Proměny Ostravy #357

Pohled na radnici Slezské Ostravy v časech, kdy ji obklopovala městská zástavba. Dnes pod radnicí prochází předimenzována ulice Bohumínská.

2017

zdroj: FB NEZAPOMENUTÁ OSTRAVA

Související články


Komentáře

 1. Loprais58 :

  Neskutecne smutna fotka.Co neznicila valka,to dorazili komunisti.Dodnes zadna relevantni naprava,k placi.

  Thumb up 36 Thumb down 2
 2. Patrik :

  Největší Ostravská ztráta.

  Thumb up 23 Thumb down 2
 3. Jana :

  Génius lodi v nenávratnu.

  Thumb up 7 Thumb down 10
 4. thvari :

  tak kdyby byl v Ostravě zájem bydlet, klidně se i na Slezské bude znovu stavět. zatím je zájem bydlet v Polance, Vratimově a Krásném Poli.

  Thumb up 7 Thumb down 15
 5. Adam Třetí :

  thvari: Je-li větší zájem bydlet v Ostravě či v té Polance, Vratimově a Krásném Poli, to netuším. Vzhledem k cenám nemovitostí třeba v centru města či v Porubě bych spíše řekl, že v té Ostravě. Pokud jde o lidi v mé sociální bublině, tak přinejmenším 1 můj kolega z práce se přestěhoval z Polanky do centra, kde si koupil s manželkou byt a prodali dům, který zdědili. A z lidí, co znám (obvykle 25-40 let), skoro všichni dnes chtějí to centrum či blízké okolí, i když třeba pracují jinde… ale sociální bubliny jsou různé…

  Thumb up 11 Thumb down 2
 6. JanDa :

  Jana: Když už, tak „genius“, ne „génius“. V latině diakritika v podobě čárky neexistuje ;-)

  Thumb up 4 Thumb down 3
 7. Aleš :

  JanDa:
  Mně by spíše vadil překlep v geniu loci, tj. onoho místa

  Thumb up 6 Thumb down 1
 8. Adam (ten hodný) :

  Adam Třetí: a já zase před třemi lety z centra utekl, rychlostí jakou to jen šlo.
  teď bydlím 20km daleko a užívám si to

  Thumb up 7 Thumb down 10
 9. Adam Třetí :

  Adam (ten hodný): Tak jistě, kdybych pracoval či podnikal tak do 1-5 km od místa bydliště, které by bylo těch 20km od centra, pak by to byla jiná. Ale když mám práci tady, chůzí 8 minut od bydliště, je to věc jiná. Nejsem idiot, abych chtěl trávit dopravou z práce/do práce déle než 20 minut denně :-)

  Thumb up 12 Thumb down 4
 10. Adam (ten hodný) :

  Adam Třetí: je to o prioritách, musel jsem si vybrat …. buď žít s pěší vzdálenosti do práce a užívat si věčné vzrušení ze života, jako např: najdu parkovací místo i když platím R kartu? najdu ráno auto? vrátí se mi děti ze školy bez touhy po vyzkoušení alkoholu, cigaret nebo drog, když podobně vybavení spolužáci jsou v tomhle věku tak cool, nebo si zvolím možnost žít mimo město bez pro mě zbytečných ‚výhod města‘

  U mě vyhrála druhá možnost, a vzhledem k tomu s jakou rychlostí Ostravě ubývají obyvatelé (snad jediné krajské město) asi nejsem jediný.

  Thumb up 12 Thumb down 18
 11. Jája :

  Adam Třetí: Tak to nevím jakou máte sociální bublinu, ale v náší bublině 25-40 spíš všichni utíkají pryč a hlavně daleko od Ostravy a z těch co ještě zůstávájí a mají malé děti, si nikdo nedokáže představit, že je tady vychovává a posílá do škol.

  Thumb up 3 Thumb down 25
 12. Martin [msstavby.cz] :

  Adam (ten hodný): Jasně, mimo město jsou všichni svatější co? „Bez touhy po vyzkoušení alkoholu, cigaret nebo drog“. Rozhodně ne.

