Proměny Ostravy #226

Hasičská zbrojnice na Ruské ulici v Ostravě-Vítkovicích. Na dnešním místě stojí teplárna. Elektro centrála, která je vidět na historickém snímku stále stojí.

Cca 1920

2011

Související články


Komentáře

 1. Rýša :

  Panečku! To je rozdíl!!! Kdysi i ty Vítkovice měly něco do sebe a ač průmyslové, tak líbivé a dokonce v zeleni, kterou se tak rádi naši politici při každé příležitosti chválí. Fotka dnešních dnů je realita současnosti – naplácnout na budovy kdejakou trubku, potrubí, zaplácnout kdejakým levným materiálem a HOTOVO. A ani na tu oslavovanou zeleň nezbylo místo….

  Thumb up 8 Thumb down 11
 2. Martin [msstavby.cz] :

  Rýša: U průmyslových staveb mají ty „kdejaké trubky“ své opodstatnění…

  Thumb up 8 Thumb down 1
 3. Rýša :

  martin [msstavby.cz]: No, jestli se vám líbí dnešní stav oproti roku 1920, prosím. Mně ne.

  Thumb up 6 Thumb down 1
 4. Eli :

  martin [msstavby.cz]: Nejsem technicky typ, jen holka od plotny :-), ale nedaly by se ty „kdejaké trubky“ nějak esteticněji schovat nebo vest nějak jinak? Na mě to působí skličujícím dojmem, takže když projizdim prostě co nejrychleji upaluji z těch míst pryč.

  Thumb up 4 Thumb down 2
 5. Aleš :

  Domnívám se, že to potrubí největšího průřezu je zbytného charakteru. Pokud mne paměť neklame, vedly se jím do elektrocentály přebytky vysokopecního plynu. Takže od roku 1997, kdy byl provoz vysokých pecí zastaven a definitivně ukončen, je nadbytečné. Pakliže se mýlím, tak mne opravte.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 6. Martin [msstavby.cz] :

  Rýša: O tom jestli se mi líbí nebo nelíbí jsem nepsal.

  Trubky, trouby nejsou jen tak na oko. Ale mají svůj účel a snad majitel ( ČEZ ) si jen tak zbytečně nezatěžuje nosné konstrukce. Pokud jste si všimli, teplárna je funkční, ale nikdy z ní nevychází kouř ( krom chladících věží u Místecké ). Popílek je totiž jednou z těch ledabylých troub odváděn přes Dolní oblast do nádrží s kapalinami ( nejsem si jistý zda voda ). Ze vzniklé látky se vyrábí lehčené tvárnice. Aspoň tak mi to bylo řečeno při mém působení v DOV.

  Thumb up 3 Thumb down 2
 7. Rýša :

  martin [msstavby.cz]: A já jsem chtěl jen napsat, že budova Hasičské zbrojnice a Elektrocentrály na první fotce vypadá daleko líp ( z mého laického úsudku), než stavba teplárny ověnčené potrubím dnes. Že kolemjdoucím tehdy se chodilo kolem budov, aspoň z mého pohledu , jaksi líp než když jdete kolem dnes. Chtěl jsem jen vyjádřit, že tehdejší stavby, i ty průmyslové se stavěly nejen pro svůj účel, ale také aby lahodily i oku zevnějškem, což se třeba o stavbě teplárny jaksi říci nedá nebo ano?

  Thumb up 4 Thumb down 0
 8. Rýša :

  A ještě bych dodal, že Hasičská zbrojnice mně na první pohled připadá jako docela hezká nádražní budova ze začátku minulého století. Podotýkám – zase jen můj pohled.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 9. Brown :

  Eli: Schovat se dají, ale je to o nákladech, které prodražují stavbu = neprůstřelné pro ekonomy fabriky.
  V neposlední řadě je pak důležité mít k technologii přístup při opravách a takto je to skutečně nejpohodlnější = opět nejlevnější.
  A pak jsou zde samozřejmě normy, co a jak lze vést nad zemí, pod zemí, kolektory…atd.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 10. Brown :

  martin [msstavby.cz]: Takhle to není. Potrubí nechám na místě i po odstavení technologie. Ničemu tam nevadí, nosná konstrukce byla na zatížení počítána. Sundám ho až v případě, že mi bude vadit (někoho ohrožovat), nebo lze náklad na demontáž a likvidaci pokrýt výtěžkem ze šrotu. Tolik praxe…

  Na fotce je vidět potrubí většího průměru, je žluté = plyn, průměr ukazuje skutečně na kychťák z pecí, jak píše Adam.
  Popílek z odlučovačů budou patrně těžit z mokrých jímek u kotelny, něco pak končí na kališti za Ostravicí, vedle cyklostezky.
  Dohady…je tu někdo z ENVI???

  Thumb up 2 Thumb down 0
 11. kdojekdo :

  Brown:
  Souhlasím. Spousta zdejších chytrolínů nemá vůbec představu např. o tom, kolik by stálo jen postavení lešení aby někdo spočítal, jaké budou náklady na sundání některých trubek. A to nepočítám vypracování postupu prací, rozpis nářadí, techniky, bezpečnostní postupy, ekologické zabezpečení stanoviště, ostraha apod. Ekonomický nesmysl kvůli čemu?

  Thumb up 6 Thumb down 2
 12. talage :

  Prosím vás, co s těma trubkama máte, to je jak na Novinkách. Je to technologická stavba tak je primárně podřízena funkčnosti, až na druhém místě je etsetika. A vtomto případě to žádný průser není. Stále je to průmyslový areál, přes který je vedena veřejná komunikace.
  Navíc, snad si nemyslíte že technologie z roku 1922 je stejná jako dnes, asi těch trubek něco přibylo . . .
  Ježkovy oči.

  Thumb up 8 Thumb down 2
 13. Hrdy Ostravak :

  soucasny stav jednim slovem : odporne.

  Thumb up 5 Thumb down 3
 14. talage :

  Hrdy Ostravak: A to si představ, že jsou lidé kterým se to dokonce líbí a spatřují v tom jistou estetickou hodnotu.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 15. Eli :

  talage: I kdyzsi to nedovedu predstavit, ze se to nekomu muze libit, tak pravdu mate. Podle reakci zde na webu se to libi vetsine. Ja zustanu v mensine, protoze me tahle monstra odpuzuji.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 16. marie :

  Eli, proboha, líbí – nelíbí…
  Ano, souhlasím, že původní zbrojnice vypadala podstatně lépe, ale v současnosti to je místo ní průmyslový objekt v továrně! Že tou továrnou vede městská komunikace je jiná věc, ale JE TO FABRIKA!!! Je to stejné, jako by povolili jezdit přes Arcelor v Kunčicích. Taky byste řešili potrubí?
  A jen tak mimochodem: že máte v bytě teplo vám nevadí? Nejspíše pochází z podobného „monstra“.

  Thumb up 4 Thumb down 3

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.