Proměny Ostravy #37

Lauby byly před sto lety centrem veškerého dění ve městě. Na malém prostoru se koncentrovaly desítky obchodníků, kteří prodávali potraviny, šaty a všechno, na co si našinec vzpomněl.

 Josef Filgas ve své knize Zapomenutá Ostrava dokonce vzpomíná, že tenkrát plnily funkci dnešních obrovských nákupních středisek. Pod lauby o víkendech za zbožím i zábavou vyrážely celé rodiny. Aby ušetřily, tam chodily pěšky, nazpátek jezdily tramvají.

S přicházejícím večerem dostával v lokalitě v centru Ostravy přednost jiný druh zábavy. Lauby pak do svých vyhlášených hospod a veřejných domů přitahovaly především pány. Veselo tam prý bývalo až do rána a mnozí muži, kteří ve městě nežili, jen pracovali, na víkendy raději vůbec neodjížděli, ale zůstávali v Ostravě.

1918-1938
promeny ostravy

1960-1970
promeny ostravy

2012
promeny ostravy

zdroj textu: rozhlas.cz

Související články


Komentáře

 1. Hroch :

  Stav z roku 1980: http://earchiv.ostrava.cz/amo/pages/zoomify.jsp?page=0&entityRef=%28%5En%29%28%28%28localArchiv%2C%5En%2Chot_%29%28unidata%29%29%28111669%29%29 – těch domů je škoda… bývala to kouzelná ulice.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 2. Hroch :

  Ehm, 1880, samozřejmě ;-)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 3. thrpst :

  Hrůza pt. 2.

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.