  Thumb up 15 Thumb down 4
 13. Crazym :

  Zas to neberte tak vážně a vylezte ze svých sociálních bublin :DD
  Je mi jasné, že nová Bohumínská je malér poplatný době ale mezi námi, ten původní stav nebyl žádný skvost ani kdyby byl technicky v pořádku a dnes by byl dávno neúnosný jen se prostě víc podobal městu tak jak jak si ho většinou představujeme. Ale je to vždy o úhlu pohledu a když se na to zkusíme podívat i nějakými jinými, najde se určitě i nějaký pěkný http://screenshot.cz/NA6LN/ a to pak mi cizí lidé třeba i z druhé strany světa (a jiných bublin :DD ) říkají jaké to tu máme pěkné :-)

  Thumb up 9 Thumb down 2
 14. David :

  Adam (ten hodný): ja se do Ostravy pristehoval pred 10 lety z vesnice. Z mesta me uz nikdo nedostane pryc. A kdyz vidim byvale spoluzaky, kteri zustali doma, tak jich pulka ma dost velke problemy s alkoholem a o jednom jsem nedavno zjistil, ze jede na toluenu :) Venkov urcite neuchrani od hrichu :)

  Thumb up 14 Thumb down 4
 15. Adam Cerv :

  Adam (ten hodný): Takže díky podivné obavě, že v centru děti vyzkouší alkohol, cigarety nebo drogy je raději zavřu na nějakou pořádně oplocenou zahradu ať s tím horzným světem ve městě nemusí přijít do styku. Pak se divíme, že se společnost rozděluje.

  Thumb up 14 Thumb down 5
 16. Jája :

  Ale proč ty mínusy? Si myslíte, že všichni sdílejí Vaše nadšení z Ostravy?
  Prostě je to tak. Ať to byli novomanželé, kteří žili před svatbou v Ostravě nebo rodiny s malými dětmi.
  Prostě je život v Ostravě přestal bavit, přestože se do Ostravy bez problému nastěhovali nebo tu bydleli od mala s nějakých podobně nostalgických důvodů, které tu někteří máte.
  A říkejte si co chcete, ti co předtím bydleli úplně mimo jiné průmyslem zamořené části Moravskoslezského kraje, tak měli děti v jednom kuse nemocné.
  Prostě ruch velkoměsta, smog, hluk, atd. je žene pryč.

  Thumb up 10 Thumb down 15
 17. O. :

  Adam Třetí: A kdyz zmenis praci, tak se pokazde prestehujes, abys to mel do 10 minut pesky? Nebo si hledas jen praci kolem tveho baraku?

  Thumb up 7 Thumb down 1
 18. Adam Třetí :

  O.: Záleží na hodně okolnostech, takže takto:
  1. před takovými 4 roky, kdy jsem byl svobodný, tak ano, rozhodně bych se přestěhoval; stěhování je záležitosti chvilky :-)
  2. nyní by to bylo horší, protože mám ženu a roční dítě, což člověka o tu flexibilitu tak nějak dokáže připravit, protože člověk musí zohledňovat i jiné priority. Ale vzhledem ke svým možnostem a vzdělání nevidím důvod, proč bych si tu práci do vzdálenosti cca 10 minut chůzí (přinejhorším autem) nenašel – to je výhoda centra, je tu spousta pracovních příležitostí (pro dělníky moc ne, samozřejmě – pro ty je dnes lepší Jih, případně periférie kolem NH :D). Svižnou chůzí ujdu za 10 minut bez problémů něco přes kilák. Navíc tu máme sdílená kola, která z toho kiláku udělají bez problémů i 3 :-)

  Jája: No jistě, osobně neznám ani jednoho člověka, který má děti, žije v centru a bál by se toho, vychovávat zde dítě. A to mezi ně počítám i sebe :D

  Adam (ten hodný):
  1. Když žiji v centru a pracuji v centru, pro pohyb do práce či z práce nepotřebuji auto, takže nechápu problém s parkováním. Samozřejmě, pokud používáš to auto i v rámci pracovních povinností, je to věc jiná, ale to ti asi nevyřeší stěhování, parkování budeš hledat stále, pokud tady i pracuješ;
  2. Tak jistě, dáš-li na ty báchorky, že děti vychované v centru mají větší sklony ke kouření, alkoholu a drogám, pak já můžu dát na ty báchorky, že děti z vesnic mají později větší sklony hřešit se zvířátky… jak chceš :D Každopádně, já jsem vyrůstal a do školy chodil v Klimkovicích… a pamatuji si, že jsme se spolužáky zkoušeli cigára ve 4. třídě (dodnes je to tak hrozná vzpomínka, že kouření nesnáším) a na lyžáku v 7. třídě jsem se kolektivně opil jako čuně… takže asi tak :D

