RD Polanka nad Odrou

Fotografie a popis novostavby rodinného domu v Polance nad Odrou.

Autor: Master Design s.r.o.

Orientace parcely ke světovým stranám vytvořila základní koncepci domu. Jako výhodnou orientaci vybral architekt umístění při severním a východním okraji parcely. Tím vytváří rodinný dům tvaru L s příjemnou zahradou s jihozápadní orientací. Příjezdová cesta společně s dvěma krytými stáními jsou v blízkosti ulice na západní straně. Lokalita je velmi klidná s minimální dopravou a orientace zahrady směrem ke komunikaci zde není konfliktní.

Dominantním prvkem při pohledu z exteriéru se stala linie v úrovni stropní desky. Dům na jižní straně jakoby vyrůstá ze země a končí v místech krytých stání kde pomocí zkosení vytváří dynamicky končící hmotu zvýrazněné stropní desky. Rodinný dům je rozdělen do dvou zón. Na západ je orientována denní část  s prosklenou plochou směrem k jihu. V jižní části jsou tři dětské pokoje a hygienické zázemí domu. Zónování je též zvýrazněno fasádou. Dřevěný obklad–klidová část, šedá omítka–denní. Nad denní zónou je umístěn světlík přivádějící jednak západní sluníčko a také zvyšující strop obývacího pokoje a dotváří dynamickou expanzi domu západním směrem.

Výrazným prvkem jsou šikmé ocelové sloupy, které společně s nakloněnou hmotou podporují dynamiku stavby. Architekt chtěl především dosáhnout přízemního rodinného domu společně s maximální velikostí zahrady a naopak se chtěl uzavřít před sousedními stavbami.

celý článek: archiweb.cz

Související články


Komentáře

 1. Pavel :

  Líbí!

  Thumb up 10 Thumb down 2
 2. Adam (ten hodný) :

  Ale jo, stavba je to asi pěkná, a v Polance asi ani nebude působit jako něco divného mezi starými baráky.
  Osobně se mu ale nelíbí tyhle pozemky na absolutní rovině ala fotbalové hřiště a už vůbec ne textilie na plotě.

  Nicméně, proti gustu …

  Thumb up 1 Thumb down 0
 3. zwan :

  wow. jako proč ne..zajímavé. snad to trochu zapadne do zástavby a celkově by mě zajímalo vnitřní uspořádání…
  takhle z dálky jako určitě mínus za ten plot…snad je to dočasné a snad jako trvalé řešení nebudou tůje :))

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.