu a vytvořit tak plochu letního kina.

K objektu rekonstruovaného kina je přistavěná hmota městské galerie, v přízemí se dále nachází také vstupní vestibul s kavárnou.  Tyto prostory se svými prosklenými stěnami otevírají do veřejného prostoru a zvětšují tak atraktivitu objektu a umocňují propojení budovy s jeho okolím – z uzavřeného „domu hrůzy“ se stává součást veřejného života. Z převýšeného vstupního vestibulu se zvedají rampy do hlavního sálu pro 450 diváků, zároveň je ale možno navštívit menší – komornější prostor, který je umístěn pod sálem hlavním a který má kapacitu cca 100 míst. Galerie svým otevřeným parterem umožňuje její „čtyřiadvaceti“ hodinový provoz.
Nová, jednotná fasáda objektu je navržena z plechových dílců, anotující historické propojení Frýdku-Místku s tradicí válcovaných plechů. Jednotná obálka budovy zahrnující stávající část i část novou mají zdůrazňovat solitérní postavení stavby v rámci městského prostoru.

kino fm

kino fm

kino fm

 

3. MÍSTO, Návrh č. 3, cena  200 000,- Kč
Autor: Ing. arch. Tomáš Kodet
Ing. arch. Martina Kodetová

Anotace:
Divadlo na rozdíl od kina nebo televize poskytuje přímý kontakt mezi účinkujícími a přítomnými diváky. Tento kontakt nám dává pocit výjimečné společenské události, což bývá také pod podpořeno setkáním se známými, které potkáme v divadelním sále nebo ve foyer. Tomuto principu podřizujeme celý koncept našeho divadla.

V přední části divadla máme umístěnou kavárnu, kde můžeme čekat na začátek představení a případně se potkat i s lidmi, kteří přicházejí jen na kávu. Z kavárny projdeme kolem šatny přímo do divadelního sálu. Hlediště sálu je rozděleno na tři navzájem natočená křídla nejen kvůli viditelnosti diváků na jeviště, ale také aby diváci snadněji přehlédli své sousedy a známé. O přestávce přejdeme přes zadní část sálu přímo do foyer v prvním patře, kde můžeme korzovat na výstavě nebo si zakoupit občerstvení v dočasném divadelním baru. Po konci představení procházíme opět kavárnou, kde je snadné se zastavit u vína nebo kávy a probrat odehrané představení.

kino fm

kino fm

 

Všechny projekty + hodnocení poroty: kulturafm.cz

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.