Proměny Ostravy #61

Čtvrtá elektrická centrála vítkovických železáren na Ruské ulici vybudována r. 1911.

1913
promeny ostravy

2013
promeny ostravy

 

Související články


Komentáře

 1. aleš m. :

  Škoda, že stavbu hyzdí kol dokola potrubí…
  Ale stejně uvažuju, proč tehdy se i takové stavby stavěly – jak bych to jen nazval- prostě aby vypovídaly něco o tom, kdo ji projektoval. I takové stavby měly něco do sebe jako tato elektocentrála nebo jatka u bauhausu. Proč dnes se všechno tak odflákne, jako by nebyl zájem o krásno a estetično. Přece mi nikdo nenamluví, že tehdy bylo víc peněz – jak na projekt tak na stavbu. Nerozumím tomu.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 2. Pavel :

  Prostě byla taková doba.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 3. jarda :

  Změna k horšímu. Dříve se stavěla továrna s tim,že prezentovala i značku a majitele. Za komančů se to tak nějak látalo, na estetiku se kašlalo. Dneska je to jen o katování kostů.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 4. Balde :

  jarda: když se podíváš na továrnu třeba porsche nebo luxusních značek, tak jsou taky takové, ale když někdo vyrábí něco nízkonákladového, tka se mu to opravdu nevyplati bohužel

  Thumb up 0 Thumb down 2
 5. Martin :

  Balde: Není pravda, že by se „nevyplatilo“ stavět esteticky pěkné budovy. Mnohdy nejde ani tak o peníze, jako spíš nechuť k přemýšlení nad tím, jak bude budova na lidi působit. Existuje spousta staveb, které nebyly drahé, přesto jsou rozumně, úsporně a zároveň esteticky kvalitně řešeny.Opačným příkladem mohou být různá milionářská sídla ve stylu „podnikatelského baroka“, jejichž jediným cílem je říct: „Dámy a pánové, nechci se vás dotknout: ´Kdo z vás to má?´“

  Thumb up 2 Thumb down 0
 6. Miv :

  Tak řekl bych, že vše je otázka peněz a aktuálního trendu. Ve své době představovaly Vítkovice nový směr ve vývoji společnosti. Tomu určitě odpovídaly i zisky o které Rothschild určitě neměl nouzi. Investovat něco navíc do svých výkladních skříní, pak pro aristokrata asi nebyl problém. V dnešní době jsou takové továrny jen jakési nutné zlo a to se podle mne odráží i na vzhledu. I když továrny jsou potřeba nejsou vnímány jako něco co je potřeba někomu ukazovat.

  Dle mého názoru jsou v takové pozici, v jaké byly před sto lety Vítkovice, firmy, které třeba vytváří software nebo jiné hi-tech věci. Tyto firmy si často staví domy, kde se nehledí na každou korunu.

  Thumb up 0 Thumb down 2
 7. Rumcajz :

  Ty trubky předtím by měly zmizet a znovu nasadit alespoň ty stromy, když už ne obnovit ten plot…

  Thumb up 3 Thumb down 0
 8. acdlcia [msstavby.cz] :

  Rumcajz: Tak on je hlavně problém s pozdější výstavbou která by musela zmizet http://goo.gl/maps/O2mPD

  Jinak určitě by bylo super upravit celou tuto plochu zelení třeba s parkovacími místy které budou stejně potřeba až projde rekonstrukcí i zbytek bývalého starého ředitelství http://www.mapy.cz/s/8NHQ

  Thumb up 1 Thumb down 0
 9. Tomas T. :

  Hmmm tak vidim ze jsem jediny, komu se to potrubi libi. Vzdy jsem ho vnimal ze vede od vysokych peci pres cele vitkovice a bral jsem ho jako takovou vec, ktera spojuje cele vitkovice. A opravdu se mi to potrubi libi. Vitkovice jsou industrial, a toto k nim patri.

  Cili za me – potrubi nechat.

  Thumb up 0 Thumb down 2
 10. acdlcia [msstavby.cz] :

  Jinak určitě by bylo super upravit celou tuto plochu zelení třeba s parkovacími místy které budou stejně potřeba až projde rekonstrukcí i zbytek bývalého starého ředitelství http://www.mapy.cz/s/8NHQ

  Thumb up 0 Thumb down 0
 11. Martin [msstavby.cz] :

  Napadlo vás někdy. Že nejde o to ukázat, zda je to lepší či horší. Ale poukázat na to, že je zde hodně památek ( čímž tato elektrocentrála je), které často ani jako památky nevnímáme ?
  A k těm trubkám. Vede v nich popílkovod od teplárny Vítkovice, co je na rohu křižovatky. Tento popílkovod dále prochází DOV až do vypouštěcích nádrží. Díky tomu se z toho vysokého komínu nikdy nekouří.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 12. acdlcia [msstavby.cz] :

  martin [msstavby.cz]: A právě proto by tam bylo super to parkoviště se zelení které by umožnilo přístup lidem k této stavbě protože nějaký výstavní prostor z toho už asi jen tak nebude. Trubky mi nevadí, a ty by se daly popřípadě i usměrnit http://www.mapy.cz/s/8O05 třeba.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 13. Martin :

  Možná jsem neměl s tou „levnou kvalitou“ tak úplně pravdu. To ať každý posoudí sám: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10151891833476634&set=a.10150679882011634.394869.634851633&type=1

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.