  Thumb up 11 Thumb down 5
 19. Jana :

  aktuálně.cz
  Kde se v Česku nejlépe žije: Velké porovnání 200 měst ukazuje skokany roku i varování.

  Thumb up 2 Thumb down 8
 20. Jana :

  Jana: Ostrava dopadla velmi špatně!!!

  Thumb up 4 Thumb down 10
 21. Jája :

  Adam Třetí: A kdo píše, že se bojí? Prostě z různých důvodů nechtějí v Ostravě bydlet a odcházejí.
  Každý rok ztratí Ostrava tolik lidí, jako solidní vesnice, takže si nenamlouvejme, že lidi neodchází.

  Thumb up 6 Thumb down 4
 22. D-r :

  Jana: Mi se tady žije perfektní.

  Thumb up 10 Thumb down 2
 23. pyuip :

  Jana: Offtopic

  Thumb up 3 Thumb down 1
 24. abc :

  D-r: Mně taky. Metodologie citovaného průzkumu zaručuje, že hodnocení v podstatě kopíruje průměrný příjem. Mohli si teda ušetřit dost práce, ale budiž. S napětím čekám, až vyjde jejich další žebříček, ze kterého bude patrné, že nejlepší dopravní obslužnost je ve větších městech a a blízkosti dálnice.

  Thumb up 14 Thumb down 0
 25. Jana :

  Jája: Jája: Odliv obyvatel je citelný na každém kroku. Jen zaslepená blázen nevidí, že se Ostrava zmenšuje a neprosperuje. Nekonečná řada festivalů, bagatelizování ekologických mega problémů ze strany vedení města (Macura – vlastní dům – Trojické údolí) a v neposlední řadě čím dál tím více Romů a socek, nebude asi nejlepším místem k žití. A řekněme si na rovinu. Ostrava není (!) pěkná, ale drsná, velmi drsná, vhodná leda tak pro uzoučkou skupinku umělců, kteří v ní hledají ztracený (?) genius loci.

  Thumb up 10 Thumb down 14
 26. Jana :

  Ale na druhou stranu já Ostravu miluju.

  Thumb up 3 Thumb down 5
 27. Jan :

  Jana:Co se tyka Romu a socek ma mesto dost prostredku jak toto eliminovat.Za toto kritizuji vedeni mesta,potazmo statu..ale co chcete kdyz mate socany ve vlade.

  Thumb up 4 Thumb down 6
 28. Patas :

  Jan: Prosil bych negenarilozat rasy. Vy nemít Romy, tak na koho se zaměříte a svedete své neúspěchy pak? Poláky na Těšinsku? Asiaty ze samosek? Nebo homosexuály, zrzky, modrooké?

  Thumb up 11 Thumb down 13
 29. Adam Třetí :

  Jana: To „čím dál více Romů a socek“ máte odkud? Pokud jde o počet bezdomovců, Ostrava je na tom lépe než třeba Praha. Protože Praha nepřitahuje bohaté a vzdělané lidi, ale určitý typ lidí ze všech sociálních vrstev – ten typ lidí, který jde za (často zaslepenou) vidinou ráje a snadno vydělaných peněz. Mimochodem, z mého okolí a rodiny odešli do Prahy 2 lidé – jeden kamarád, který šel za vidinou lepšího zaměstnání; jo, našel si práci se mzdou blízkou té průměrné, ale žije ve spolubydlení, dojíždí do práce 8 km a říká, že je to pěkně na g.uvno a vrátí se zpět :D Tou druhou osobou je můj strýc, který je z poněkud smutných důvodů dobrovolně bezdomovcem. S kamarádem z ulice se dohodli, že pojedou do Prahy, protože je tam hodně turistů a vyžebrají spoustu peněz. Jo, mají se teď lépe než v Ově, protože nemusí platit nájem a vysockují opravdu víc, takže mají pravidelný příjem č.uča :DDDD
  Osobně jsem si většího počtu Romů nevšiml, naopak mám pocit, že Romové dost migrují. Třeba v Přívoze se jejich počet zmenšil, naopak v takové Hrabůvce je to dnes horší než to bylo. Socek asi bude s historicky jednou z nejmenších nezaměností méně, ne? Aspoň to tak nějak plyne z logiky věci :D

