Proměny Ostravy #297

Pohled na ulici Ruskou ještě bez tramvajové tratě.

1977

2017zdroj: FB Zábřeh nad Odrou v zrcadle starých fotografií

Související články


Komentáře

 1. thvari :

  Jasná změna k lepšímu s Palácem kultury a sportu od pana architekta Dědečka! :-)

  Thumb up 8 Thumb down 0
 2. Crazym :

  A opět jako zajímavost foto před rokem 1976 už neexistující části ulice Dolní, což je na horním fotu ta co z ní vyjíždí ten náklaďák http://www.imagehosting.cz/?v=zbehvzaduk.jpg na níž je vpravo roh budovy hostince Rudolfa Šugara s kinem Láďa, později za soudruhů kino Lípa http://www.imagehosting.cz/?v=kinola.jpg které promítalo až do roku 1976 kdy skončilo kvůli demolici a následné výstavbě „Paláce kultury a sportu“. A kdyby jste nevěděli kde stálo, tak tady je umístění kina v mapě http://www.imagehosting.cz/?v=mapkakinol.jpg :-)

  Thumb up 2 Thumb down 1
 3. Rýša :

  Tady ta změna je k lepšímu a o hodně.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 4. Martin z Ostravy :

  Jen je trochu škoda, že zajímavý design Paláce zaniká za kulisou různých přílepků a dostaveb k němu.
  Ale jsou tam z funkčních důvodů, to se nedá nic dělat.

  Thumb up 8 Thumb down 0
 5. Rado :

  Martin z Ostravy: Myslím si, že se ony přílepky daly naprojektovat mnohem lépe, mnoho krásy neprobraly. Ryze účel, nic víc, samotná hala je o několik kvalitativních stupňů výše.

  Thumb up 10 Thumb down 0
 6. dolil :

  Hala je povedená, nejsem si jist, zda-li je Ostrava schopna dnes něco podobného postavit. Zaplevelený chodník díky novému mostu vzal snad za své. Drážní těleso by se mohlo zatravnit.

  Thumb up 8 Thumb down 0
 7. thvari :

  Rado: Ta kritika mi vždy vrtala hlavou. Přístavbu dělala kancelář Atos 6 Radima Václavíka, ostravského architekta. Projekt na jejich stránkách je zde: http://www.atos6.cz/multifunkcni-hala-vitkovice-arena-45-cz1.html Stavba je sama o sobě povedená a unikátní čistota původní stavby je stále patrná minimálně ze dvou dalších stran. Co se tam tak tedy tak hodně pokazilo?

  Thumb up 4 Thumb down 3
 8. P :

  thvari: nejsem arcihtekt, ale přístavba je pěkná, ale nehodí se k té hlavní hale. Je prostě celá jiná, šedá, ta zatím černo(tmavošedě)-bílá. Obložení jiné, prostě ta malá hala nemá vůbec nic z tvarosloví té velké. Možná, že někdo řekne, že je to tak správně, ale mně se to moc nelíbí. Ale pravda, z druhé strany nic před halou (zatím) nestojí.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 9. adam :

  teď se dívám na kontaminace.cenia.cz jakže to tam vlastně před stavbou PKS vypadalo a zaujala mě jiná věc – dům na křižovatce Závodní X Ruská – tj. ten přes který je průjezd pro auta a tramvaje. Měl jsem za to, že byl postaven až po vzniku Závodní ulice a průjezd je tedy budován už „záměrně“, ale na snímcích z roku 49 dům stojí, všude jsou jen samé zahrádky, Závodní ul. neexistuje a tak se ptám …. průjezd se „boural“ dodatečně, nebo se dům budoval už vizí do budoucna ?!?

  Díky za odpověď

  Thumb up 0 Thumb down 0
 10. Jenki :

  Dům se budoval již s podjezdem jako jakási „brána do města“, a to v letech (pokud vím) 1929 – 1936. Měla do něj ústit tzv. Plzeňská dálková silnice, o které lze pár informací vypátrat i na internetu. Ta byla nakonec v Ostravě rozestavěna v poněkud pozměněné a nakonec nevyužité trase, která je na již zmíněné stránce kontaminace.cenia.cz dobře vidět. západně od dnešní ul. Plzeňské. Co se zachovalo dodnes je poněkud nelogický „dolík“ na ul. Pavlovova (byl tam i most, snesený zřejmě v 50. letech) a na něj navazující most přes Polaneckou spojku (který tam je dodnes). Zůstalo ještě něco – název ulice „Plzeňská“.
  Za zmínku stojí také to, že tramvaj – do r. 1934 parní dráha – měla svůj samostatný jednokolejný průjezd skrz dům, který byl využíván do zdvoukolejnění trati po ul. Ruské (tuším 1953 – píšu to z hlavy a mám to ke knihovničce asi tak 1300km, tak se nemůžu podívat na přesné datum). Průjezd byl posléze zazděn, byly v něm popelnice a různý maras, pak v něm byla večerka, fanshop HC Vítkovice a dnes tam je prodejna CCM.

  Thumb up 9 Thumb down 0
 11. Adam :

  Jenki: teprve dneska, po každodenním dvacetiletém projíždění, jsem si všiml že tam byla ještě jedna díra :)
  Díky

  Thumb up 4 Thumb down 0
 12. Jan Szturc :

  Zakládat kvůli tomu příspěvek na msstavby.cz je příliš velkorysé, tedy v případě kdy dotyčný, který má takové ambice si ani nedá tu práci udělat jej pořádně, ale jen velmi velmi zhruba z Google.

  Thumb up 1 Thumb down 3
 13. Martin [msstavby.cz] :

  Jan Szturc: Kvůli čemu, kdo co?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 14. Jan Szturc :

  Martin: Nechápu co je nejasné, taková srovnávačka, která má ambice být založena na webu má cenu jen když je udělaná pořádně. Ale jasně, z vašeho pohledu, „kvůli čemu“, no pro pár dočasných lajků, ne pro hodnotu.

  Thumb up 0 Thumb down 12
 15. Hynek [msstavby.cz] :

  Jan Szturc: takze zdravime pri 297. dilu rubriky, ktera jede v nezmenene podobe od roku 2012 kazdy tyden v nedeli, aby tak zaplnila „hluchy“ den, kdy nechceme otravovat se stavbama a zaroven je fajn dat neco na oddych.

  prosim nepodsouvat nam nejake svoje radoby ambice.
  (a mimochodem zadne lajky u clanku nemame)

  Thumb up 6 Thumb down 0
 16. davidb :

  Jan Szturc:
  Takový příspěvek, jako píšete, je prakticky pod každým druhým článkem Proměn.
  Nic a nikdo vám nebrání jít, vyfotit tu novou fotku přesně tam odkud je ta historická, poslat jí autorům a oni jí vymění.

  Za mě srovnání s google stačí, i když bych raději panoramu z mapy.cz- ta je většinou novější.

  Thumb up 4 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.