Proměny Ostravy #249

Pohled na roh ulic Chopinova a Mariánskohorská v Ostravě-Přívoze.

2. polovina 20. století

2014

zdroj: FB (NE) Zapomenutá Ostrava

Související články


Komentáře

 1. Rýša :

  Proč musím napsat k fotu 2014 – proboha svatého proč?

  Thumb up 1 Thumb down 1
 2. dolil :

  Zaase změna k horšímu.

  Thumb up 5 Thumb down 5
 3. thvari :

  kolem toho domu jsem roky jezdil po velmi frekventované mariánskohorské do školy a vždycky jsem přemýšlel, který odvážlivec jej opraví. stále doufám

  Thumb up 5 Thumb down 0
 4. Martin [msstavby.cz] :

  Rýša: Protože Czechia.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 5. Rýša :

  dolil: Tak by mne docela zajímalo, kdo jsou ti dva, co vám dali palec dolů, že nevidí tu změnu k horšímu. Anebo opravdu vidí změnu k lepšímu?

  Thumb up 4 Thumb down 1
 6. acdlcia [msstavby.cz] :

  S majitelem jsem se viděl při jedné z pracovních návštěv tohoto domu. A o ten dům mu vůbec nejde. Zajímá ho jen jedna stěna kterou výhodně pronajímá reklamní agentuře a inkasuje prachy ať tam reklama je nebo není. https://goo.gl/maps/ZwRG3P7Wehk

  Thumb up 1 Thumb down 0
 7. thvari :

  acdlcia [msstavby.cz]: mě přijde úplně sprosté, jak je ten vnitroblok všech těch domů otevřený všem pohledům od frekventované silnice. jako by někdo vykuchal nějakého živočicha, on sice žil, ale své vnitřnosti by vláčel všem na odiv.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 8. S200 :

  Rýša: Já taky nevidím změnu k horšímu, ale ani k lepšímu. Na obou snímcích je stavba ve špatném stavu.

  Thumb up 3 Thumb down 2
 9. rasta :

  V takových případech bych opravdu uvažoval ze strany obce o vysokých sankcím pro majitele…

  Thumb up 9 Thumb down 0
 10. LK :

  acdlcia [msstavby.cz]: tak v daném případě by to chtělo zastavět proluku vedle a hned by bylo po reklamě :-)

  Thumb up 5 Thumb down 0
 11. meechee_n :

  No, v tomto případě bych to zrovna nenazval „proměnou“ :)

  Thumb up 2 Thumb down 0
 12. Cíťa :

  Vidíte, nadáváte na komunisty a zde je důkaz, že co „za komunistu“ nezlikvidoval „systematický budovatelský socialismus“, to dnes zlikviduje „divoký destrukční kapitalismus“. Zámek Kunčice, Přednádraží, Ostravica… A jak neuvěřitelně dlouho, nesystematicky a chaoticky se přešlapuje kolem ruiny městských jatek???
  Nelze házet vinu jen a pouze jedním směrem!!!

  Thumb up 4 Thumb down 8
 13. aggu :

  Cíťa: V případě ostravských komunistů, kteří chtěli tohle město zničit, lze vinu házet jedním směrem úplně bez problému. Karmické poškození nehrozí ;)

  Thumb up 4 Thumb down 3
 14. Martin [msstavby.cz] :

  Cíťa: Stranu co veřejně popravovala lidi, likvidovala soukromý majetek a kapitál apod. bych neobhajoval.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 15. Vojta92 :

  Když se mluví o Přívozu, často se zapomíná na to, že ta čtvrť stejně jako stovky dalších čtvrtí byla zcela účelově a záměrně ničena desítky let – novými obyvateli, mnohem častěji však absencí byť základní údržby, nelogickými demolicemi, šílenou novou výstavbou ap. (Myslím, že si většina z nás pamatuje jak vypadala v podstatě všechna česká, moravská a slezská města nebo vesnice v 90. letech – kdo si to chce osvěžit na internetu je dost videí a fotek… a ne opravdu nebyl největší problém zašedlá omítka a asfalt na hlavním náměstí) Přívoz není ani dneska ideální, ale právě oproti devadesátým letům i tam lze vidět mírné zlepšení. Ano, mohlo by to být lepší a Přívoz to opravdu schytal, ale pořád dopadl mnohem líp než mnohá jiná místa, která byla nenávratně zničena dynamitem a bagry. A při vší úctě k uživateli Cíťa… ano můžeme to hodit na tu jednu stranu, protože drtivá většina těch problémů, co jsme museli/musíme řešit a to nejen u budov a vlastně téměř všeho, přímo nebo nepřímo vychází z toho co se tu dělo skoro půl století… Protože v roce 89 se tady „naneštěstí“ neobjevilo 10 milionu nových lidí a miliardy eur, fungující občanská společnost a ekonomika a mnohé další fungující věci, které ve svobodné Evropě přerušila „jen“ válka… to všechno jsme museli/musíme znovu vybudovat, opravit a obnovit…

  Thumb up 7 Thumb down 0
 16. thvari :

  Vojta92: další problém Přívozu je, že lidé, když hledají bydlení, ho hledá jinde, např. v oblíbené Porubě. řeknou vám, že v Přívoze jsou ti romové. však se tu kvůli tomu na diskuzi vždycky pohádáme. přitom kdyby se tam nastěhovalo pár prvních lidi, klidně bohatších (přece jen je to pěkná historická čtvrť), postupně (a teď se omlouvám, že to řeknu škaredě) ty chudší obyvatele vytlačí tím, že roztočí spirálu cen nemovitostí, začne to být oblíbené, začne tam růst nové bydlení jako třeba na slezské (Ostravak už bude pryč z radnice :-D), atd. atd.

