Proměny Ostravy #228

ZŠ Ostrava-Svinov, ulice Bílovecká.

2015

Související články


Komentáře

 1. Rýša :

  Zase propad od pěkné a účelné budovy jen k té účelnosti.
  Jinak jsem nevěděl, že německy se tato část Ostravy jmenovala tak pěkně. Dokonce krásně – překlad německého názvu něco jako Krásná studánka. Takže docela překvapen, protože pokaždé, když projíždím nádražím Ostrava-Svinov, uvažuju, proč tak divně skoro až hanlivě se Svinov jmenuje. Neví nebo ví se, proč německy měl takové krásné pojmenování a česky zcela odlišný název?

  Thumb up 6 Thumb down 1
 2. Kostelnik :

  „Jméno Svinov je zřejmě odvozeno od přídavného jména „svinný“ (potok, močál, místo, kde se svině pasou, brodí, pijí), méně pravděpodobné je odvození od osobního jména Svin(ě) s přivlastňovací příponou -ov (Svinův majetek). Původní německé jméno Schönbrunn (krásná studánka) nelze objasnit.“ Dějiny Ostravy, 1993, strana 599
  Nicmene o par stran drive se pise, ze v zapisu „Schoenebrunne“ se Svinov objevuje roku 1265 a jako Swynow 1424, a ze se skladal z vice casti. ktera patrily ruznym slechticum. Je tedy mozne, ze slo o samostatne osady (jedna nemecka kolonizacni, jedna ceska), ktere se pozdeji spojily a sva jmena v obou jazycich si nechaly, ale to je jen moznost, co me v nedelnim dopoledni napadla.
  Melo by o tom byt psano jeste tu: ŠRÁMEK, R. (1965): Soustava místních jmen na severovýchodní Moravě a ve Slezsku. Slezský sborník, 63, s. 368–397. Ale to nemam k dispozici

  Thumb up 5 Thumb down 0
 3. aggu :

  Ten dům přežil válku, přežil Gottwalda, přežil o kované ostravské stalinisty, ale nepřežil sdružení 3 magorů. Prvního, který pracuje jako úředník, který je za majetek města odpovědný, a kterému historie a vzhled ostravských ulic nic neříká, a je mu i jedno, že ten dům zničí. Druhý pracuje jako hochštapler přes dotace a dokázal kalkulačkou přesvědčit toho prvního, že sice zničí dům, ale na druhou stranu ušetří peníz, které pak může úředník rozpustit v něčem jiném a jistě důležitém. A třetí do party je umělec přes fasády. Představitel význačného výtvarného směru 1. poloviny 21. století, s centrem ve východní Evropě – kultura křiklavých EPS desek.
  Dokonáno jest.

  Thumb up 15 Thumb down 1
 4. Michal :

  Já si furt říkal, proč jsou ostatní města tak pěkné a Ostrava takový hnus (až na pár výjímek – některé stavby v centru, náměstí z červených cihel ve Vítkovicích) … no a ona Ostrava podle historických fotek zřejmě taky byla pěkná.

  Thumb up 4 Thumb down 6
 5. Michal :

  Nedělejme si iluze, že byla Ostrava bůhvíjak krásné město jen na základě historických fotek.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 6. Marek :

  aggu:
  Ten dům komunisty nepřežil ani náhodou. Po revoluci to byla nevzhledná zaostalá budova školy, ostatně jako většina budov, až do této rekonstrukce, která je vidět na druhé fotce. Bylo to fakt horší, čímž ale nechci říct, že je to ideální a že souhlasím s dnešním přístupem „odpovědných“ k architektuře, urbanismu a veřejnému prostoru vůbec.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 7. skelet :

  Marek: tak nějak.. tohle očesání je předlistopadovým dílem
  http://static.panoramio.com/photos/original/36872913.jpg

  Thumb up 0 Thumb down 0
 8. aggu :

  skelet: Tenhle „moderní“ vzhled je už prakticky nevratný. „Očesání budovy časem a komunistickýcm ignorantstvím“ by šlo rekonstrukcí navrátit do přibližně původního stavu, třeba i s novými okny. Kdyby někdo chtěl. Ale nechtěl. Protože ve vesnici Svinov mají historických budov na dominantních místech přehršel.
  Kdysi proběhlo internetem vtipné video firmy Kania o zateplení katedrály Sv. Víta v Praze. Dotyční, kteří mají tohle (a spoustu dalších takových budovy na svědomí, ahoj Krajský úřade) to asi vzali vážně ;)

  Thumb up 1 Thumb down 0
 9. skelet :

  aggu: já reagoval na „přežil o kované ostravské stalinisty“. Což prostě není pravda. Ten barák ty „přežil o kované ostravské stalinisty“ prostě „nepřežil“

  Thumb up 0 Thumb down 0
 10. Coppola :

  Jak tohle dokázali…

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.