  Že Ostrava není nejlepším místem k životu, to je věc čistě individuální a subjektivní. Já tak cca 2 týdny ročně pobývám v Praze (z pracovních důvodů) – to město je mi ale tak protivné, zejména tím počtem lidí v ulicích, že se tam ani nedá pohybovat (hlavně v turistických oblastech), že bych tam žít nechtěl. Nenalákalo by mě tam ani to, že bych měl třeba o 50k vyšší plat než nyní. A tohle mi říkají všichni, kteří tam z nějakých důvodů byly, zejména lidé, kteří tam studovali, se s radostí vracejí zpět a Prahu označují jako město naprosto nevhodné k životu. Sorry, ale kdybych ten přehled míst k životu dělal já a hodnotil jen místa, kde jsem prožil alespoň 3 dny nepřetržitě, tak bych dal Ostravu tak na 3. místo, Prahu na 120, Brno na 4., Olomouc na 2. a první bych nechal neobsazené, protože takovou pozici si v ČR nezaslouží nic :D

  Špatnou ekologickou situaci nerozporuji, s tím souhlasím; nicméně pravidelně sleduji statistiky, dívám se v podstatě denně na CHMI – pokud jde třeba o stav prašných částic PM10, cca od jara do poloviny podzimu je na tom Ostrava skoro denně lépe než Praha. Např. aktuální situace: Radvanice PM10 21 µg/m³ ; Praha Vršovice MP10 83 µg/m³; Praha je jediné místo v ČR, které má aktuálně smogovou situaci ;-) :D

  Thumb up 17 Thumb down 3
 30. Jana :

  Patas: Já své neúspěchy a zpackané životní příležitosti svádím na místo, kde bydlím, tj. na Ostravu. Líp se mi pak spí. Až budu bydlet jinde, můj život se radikálně změní. Nemám na to, abych v OV bydlela kvalitně, takže hledám levnější bydlení na periférii.

  Thumb up 1 Thumb down 12
 31. Sjzztvvbh :

  Jana: Ostrava se zmeňsuje a prosperuje, protože je hlavním městem druhého největšího kraje ČR. Vám se to sice nelíbí, ale Váš názor není důležitý, protože na to nemáte vliv.

  Thumb up 9 Thumb down 1
 32. Jana :

  Sjzztvvbh: Ano, jsem hloupá nána, ničemu nerozumím. Jsem blbá.

  Thumb up 6 Thumb down 5
 33. Jan :

  Patas: Toto jsem nepochopil.Na nikoho nic nesvadim.Ze reknu Rom tak je to zrejme Rom.Mimojine muzu potvdit,ze z okruhu mych znamych,kteri jsou v Praze se chce vetsina vratit zpet.Treba ja jsem znamemu kuchari nabizel praci u kolegy,kde by mel vyrazne vyssi mzdu nez ma ted v Praglu.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 34. aggu :

  Jakákoliv studie, Deliotte nevyjímaje, přinese takové výsledky, jaké si zadáte v podmínkách. Vy nebo ten kdo si ji zaplatil, aby dostal „relevantní“ páku pro své úmysly. Nic více, nic méně.
  Mě se stačí podívat na výsledky ve sloupečku ekologie. Ostrava 9 (strašné), Brno 3 (výborné). Přitom Brno je hned po Ostravě tradičně nejšpinavější město v Česku ohledně prachu, ohledně dalších polutantů na tom je i hůře. Tak určitě. 1-2-3-9. Zdravím do Deloitte a posílám do rádia písničku.