  Thumb up 3 Thumb down 3
 17. Vojta92 :

  thvari: Nevycházím z žádných pevných dat, ale od pohledu bych řekl, že tam k nějaké velmi pomalé sociální diverzifikaci dochází. Ano souhlasím s tím, že je to stále pěkná a zajímavá čtvrť, navíc přes urbanisticky roztříštěnou strukturu Ostravy (máme tady v podstatě 3 jednotlivé, do jisté míry samostatně fungující celky – centrum, Poruba a Jih) je strategicky umístěný nedaleko centra města.

  Ono se to moc nahlas mezi širokou veřejností neříká, ale byly a jsou prostě čtvrtě řekněme lepší a horší a v nich obecně žijí chudší, respektive bohatší lidé, přičemž v čase dochází k proměnám sociálního statusu jednotlivých čtvrtí a jejich obyvatel. (Můj koníček je architektura a urbanismus a kdysi jsem „zjistil“, že pokud chcete rozumět některým procesům ve městě, musíte chtě nechtě mít nějaké alespoň základní znalosti městské sociologie, demografie ap.)

  U nás tento obvyklý vývoj narušil právě komunismus. V mnohých městech žili v chátrajících starších centrech a čtvrtích spíše chudší a starší lidé, zatímco v okrajových sídlištích se soustředili naopak spíše mladší a bohatší lidé, ono to souviselo i s investicemi, atmosférou ve společnosti atd. O tom se píšou celé studie…. :D

  Rád jako příklad používám pražský Karlín – dosti zanedbaná oblast obsahující tovární provozy, kde žilo mnoho chudších a starších lidí (BEZ rasismu) a také větší množství Romů. Situace po cca 20 letech, továrny nahradily kanceláře, chudší lidé se odstěhovali nebo „byly odstěhováni“ v případě nájemníků a Karlín se stal jednou z nejpopulárnějších a nejpěknějších čtvrtí v širším centru Prahy… mimochodem, tam kde byl cca. před 10 -15 lety Karlín jsou dneska pražské Holešovice nebo Libeň. Abych nemluvil jen o Praze, například velmi pozitivní je vývoj v oblasti brněnského Cejlu tzv. brněnského Bronxu.

  K analogickým, avšak ne tak silným procesům dochází i v rámci Ostravy. Jezdím sem pouze jednou za čas, ale takovým obecným „pozorováním“ bych řekl, že se nám trochu zlepšily centrální Vítkovice nebo severní část Mariánských hor, naopak dolů nám jde oblast Hrabůvky (abych byl fér, ta měla nakročeno do problémů už při výstavbě a následnou strukturou obyvatel) a Dubiny. Také se začaly objevovat řekněme sociálně slabší lidé v doposud dosti „středostavovských“ Pískových dolech ap. O těchto věcech tu nechci úplně mluvit, protože když si to přečte někdo třeba z Hrabůvky, tak mi pak vynadá ;) :D

  Thumb up 8 Thumb down 0
 18. talage :

  Vojta92: Jistě máte vetší přeheld, ale přesto bych si dovolil z Vašho výčtu „problémových“ oblastí Karlín vyjmout, protože spouštěčem „revitalizace“ byla v tomto případě dle mého názoru povodeň v roce 2002.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 19. Vojta92 :

  talage: Ono už to začalo několik let před povodněmi, avšak je pravda, že povodně to zásadně urychlily.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 20. adam :

  dolil: No, podle mě tam žádná změna k horšímu není. Podle té fotky ten dům vypadal stejně jako dnes, jen byl ještě obydlený a trochu udržovaný. Jinak jsem smutný, že ten dům takhle vypadá, kdyby majitel chtěl, určitě by ten dům takhle nevypadal.

  Thumb up 1 Thumb down 6
 21. Fanda :

  Adam:Jste se trochu pozdě probudil.Na tomto webu se o tom domu vedla debata v roce 2017,asi jste probudil z agonie po třech letech.Dobre, máte psychické problémy, budiž,ale vaše názory jsou jen vyblitky.Nejlepe bude, když se vrátíte zpátky do ústavu,za veřejné peníze,jak rád se zmiňujete.

  Thumb up 4 Thumb down 1
 22. adam :

  V roce 2017 jsem ani nevěděl, že tahle stránka existuje a nemám tolik času, abych se koukal na všechny reportáže na tomto serveru. Jinak jsem tuhle stránku objevil v roce 2019. Jinak asi zmiňujete jiného Adama, protože tohle je můj první komentář na serveru.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 23. adam :

  Fanda: a abyste si mě nepletl s jiným Adamem, tak se přejmenovávám na Adama01.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 24. Fanda :

  Adam01 :Jestli to je tak,jak říkáte, doufám,tak se vám omlouvám.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 25. Adam01 :

  Fanda: ano je to tak a omluvu přijímám.

  Thumb up 1 Thumb down 2
 26. Adam01 :

  A ještě se já omlouvám vám, že jsem vás zmátl.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 27. Fanda :

  Adam 01:Vy jste mě nezmatl.Jen čekám kdy budete zde vystupovat jako Adam 02.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 28. adam01 :

  Nebojte se. Už se přejmenovávat nebudu.

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.