Regenerace ostravských fasád

Na 17. zastupitelstvu města Ostrava byly schváleny dotace na regeneraci vybraných ostravských domů. Ne však všechny žádosti byly kladně vyřízeny.

Projekty posuzoval odbor územního plánování a stavebního řádu a poté je hodnotila komise muzejní, letopisecká, názvoslovná a heraldická rady města. Tři projekty byly vyřazeny pro nesplnění podmínek programu. Šest projektů nezískalo potřebný počet bodů. Mezi devět úspěšných projektů město rozdělí celkem 5 293 900 korun.

Podpora obnovy památek není žádnou novinkou. Do roku 2017 město rozdělovalo na obnovu památek každoročně zhruba 3 miliony korun. Na 5 milionů se částka zvýšila poprvé v roce 2018. Loni město z programu podpořilo opravy devíti převážně církevních staveb.

Úspěšní žadatelé:

Neúspěšní žadatelé. Objevuje se zde znova fotografie se štítovou kolonií v Ostravě-Vítkovicích. To z toho důvodu, že některé objekty z této kolonie podporu dostaly, ale jiné ne.

zdroj: ostrava.cz

Související články


Komentáře

 1. Mx :

  Je to rozhodně chvályhodné. Nicméně vzhledem k relativně minimálním částkám z rozpočtu, v poměru k výsledku, který je velmi viditelný ve městě, kde máme opravené domy a zachráněné historické fasády (ne jako případ ´Muglinovská ´ ), bych osobně dal z rozpočtu mnohem více na toto

  Thumb up 20 Thumb down 2
 2. Jan Nemček :

  Bylo by samozřejmě lepší, kdyby mohly být podpořeny všechny projekty, ale součet požadovaných prostředků byl okolo 8,5 milionu korun a podpora činí „jen“ 5 milionů. Bojím se, že pokud se propadneme do recese, tyhle druhy podpory se budou brzy omezovat. Alespoň rada a zastupitelé podpořili navýšení prostředků, aby se dotace u posledního projektu „nad čarou“ nemusela krátit.

  Thumb up 14 Thumb down 1
 3. Dejv :

  Fara v Radvanicích vypadá úžasně!

  Thumb up 8 Thumb down 0
 4. MM :

  Půjdu asi proti proudu, ale osobně nerozumím tomu, proč mám ze svých daní přispívat soukromému subjektu na novou fasádu. Proč majitel, kterému patří x domů v centru má dostat miliónovou dotaci? Poslední dobou všichni natahují ruce a přerozděluje se jak o život. Myslím, že ideální cesta je cukr a bič. Pokud chce někdo opravit fasádu v centru, tak mu nebudu účtovat desítky tisíc za zábor chodníku nebo kontejner. Mohu motivovat rychlostí, udělej to za určitý čas, nebudeš platit zábor. Naopak kdo nerespektuje své povinnosti vlastníka, tak mu šlapat na krk. Zkrátka kdo se stará a chce o svou nemovitost pečovat, tak mu nebudu házet klacky pod nohy. Ono už jen jednání na úřadech není žádná legrace. Tam si myslím, že je prostor pro zlepšení a pomůže to všem.

  Jak to asi vypadá s transparentností, když majitel objektu požádá o dotaci a získá ji a zároveň v budově, kterou chce opravit má své prezentační prostory příspěvková organizace města? Třeba jsou prostory zdarma a město za ně neplatí, ale jak to potom vypadá, když vlastník získá dotaci. Získal to díky pronájmu prostor? Nebo to s tím nesouvisí? Osobně se mi takový přístup nelíbí.

