Protipovodňová hráz Koblov

Fotografie výstavby protipovodňové hráze v Ostravě-Koblově.

Za fotografie děkujeme čtenáři!
koblov

koblov

koblov

Související články

 • žádné související články, zkuste tagy pod nadpisem..

Komentáře

 1. aleš m. :

  Nechápu proč se staví teprve až teď několik dlouhých let po povodni!!! V této části Ostravy přímo kousek od Odry byla povodeň katastrofální. Ta hráz už měla stát a ochraňovat majetky i životy lidí několik let!!! Po té šílené povodni jsem tam byl několikrát pomoci lidem s vyklízením a vysoušením a některý domek zbořili, někteří se odstěhovali – hlavně z části jménem Žabník. Ale všichni se nemůžou odstěhovat a koupit si nový byt či postavit nový dům. Mnozí byli rádi i za tu ne moc velkou finanční pomoc, aby si sami své obydlí opravili. Stát ale nemá peníze pro tyto lidi, kteří se snaží a vlastní pílí obnovují svůj poškozený majetek, stát má peníze pro ty, kteří nikdy nepracovali, kteří byty dostanou vždy a nemusí za ně ani platit nájemné a proto je i devastují a nemají k ničemu žádný vztah. Pro tyto bude mít stát peníze vždy, ty se nemusejí bát povodní.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 2. Balde :

  aleš m.: ono by bylo možná lepší po te povodni ze 97 ty domy zbourat a postavit mimo záplavovou oblast, tady kazdy brečí ze mu dum 10x vyplavila voda tak se prestehuju ne, kdyz bydlim v zplavové oblasti, a jeste jim pak vsichni musime prispivat z dani, a nej me drti ti co tma stavi nove domky

  Thumb up 1 Thumb down 2
 3. aleš m. :

  Balde: Všichni se nemůžou přestěhovat a postavit si nové domy. Ty domy tam stojí několik generací.
  Myslím si, že Váš názor – po povodni domy zbourat a postavit si nové v nezáplavové oblasti není tedy vůči těm, kteří tam bydlí, zrovna fér.

  Podle Vás by museli po povodních zbourat i památkové domy u řek, které vylili v Praze. A že jich tam bylo nejen v historické Praze, ale zalit byl i Karlín, ad. místa. A všichni, kteří tam bydlí či podnikají by měli začít bydlet a pracovat někde jinde – třeba na Pražském hradě?

  A to není jen Praha……

  Thumb up 1 Thumb down 0
 4. Balde :

  aleš m.: je rozdíl chránit centra měst, a velká sídla, ale pár domků, to nemá ekonomický smysl

  Thumb up 0 Thumb down 2
 5. Karel :

  Ono je třeba brát v úvahu, že ta hráz se ve výsledku týká několika desítek domků. Stačí se kouknout na mapu a uvidíte, že ta záplavová oblast je rozsáhlejší. Ale je pravda, že z těch záběrů, které jsou v televizi vždycky o povodních to vypadá, že tam je všeho všudy 10 baráků. Média i fotky zkreslují.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 6. FlakY` :

  Z ekonomického hlediska je rozdíl zachraňovat soukromý a státní majetek malý a nebo velký typu centrum Prahy. To srovnání je úplně extrémní. Pokud je hráz levnější postavit než vybourat, vyvlastnit, naštvat lidi a přesídlit je… tak to podporuji. Územní plány nejsou stavěny rozumně skoro v žádné obci včetně měst. Každý se dívá na ekonomii a možná i do vlastní kapsy. Stát by měl prosadit zákon, který by měl regulovat tyto snahy neodborníků a povodňová mapa by měla tyto snahy zcela odstranit. Bude správné, když se bude postupovat v širším měřítku než lokálně, protože to nemusí přinést žádný efekt. Jsou státy, kde se uvažuje v některých ohledech i 100 – 150 let dopředu. Tady a i jinde ve světě se dívájí možná na 10let. O to dražší a složitější bude budoucnost.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 7. vasatko :

  Třeba se staví teď, protože hrozí další povodně :-(

  Thumb up 0 Thumb down 0
 8. Dejvid :

  Inu… levněji by sice vyšlo vykoupit celou tu jednu krátkou ulici Žabník, která jediná je ohrožená a postavit lidem (nejlépe již NE v zátopové zóně) zcela nové domy. Ale takto se raději budeme stále tlačit blízko k řece a omezovat něco, co se stejně projeví někde jinde. Extenzivní louky a břehy kolem Odry odjakživa slouží k vylití přebytečné vody, přírodu neovlivníme a je blbost s ní bojovat :)

  Thumb up 1 Thumb down 3
 9. aleš m. :

  Dejvid: Ohrožena není jen krátká ulice Žabník…..víte že při povodni byla zatopena i vedlejší vesnice Antošovice? A to z velké části? To se má půlka Antošovic zbourat a odstěhovat?

  Thumb up 1 Thumb down 0
 10. Tomas T. :

  aleš m.: No víte je to těžké. Ona by polovina antošovic zaplavena být nemusela, kdyby se jinde nestavěly hráze a voda se mohla rozlít do luk už třeba 15km před antošovicemi. Bohužel se hráze postaví, a pak nastávají tyto druhoté projevy. A jen bych dodal, že to, že to je záplavová oblast lze poznat už jen z toho, že jsou tam tak nízké ceny nemovitostí a pojišťovny Vás odmítnou pojistit. Ono se stačí podívat do mapy na stránkách ostravy a zobrazit si kde záplavová oblast je a kde ne.
  Je to těžké, a jednoduché řešení asi neexistuje.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 11. Robert :

  Někde jsem viděl studii nákladů výstavby nového malého domku a jeho varianty stojící na železobetonových pilotech. Rozdíl byl asi 200 tisíc. Upřímně při ceně třeba 3 miliony za dům bych o tom v takové lokalitě klidně uvažoval.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 12. Robert :

  Doplním, že ten dům byl díky tomu zvednutý přibližně o 1 metr, což by například v lokalitě ulice Antošovické bohatě stačilo.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 13. John :

  Možná by bylo dobré se zamyslet, na kolik finančních prostředků (stovek miliónu) taková hráz příjde a kolik finančních prostředků tím zachráníte.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 14. aggu :

  John: O „stovky miliónů“ nešlo. Hráz stála 59 miliónů. Délka 860 m, výška 1.7 – 3.9 m. Domů je tam odhadem 20-30, nepočítal jsem to.

  Thumb up 0 Thumb down 1

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.