  Mimochodem, existuje nový web ohledně výzkumů znečištění: https://labgis.vsb.cz/test2/Project/Ostrava
  Na první pohled je patrné, že ohledně PM10 je už drtivá většina Ostravy podlimitní. A to jsou výsledky z roku 2015. Situace se lepší každým rokem. Dobře si pamatuji na pravidelné články na aktualne.cz -„drtivá většina Ostravy chcípá pod prachem“…U PM25 je situace jen mírně horší, daná vyšší dopravou v centru, které se jen tak nezbavíme. Benzoapyren je špatný jen okolo enháčka a okolo koksovny v Přívoze. Všude jinde v Ostravě je cca 1 – 2 nanogramů, limit je 1 nanogram na kubík. Pro ilustraci – vykouření jedné jediné cigarety přinese dotyčnému 25 nanogramů do plic.

  Keep calm.

  Thumb up 17 Thumb down 3
 35. Jirka :

  aggu: napsal jste to přesně. Taky mě to Brno šokovalo

  Thumb up 5 Thumb down 0
 36. marie :

  Pár slov starostů dotčených měst:

  https://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/proklinany-pruzkum-nejhure-se-zije-v-karvine-orlove-a-vitkove-20190815.html

  Thumb up 2 Thumb down 0
 37. FM :

  To že to kritizují ti, kteří dopadli nejhůře není moc překvapivé, ale v tomto případě to i chápu. Mnohem zajímavější nicméně je, co na to říkají v Říčanech :)

  https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/v-ricanech-by-chtel-zit-kazdy-rika-statistika-pohadka-se-nek/r~f3c25060be7111e9be22ac1f6b220ee8/

  Thumb up 4 Thumb down 0
 38. Mark :

  marie: Co tak koukám na konkrétní čísla, tak jsou vážně docela zvláštní. Když teda porovnám F-M, kde jsem prožil většinu života, a Prahu, kde už pět let studuju, tak mi ty výsledky absolutně nedávají smysl. Vztahy a služby mají ve F-M jen 4,2, zatímco Praha má 10. Nevím, co je do „vztahy a služby“ reálně zahrnuto, ale nenapadá mě skoro nic, co by ve F-M chybělo nebo to bylo na výrazně nižší úrovni. Jasně, třeba kulturní vyžití (koncerty, sporty, výstavy a divadla) je v Praze na mnohem vyšší úrovni, ale že by to udělalo až takový rozdíl? Naopak u těch „vztahů“ bych Praze vytknul spoustu bezohledných turistů, kteří ten život reálně dost znepříjemňují, pokud se člověk jen trochu potřebuje pohybovat po centru.

  Thumb up 7 Thumb down 0
 39. volnoběh :

  Mark: Ano, je to přesně tak – kvalita života je velmi složitá mozaika. Kulturní vyžití v Praze je přirozeně na úplně jiné úrovni, ale jinak v mnoha oblastech života to zdaleka tak růžové není. Zmínil jste dopad cestovního ruchu, který z dlouhodobého hlediska může mít dost značný kumulativní vliv na kvalitu života. Nebo třeba – kdo bydlí v relativně periferní části Prahy a pracuje v centru nebo poblíž (řekněme v Praze 1 až 7), tak ten by o každodenním dojíždění do práce mohl něco vyprávět. Tedy pokud nebydlí někde zrovna u metra (za co připočítejme tak 30 procent k ceně bydlení). Podobné (a vlastně ještě extrémnější) je to v Paříži, Londýně, Madridu… Prostě klasický syndrom hlavního města. Takové průzkumy jsou určitě dobré jako téma k debatě, proč ne, ale strašně paušalizují. Dobře (nebo špatně) se v ČR dá bydlet všude – z 90 procent záleží spíš na životních okolnostech, možnostech a přístupu každého jednotlivce a každé rodiny než na tom, v jaké obci bydlí.