  Thumb up 19 Thumb down 5
 5. Crazym :

  MM: Já ti protiproud určitě vytvářet nebudu když vidím Šimkův barák na náměstí v jakém je stavu fasáda po těch letech i přes to jaké prostředky má z nájmů a kolik toho vlastní. Dotace křiví trh a když kolikrát vidím u koho končí, je mi z toho zle :-( To samé barák na Hollarové, spolumajitelé nejsou schopni se ani domluvit jak a co se svým barákem ale jak jde o prachy co mají dostat bezpracně, tak to tuším, že budou zpívat dokonalý chorál :D
  A tak by se tu dalo uvést tuny příkladů, znám třeba člověka co má prsty v kde čem, ovládá spousty majetku a na hotel dostal 16 mega se zdůvodněním ze kterého by se člověk jen trochu znalý situace po.ral smíchy. Prý genderové zrovnoprávnění… :-)

  Thumb up 6 Thumb down 3
 6. thvari :

  MM: Protože je široký veřejný zájem na tom, aby ostravské ulice vypadaly krásně. Tak jako se vypsaly kotlíkové dotace, o které si mohl zažádat soukromý majitel RD, kterému jsme přispěli na jeho kotel, abychom mohli dýchat čistší vzduch, tak tady se skládáme soukromým vlastníkům na opravy, abychom se mohli dívat na pěkné fasády. Je to vizitka městka směrem k návštěvníkům i vlastním obyvatelům.

  Je to samozřejmě jen můj názor, ale oosobně se mi zdá, že pozitivní motivace funguje v tomto případě lépe. Tady v tomhle státě vám „na krk šlape“ každá druhá instituce, pořád vás někdo s něčím otravuje nebo někomu dokazujete, že teda nejste zloděj a podvodník, takže je úlevné, když vám nějaký veřejný subjekt nezištně pomůže.

  Thumb up 9 Thumb down 2
 7. balde :

  MM: stát na ty domy má nějaké nadstandartní nároky protože jsou pro nás (stát) kulturní památkou, takže máš s údržbou toho domu nadstandartní náklady, nemůžeš ho rekonstruovat jako jiný majitel nemovitosti, který nevlastní nemovitost, kterou stát označil za kulturní památku.

  Thumb up 9 Thumb down 0
 8. adamous :

  Ja radsi prispeju nekomu na hezkou fasadu, ktera me pohledem bude tesit, nez nejakemu „vykukovi“ na prispevky na bydleni …

  Thumb up 10 Thumb down 1
 9. Panakis :

  Hoj more. Potrebuju nove zimni gumy na muj mercedes. Slozite se? A na bene taky. Budu jezdit po centru a muzete se divat. Vzivote to auto neprodam a je jedno ze nemam na provoz a udrzbu a je fakt hnusne. Ale co. Slozite se? …Tady je vsechno spatne. Pokud mam barak a nemam na opravy a udrzbu tak sila trhu pusobi v ruku v ruce s mestem. Ste se uplne pomatli se skladat z vasi penezenky soukromemu subjektu na fasadu? A on vas tam necha pan majitel treba pul roku bydlet zadarmo? Anebo dostanete obed zadara na mesic? Ale vsak ste platili ne? Jo vlastne za divani se na barak stoji love. Ja budu na vas hodnej povozim vas v Mercedesu po centru. Tak sup sup dyliny zima je za rohem potrebuju novy gumy :) cislo uctu: 345 … menuju se Gejza Stojka.

  Thumb up 10 Thumb down 15
 10. Dejv :

  MM: Financni pozadi vlastniku majitelu budov by se take melo brat v potaz pri udeleni dotace. Objejkt na Nadrazni / Hollarove patri Hradilovi. Politik za ODS. V zastupitelstvu MOaP. Povolanim spise „syn“ casto po vecerech opily po Ostrave. Jejich firmam dale patri objekty na Zamecke, hotel City.city v Privoze. Mezi Plutky na Celadne. Zamek v Zabrehu apod. Opravdu tato rodina potrebuje dotaci?

  Thumb up 8 Thumb down 7
 11. PH :

  Dejv:
  Zdravím,

  zdejší příspěvky rád čtu, avšak většinou je nekomentuji, anonymní přestřelky po internetu nemívají moc smysl. Udělám výjimku vzhledem k tomu, že jste mě vyzval osobně.

  Je pravda, že (ne já osobně) rodinná firma zde má na budově podíl cca 40% spoluvlastnického podílu. Ovšem jeden ze dvou zbylých spoluvlastníků na opravy nepřispívá (zároveň na již provedené opravy dluží statisíce), a druhý nechce za takové situace prvního z těchto spoluvlastníků finančně podporovat.

