Rekonstrukce ul. Zámostní

Fotografie rekonstrukce ulice Zámostní na Slezské Ostravě.

Rekonstrukce byla zahájena pokácením vzrostlých stromů a demolicí stávajících konstrukcí. Rovněž již probíhají práce na přeložce inženýrských sítí a přípojek.

Fotografie byly pořízeny 16. dubna.

Odstraňování svrchních konstrukcí vozovky odkryly původní kamenné obrubníky.

Po dokončení rekonstrukce v této ulici stromy obnoveny nebudou. Pouze bude provedena lokální výsadba keřů a „keřů na kmínku“. Nebylo totiž přikročeno k přeložce některých sítí tak, aby vznikl vhodný prostor po růst stromů. Pokácené vzrostlé stromy vypadaly i po vizuální stránce dobře. Takto vypadaly po vichru na začátku února tohoto roku, přesněji 4. února ráno. Byť pod jinými stromy v Ostravě se nacházelo plno popadaných a zlomených větví, zde byla na zemi snad jedna či dvě větvičky.

Související články


Komentáře

 1. ELB :

  Investiční inferno v přímém přenosu. Glajšaltizace veřejného prostoru. Určitě to nešlo jinak, vzrostlé stromy nešly zachránit a kvalitní dlažbu chtěli uvědomělí občané vyměnit za lacinou betonovou skládačku. Genius loci je pryč. Ach jo.

  Thumb up 25 Thumb down 3
 2. Vojtěch :

  Další ostravský hnus. Tolik k přípravám na dopady změn klimatu

  Thumb up 16 Thumb down 3
 3. Dr. Kohn :

  ELB: Kvalitní dlažbu? Ukažte mi prosím kde tam byla ta kvalitní dlažba? Není ani na jednom snímku….

  Thumb up 6 Thumb down 14
 4. ELB :

  Dr. Kohn: Řekni, kde ty kostky jsou, co se s nima mohlo stát :) Původní dlažba již není ani na jednom aktuálním snímku v tomto článku, nemohu Vám ji proto ukázat. Můžete se však podívat na Google Street View, tam je ještě zátiší s dlažbou a vzrostlými, zdravými stromy.

  Zdravé vzrostlé stromy však velmi stíní a neumožňují ostravské vizuální variaci na přihlížejícího Kim Čonga realizovat dobře nasvícenou propagační fotografii, kterak toporně přihlíží zdárně vykonané investici :)

  Thumb up 18 Thumb down 4
 5. Luděk :

  Mám pocit, že samotná ulice byla dlážděná žulovými kostkami, později překryta asfaltovou polevou.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 6. xxx :

  Luděk: Přesně tak, je to vidět zde: https://www.google.com/maps/@49.8395393,18.2991336,3a,75y,220.75h,72.01t/data=!3m6!1e1!3m4!1scR8P0v06orIorBoj-EFgGg!2e0!7i16384!8i8192

  Thumb up 2 Thumb down 0
 7. Dr. Kohn :

  ELB: Ano, z fotky je vidět, že na cestě byly kostky. Na chodníku byla zámkovka, nebo kachličky.
  A opět se ptám, kterou tu kvalitní dlažbu by jste chtěl zanechat? Ty kostky na cestě? to snad opravdu ne…. Jel jste na tom někdy třeba na kole?
  Ty staré kachličky na chodníku? To také prosím ne, po 3 zimách se podemelou a je potřeba předláždění.

  Thumb up 0 Thumb down 11
 8. ELB :

  Dr. Kohn: Chtěl bych ponechat ideálně oba typy dlažby a zvláště tu kvalitní a esteticky hodnotnou na vozovce, která přežila bez údržby a vážné újmy několik desetiletí. Chtěl bych ponechat také zdravé, vzrostlé stromy, které po desetiletí dotvářely duch tohoto, v Ostravě neopakovatelného místa. Bohužel, již je to minulost, takže opět jen ach jo.

  Argument jízdou na kole považuji za irelevantní, jednak se zde jet na kole dá (dalo) a jednak cyklotras je všude okolo dostatek. Jde o to, že se jednalo o poslední dochovanou historickou lokalitu na Zámostí, vše ostatní již bylo zničeno, či jinak degradováno. Jenže se všude nadšeně „investuje“ podle jednoho mustru, je to prostě dotačně investiční továrna samosprávy, která není schopna postřehnout jiné hodnoty, než propagační fotku pro voliče u další stejně vyhlížející ulice.

  Thumb up 12 Thumb down 2
 9. Crazym :

  ELB: Tvl, „poslední dochovanou historickou lokalitu na Zámostí“ Ty máš dost 🤦🏻‍♂ Jediné co stojí na ulici Zámostní za zmínku a je nějak zachováno v původní podobě je vila Rohanových a ta vznikla v sedmdesátých letech. Stromů je mi sice líto ale ty nejstarší jsou max. z doby kolem války a holt mají nějakou životnost a nebudou tu věčně. To je koloběh života ty duchu tohoto, v Ostravě neopakovatelného místa, smiř se s tím 🤣

  Thumb up 2 Thumb down 15
 10. ELB :

  Crazym: Slaměný panák. Tak se označuje způsob podobné argumentace. Ovšem pouze, kdyby se udržela v mezích slušnosti. Jinak je to typické převedení diskuse od obsahu ad hominem. Jak reagovat na podobné slovní napadení hulváta v internetové diskusi ? Snížit se na jeho úroveň a napsat také něco nezdvořilého ? Nechat to bez povšimnutí ? Těžko říci, každopádně hulvát, který zde píše jako Crazym tak neučinil poprvé a jedná se tedy o jeho běžný standard. Možná je zvyklý jako agresor ve svém okolí takto komunikovat a prochází mu to. Věcně nemá ve svém příspěvku pravdu, ale neargumentuje. Napadne slovně druhého, nějak jej označí a tím chce zneplatnit jeho úvahu, jeho argumentaci, jeho názory.

  Thumb up 10 Thumb down 2
 11. Marthin :

  ELB: Já bych i pochopil, že vykácejí špatně vysázené a neudržované stromy, které by zalité v betonu beztak nepřežily. Bojím se však zeptat, zda místo nich budou nové stromy vysázeny správně a z vozovky k nim povede strouha odvádějící dešťovou vodu, stejně jako strouha z chodníku a správně nasměrovaná dešťová voda z okolních domů… o udržitelnosti se v Ostravě jen žvaní… :(

  Thumb up 4 Thumb down 0
 12. ELB :

  Marthin: Souhlasím, udržitelnost jsou zatím většinou jen řeči … Bohužel, jak uvádí výše autor článku, „…stromy obnoveny nebudou. Pouze bude provedena lokální výsadba keřů a „keřů na kmínku“. Nebylo totiž přikročeno k přeložce některých sítí tak, aby vznikl vhodný prostor po růst stromů.“ Pokácené stromy však byly zdravé a vitální a i bez údržby dlouhodobě prosperovaly. Rekonstrukce Zámostní ulice je další „investiční akcí“ v řadě, podle zavedeného postupu, dotace, samospráva, firma, realizace, podle jedné šablony, bez nápadu, se zničením stávajícího stavu, jehož estetické úrovně nová realizace nedosáhne. Zvláště je mi to líto právě u této lokality, která má svůj specifický genius loci, který je možná pro někoho neviditelný, ale který patří ke konstitutivním prvkům města, jež má svou tvář a není jen kulisou k přežívání.

  Thumb up 10 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.