  Thumb up 7 Thumb down 1
 40. MM :

  volnoběh: No a právě vaše poslední věta je kámen úrazu. Pokud budete mít v Ostravě nadprůměrné příjmy tak kvalita života v Ostravě a Praze je úplně jinde. Není to jen o kultuře. Nabídka obchodů, zboží, restaurací, služeb je opravdu jinde. V Praze jsem bydlel a je na mě už moc hektická, ale reálně řeknu, že kvalita je tam na vyšší úrovni. Hlavně gastro – restaurace je na vyšší úrovni i za nižší ceny než v Ostravě. O výběru ani nemluvím. Logicky když se například někdo ze světa rozhoduje podnikat v ČR tak první volba je Praha, Brno a pak další. No a do Ostravy asi nejlepší talenty opravdu nepůjdou. Stačí se podívat na ty kebaby, které se otevírají ve městě. Většinou je to naprostá tragédie a takový člověk by se v Praze neuživil, o své domovině ani nemluvě. No a přesto jde do Ostravy a otevře bistro, které překvapivě za půl roku skončí. V centru je to dokola.

  Thumb up 5 Thumb down 9
 41. Hhhhhhhh :

  MM: x

  Thumb up 0 Thumb down 3
 42. volnoběh :

  MM: Snad nikdo nepopírá, že služby, obchody a restaurace v Praze jsou na lepší úrovni. Těžko by to mohlo být jinak. Ale můj příspěvek byl o tom, že toto je pouze jeden faktor, který přispívá ke kvalitě života. Pro někoho to může být rozhodující, pro někoho jiného to může být vyváženo jinými faktory. Kvalita života je subjektivní a individuální – záleží spíš na životních okolnostech, možnostech a přístupu každého jednotlivce a každé rodiny než na tom, v jaké obci bydlí.

  Thumb up 5 Thumb down 1
 43. miv :

  Rozumím tomu, že někdo vytvoří takový žebříček měst. Každý chce, aby se jeho obsah konzumoval a toto je dobrá příležitost. Navíc lidi jsou od mala neustále srovnávání a rádi si srovnávání čtou a o srovnávání diskutujou. Jedněm to dává pocit uspokojení z dobré volby a druhým zas téma k diskuzi.

  Nicméně je dobré si uvědomit, že štěstí člověka v ČR není dáno místem. Kdo si myslí, že se přestěhuje a bude šťastnější se jenom zabaví cestováním z místa na místo ;) Chápu že člověk rád zobecňuje, aby se v tom našem světě lépe zorientoval, ale toto je naprosto na hlavu. Každý má přece kritéria „dobrého bydlení“ někde jinde a navíc kořeny nejdou přestěhovat.

  Thumb up 8 Thumb down 1
 44. aggu :

  miv: „You need a change of soul rather than a change of climate“. Seneca, Letter from a Stoic #28.

  Thumb up 2 Thumb down 3
 45. MM :

  volnoběh: Tak prosím napište ty další body, kterým překonáváme Prahu. Žádný žebříček nemůžeme brát doslova, ale vodítko to určitě je. Pro mě je podstatný veřejný prostor a kvalita ovzduší. Pro Ostravu nepředstavitelný problém.

  Thumb up 3 Thumb down 7
 46. davidb :

  MM:
  Já bych podotkl, že tady nejde o tom v čem Prahu překonáváme, ale co není horší.
  O tom zda je to 50:50 nebo 60:40 se může polemizovat.
  Za mě:
  – MHD je naprosto srovnatelné a Ostrava je rozhodně lepší v bezkontaktním placení,
  – železnice je taky super- myslím tím napojení okolních velkých měst (oproti třeba Praha – Kladno),
  – cestování autem je tady taky rozhodně lepší (ano tady rozhoduje velikost města), (vím, že teď jsou tady zácpy z důvodu oprav, ale i tak se dá Ostrava přejet z jedné strany na druhou za max. 30 minut),
  – obchody vůbec neřeším, nevím co bych nekoupil u nás a musel jet kupovat do Prahy,
  – zdravotnictví je taky srovnatelné (něco je špičkového v Praze, ale to už je velikostí naší republiky).

  Tak to aspoň vidím já.

  Thumb up 13 Thumb down 0
 47. volnoběh :

  MM: Ale já vůbec neargumentuji, že překonáváme Prahu, to jsem nikde nepsal, takže proč bych měl psát nějaké body??? Argumentuji, že jsou ve hře různé faktory a že pro někoho (nepíšu nutně o sobě) mohou jedny faktory klidně vyvažovat ty druhé. Pro někoho klidně ne. Ach jo.

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.