  Složitá situaci byla i z pohledu správních řízení a postavení účastníků v řízeních o závazné stanoviska památkové péče, kdy víceméně každé rozhodnutí bylo napadnuto odvoláním.

  Pracoval jsem na těchto řízeních a snaze o domluvu mezi spoluvlastníky více než 3 roky, a poslední potřebné stanovisko bylo vydáno letos v květnu.

  Vzhledem ke spoluvlastnické situaci byla varianta dotačního titulu nejschůdnější (možná jediná možná), jak dosáhnout rekonstrukce fasády v co nejbližší době. Věřím, že výsledek bude stát za to.

  K osobním útokům – pokud vám to udělá radost, plivněte si. Jestli je to ovšem vše, co vůči mně máte, tak z toho myslím vycházím celkem dobře :-) Mmch. v zastupitelstvu MOaP fakt nejsem.

  Jinak děkuji za uvedení referencí, doufám, že je z nich patrná kvalita plánované rekonstrukce.

  S přáním hezkého dne
  Petr Hradil

  Thumb up 14 Thumb down 1
 12. D-r :

  PH: Chudý nikdy ne pochopí bohatého. On prostě neví a ani vědět ne může kolik nervů, práce, času a zdraví stojí za tima pracháma. On neví co to znamená se zadlužit na xx milionu. Tak může jenom nadávat.

  Thumb up 5 Thumb down 4
 13. karlamarie :

  Jo, a naopak ten bohatý nikdy nepochopí toho chudého, že? Ten bohatý zase neví, co to je žít v chudobě a jaké to je, když se člověk snaží a přesto se nedaří. Ale třeba ten chudý zvládá lépe pravopis než ten bohatý! Třeba by nenapsal „ne může“, ale nemůže a „stojí za tima pracháma“, ale za těma prachama. A v tomhle případě je bohatší ten chudý, než ten bohatý…A že se nervujete, zadlužujete atd., protože máte stále málo, je vaše rozhodnutí!!!

  Thumb up 2 Thumb down 4
 14. D-r :

  karlamarie: První věta souhlas. Druhá věta, v Česku nejsou chudé lidi, chudobu jsem viděl v Asii a Africe, v ČR je to osobní výběr, tady je spousta možností jak vydělat peníze. Třetí věta, jsem cizinec (ale přitom moc fandím Ostravě), takže moc se omlouvám za chyby v pravopisu. Poslední větu ani nechci komentovat, protože jak jste napsal je to výběr každého, ale pak není nutné psát takové komentáře jako Dejv, kdo a kolik čeho má.

  Thumb up 7 Thumb down 0
 15. Crazym :

  PH: Jj, jeden by politoval všechny, jak Vás, tak rodinnou firmu a celý Depende Group a zahrnul by vás dotacemi až na půdu kdybych věděl, že budou ti rozdávači dotací stejně přistupovat ke všem a hlavně i k našemu baráku :-) Mě k tomu spoluvlastnickému poměru donutil stát a ne spekulace, neměl jsem moc na výběr, jako třeba soused, rektor VŠB co „vlastnil“ obecní byt, bydlel někde jinde a obratem ho prodal s obrovským ziskem :-( Nás je tudíž 19 spoluvlastníků různých kvalit z toho jeden sakra kvalitní (MOaP) a nejde je s prominutím nakopat do p.dele aby se k něčemu měli. Takže s Vámi sakra cítím, oni mají vždy taky tisíc důvodů proč oni ne i když jsou jako třeba zrovna to město největší spoluvlastník. Taky žiji v místě kde by měl existovat široký veřejný zájem (mmch. naproti sídla té Vaší rodinné firmy) a fasádu jsem si museli spravit sami a za své. A oni (město) nám do toho jen kafrali a ve spolupráci s dalšími jim podobnými parazity způsobili spoustu problémů na které teď doplácíme.
  No a pak se dozvím, že takovým chudákům jako Šimek a Hradil, sorry, jejich rodinným firmám přispěji i já :-)
  Teď nevím, kam se mám obrátit aby nám taky přispěli, třeba na dvůr už nám nezbylo. Poradíte?
  Čest práci.

  Thumb up 4 Thumb down 2

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.