Proměny Ostravy #404

Ulice Hornopolní u nemocnice Fifejdy. Pohled směrem Náměstí Republiky.

2020

zdroj: FB Ostrava – střípky minulosti

Související články


Komentáře

 1. aggu :

  Chytře vybraná fotka ;)
  Pohled na největší problém ostravského veřejného prostoru. Náměstí Republiky. Dehumanizace veřejného prostoru – náměstí je degradováno na prostor, jehož hlavní funkcí je propustnost vozidel. O kvalitě veřejného prostoru rozhoduje dopravní model. Neschopnost označit urbanistickou chybu jako chybu (navazující frýdlantské mosty). Neschopnost chybu napravit a vše vrátit do původního (úrovňového) stavu. Který by opět vrátil celé místo do města. Teď je to skutečná no-go zóna. Žádné náměstí. A už vůbec ne Republiky. Ostuda jako republika.

  Thumb up 16 Thumb down 6
 2. Fanda :

  aggu :Je to tak,ten celý prostor zvaný náměstí Republiky je naprosto zdegenerovaný.Na jedné straně konečná trolejbusů s dvěma boudama poblíž.Na další důležitý tramvajový uzel na Frýdlantských mostech, který je zanedbaný (i s těmi podchody) a špinavý.Dale na to navazuje mini ÚAN a parkoviště s hangárem Kaufland.K tomu to řízení dopravy v těchto místech tak není k tomu co dodat.Abych nezapomněl kousek dál ještě nádraží Ostrava-stred.Myslim že i někde na Balkáně v provinčním městě to vypadá líp.

  Thumb up 12 Thumb down 1
 3. Martin :

  aggu: Myslíte si, že návrat do jednoúrovňového původního stavu by situaci vyřešilo. V dnešní době (množství dopravy) by to situaci značně zkomplikovalo. Už vidím ty kolony, když padnou šraňky každých 5 minut…

  Thumb up 3 Thumb down 5
 4. DRJPJR :

  To by bylo sice fajn, ale podle aktuálního info z Fajnova, se tenhle – podle textu strategický – projekt prakticky zásadbě nezmění, podle webu to není možné… https://fajnova.cz/projekt/prestupni-uzel-namesti-republiky/ Takže na desítky let zase řešení k ničemu.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 5. aggu :

  Martin: Dopravní model pro auta nemůže limitovat kvalitní urbanismus města.
  Urovňově pro lidi, kola, auta. Vlak pod zem. Mosty pryč.
  Jedině pak budete moci vytvořit Náměstí republiky, hodné toho jména. Rondel.
  Frýdlanty jsou 1. část šíleného komunistického plánu na dálnici přes Karolinu, směr Zárubek, který se nikdy realizovat nebude. Už nemají opodstatnění.
  Prodloužená Místecká už se plánuje lehce pod zem s překrytím, což částečně propojí Fifejdy s centrem.
  To samé provést i s mostem na Českobratrské. Od pivovarské hospody po ÚAN musí být volný průchod bez bariér.
  U aut směřující po 28. října do centra nedojde k žádné změně, pokud tam vznikají kolony, jako dnes na Frýdlantech tak budou úplně stejné, jen kousek posunuté. Vždyť masivní Frýdlanty jsou dnes řešeny jako 1! pruh směr centrum. Nic se kapacitně nezmění. A není důvod aby se kapacita pro auta směr centrum výrazně rozšiřovala.
  Auta s tranzitem přes centrum mohou sjet K Trojhalí a v budoucnu po Prodloužené Železárenské.

  Thumb up 5 Thumb down 4
 6. aggu :

  DRJPJR: Město se leklo šíře problému, odkývalo dopravákům jejich model dopravy, který vyzněl tak, že by to bylo pro auta málo, takže lidi a město mají smůlu, protože auta rulez. A místo řešení celého náměstí komplexně se to celé scvrklo na rekonstrukci zastávek.

  Thumb up 6 Thumb down 3
 7. O. :

  Delat na Nam. Republiky nejaky rondel je uplny nesmysl, ktery by ten prostor zabil jeste vic, to uz by byly fakt jenom auta. Resenim je zrusit tam ty trolejbusy a misto te tocny udelat nejaky prijemny prostor pro lidi, tzn. klasicke namesti, kasna, lavicky, apod. K tomu opravit a udrzovat v cistote prilehle podchody. Neni treba vymyslet neco sloziteho a utapet v tom nesmysle velke penize.

  Thumb up 2 Thumb down 5
 8. Michal :

  Bohumínská pod zem. Místecká pod zem. Cingrova pod zem. Cihelní pod zem. Vlak pod zem. GVUO částečně pod zem.
  Zapomněl jsem na něco? Určitě zapomněl. Deset let únavných aggufantasmagorií.

  Thumb up 5 Thumb down 12
 9. thvari :

  naopak, já bych využil té prostorové velkorysosti, kterou tu komunisti zanechali, a udělal tam s autama i cyklostezky. všude spousta místa. není tam křížení se zastávkou autobusů MHD jako na Svinově. křížení se sjezdy by šlo jednoduše vyřešit nějakou stopkou pro automobily a takovým tím betonovým náspem. frýdlantské mosty mi přijdou v pohodě, jen potřebujou vypadat reprezentativně. tu smyčku trolejbusů by se dalo klidně zrušit, tam by mohlo být naopak něco pro pěší, náměstí s nějakýma kavárnama, kde by se dalo dobře vysedávat.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 10. tommtomm :

  A nebylo by řešením přesunutí názvu náměstí republiky někam jinam, třeba do prostoru ulice odboje před městskou nemocnici, prostor na parkovišti tam je :D :D :D Problém nereprezentnosti náměstí vyřešen, no i když vlastně by to bylo parkoviště :D :D :D

  PS: vtip

  Thumb up 2 Thumb down 0
 11. aggu :

  Michal: V Praze a Brně mají podobných projektů mnoho a neříkají jim fantasmagorie.

  Thumb up 4 Thumb down 1

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.