Proměny Ostravy #16

Pohled na dnešní sad Milady Horákové a sousedním Domem kultury města Ostravy nebyl vždy takový, jaký je dnes. Na tomto místě byl do konce padesátých let městský hřbitov s krematoriem a kolumbáriem.

Od roku 1954 bylo zakázáno na místo pohřbívat a hřbitov byl poté přestěhován na Slezskou Ostravu. V sousedství – na místě hřbitovního zahradnictví – byl postaven monumentální Dům kultůry, který byl otevřen na 40. výročí Komunistické strany v roce 1961. Na na místě hřbitova byl později vytvořen sad Klementa Gottwalda, okolí Domu kultury bylo doplněno kašnami a sochami na téma člověka v práci a odpočinku.

Dobové foto by mělo být ze třicátých let minulého století, aktuální foto není asi ze stejné polohy, byla by to fotka stromů. :)

S věcí souvisí jednak kniha Bílá loď uprostřed Ostravy 1961–2011 vydaná k 50. výročí Domu kultury a druhak studie rekonstrukce KD od Atelieru Simona z roku 2009, na kterou upozorníme již zítra, stojí za to.

zdroj: earchiv.ostrava.cz, maps.google.com

Související články


Komentáře

 1. acdlcia [msstavby.cz] :

  Zajímavé. Dalo by se to vyfotit ze skeletu. Mám od tama pěkný snímek kulturního domu.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 2. Dan :

  Rozhodně změna k horšímu. Opět.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 3. Jiřík :

  Nj Komunisti poručili větru a dešti :(

  Thumb up 1 Thumb down 0
 4. Crazym :

  Když už je řeč o komunistech… :-) Tak na tom plácku před kulturákem měli soudruzi každý rok na 1 máje postavené pódium aby mohli kynout davu. Z toho důvodu ty tramvajové zastávky co jsou tam do dneška jsou mobilní a tvořeny panely, které se každý rok před 1 májem odstranily aby průvodu nic nepřekáželo. No a co novodobí soudruzi? Tak ti vymysleli a na příští rok odsouhlasili z mého pohledu dost drahou a nesmyslnou rekonstrukci zastávek s tím, že je přemístí o cca 150 metrů směr Mar. Hory a budou před budovou Hejtmanství. Přece jen, jimi placené a k nim loajální ovečky by se neměly moc namáhat cestou do a z práce. Pódium nebude třeba, budou nám kynout z té velmi drahé a co se týče zaměstnanců neuvěřitelně přebujelé budovy. Tak jaký je rozdíl? :-)

  Thumb up 3 Thumb down 0
 5. Miv :

  Taky úplně nerozumím narážce na komunisty. Alespoň jasně deklarovali svoje záměry a realizovali je. Dům kultury slouží docela dobře dodnes a nevím jestli je špatné, že byl hřbitov přesunut. Já jsem za park Milady Horákové rád.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 6. Tomas T. :

  Dle meho je dum kultury nadcasova stavba, ktera Ostravu posunula o hodne dale. Park je taky super, nedokazu si predstavit ze by tam nebyl.
  Ty kasny co jsou pred domem, tak jsou jen dve, ale melo jich byt puvodne snad 8. Ale k tomu uz nedoslo.
  Za me bych rekl ze toto je rozhodne zmena k lepsimu …..
  O presunu zastavek pred krajsky urad jsem neslysel, ale pokud k tomu ma dojit, tak je to dle me spatny krok.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 7. Kostelník :

  Ja teda nevim, ale jsem rad, ze na tom miste nedaleko centra je park a ne hrbitov (ac na nem byli pohrbeni mi predci). Krematoria a vstupni kolonady je skoda, ale Dum kultury to myslim aspon castecne nahrazuje (fakt je to dobra stavba), a bohata socharska vyzdoba v parku taky (ac je dnes ponekud zapomenuta a nedocenena)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 8. Martin [msstavby.cz] :

  Crazym: Zastávku Krajský úřad musím potvrdit. Navíc se také chystá rekonstrukce zastávky Křižíkova.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 9. Tomas T. :

  martin [msstavby.cz]: tak křižíkova to potřebuje jako sůl, je to tam hrozné. Pritom je to celkem významný uzel, jelikož se tam přestupuje i na autobusy.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 10. Martin :

  Četli jste někdy o fontáně, která měla vzniknout v parku přímo naproti budově KÚ? Kdysi tam stávalo krásné kubistické krematorium od Vlastislava Hofmanna a fontána měla být jeho reminiscencí. Pak z toho nápadu, bohužel, sešlo a dnes je tam jen „nudný“ záhon… :-(

  Thumb up 0 Thumb down 0
 11. eva :

  Není pravda, že Dům kultury byl postaven na místě hřbitova. Několik let byly vedle sebe Dům kultury i hřbitov. Ze hřbitova se pak udělal sad Milady Horákové.
  :)

  Thumb up 0 Thumb down 1
 12. Miv :

  eva: A kde se píše, že DK byl postaven na místě hřibitova?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 13. Pavel Urban :

  … jo kulturák je opravdu nadčasovou stavbou – ten měl přečkat i atomový útok, dvojité betonové stropy nad hlavním sálem atd. – To musí být něčí pomník té doby ne? Mimochodem kolem pozůstatků brány na hřbitov – možná kolem té do židovské části – jsem ještě nedávno jezdil po Gottwaldově třídě (to stále ještě naproti Hutní projekt a né hejtmanství), zbourali to těsně kolem devadesátého roku. Ale na místo hřbitova je pěkný park. Někde mají na místě hřbitova tenisové kurty (Kravaře).

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.