Proměny Ostravy #129

Pohled na C. k. ústav na vzdělání učitelů v tehdejší Polské Ostravě. Dnešní Slezská Ostrava. Dnes na tomto místě stojí komplex bytových domů Atrium.

proměny ostravy

2012proměny ostravy

Související články


Komentáře

 1. Rado :

  Další ukázka toho, že Ostrava žije pouze přítomností. Co je staré, to je na obtíž.

  Thumb up 8 Thumb down 7
 2. Hynek [msstavby.cz] :

  Rado: ja to pamatuju a ta budova tam byla dlouhodobe nevyuzita.

  Thumb up 2 Thumb down 5
 3. Rýša :

  Rado: Máte pravdu, vůbec nevím, proč tak krásná budova šla do kytek….neskutečné, jak si město nevážilo starých krásných staveb. Že byla dlouhodobě nevyužita neznamená zbourat. Bohužel asi jen pro rada a pro mne a pro pár lidí, kterým nebylo a není lhostejný osud staveb v Ostravě, kde je starých krásných domů jako šafránu.
  Škoda budovy, po opravě to mohla být jedna z dominant Ostravy. Současné Atrium není špatná stavba, mohla ale stát někde jinde.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 4. Pavel :

  Hynek [msstavby.cz]: už to psal i Rýša, ale konec konců i to vyjádření „byla nevyužita“ svědčí hodně o myšlení v Ostravě. To přece není vina té budovy, že nebyla využita. Není to vina té budovy, že se do ní neinvestovala ani koruna v posledních letech (začalo před rokem 89 a po něm pokračovalo stejně). Prostě v Ostravě se zanedbá údržba a pak se rádo bourá. Stačí se podívat na jatka – taky dlouhodobě „nevyužita“. Polský dům je také „dlouhodobě nevyužitý“, tedy další adepti na tento osud s tichým souhlasem zdejšícho auditoria, který vychází z úvahy, co je nevyužité je zbytečné?

  Thumb up 8 Thumb down 1
 5. Balde :

  bohužel musíte se sířit s tím, že ne každá budova si dokáže najít využití v každé době, to je koloběh života. Problém je v nových investorech kteří šetří kde mohou a je jim jedno co postaví, to je ten problém

  Thumb up 4 Thumb down 3
 6. Rado :

  Smířit se? Pokud se to stane u pár budov, je to na škodu, bohužel mi to v tom všudypřítomném, panelákovém, ostravském lese přijde jako systém. Už tak je tu na velkoměsto minimum historických staveb a děláme co proto, abych jich bylo ještě méně. Samozřejmě ne všechno se dá zachránit, ale když vidím, že se může něco cenného vytratit, musí zasáhnout město. A zde ostravský magistrát selhává na plné čáře. Navíc díky stavbě Atria se vytratil i jeden z dalších ostravských symbolů – vodárna, která měla po r. 1989 pohnutý osud a má jej dodnes. Byť stále stojí, také už uhnula modernímu a je zcela v jeho stínu.

  Thumb up 8 Thumb down 0
 7. Rýša :

  Pavel: Polský dům mne začíná strašit. Jezdím kolem několikrát týdně a začínám se bát, že zanedlouho bude vypadat jako Ostravica anebo zmiňovaná jatka. Papundeklové zátarasy místo dveří na Polském domě už jsou a další body k devastaci: a) stojí v centru Ostravy, b) je to cenná stavba, c) je to symbol historické Ostravy – takže všechno splňuje aby se nechal zchátrat a pak zbourat…..

  Thumb up 7 Thumb down 2
 8. Martin [msstavby.cz] :

  Njn, komunisti se podepsali všude po městě.

  Thumb up 4 Thumb down 4
 9. Rýša :

  martin [msstavby.cz]: Ano, ale dnešek se někdy k historii chová jako oni. Bohužel, zřejmě ta dosti dlouhá doba totality bude ještě na nás a našich potomcích nějaká desetiletí trvat. Strach stalinistických 50let a pak poroba po okupace v roce68, hooodně poznamenala myšlení a skutky lidí. A exodus schopných lidí nejprve po r48 a další a možná ještě větší po srpnové v r68 to taky znamenalo postupný úpadek kdysi vyspělého státu. Ani po krachu totality stále nejsme schopni se alespoň trochu přiblížit vyspělejším státům a v Evropě se trmácíme někde mezi Rumunskem a Portugalskem. Ale takoví jsme, takoví, že jsme si zvolili – sami!!! opilce a vulgárního prezidenta, který nemá ani špetku noblesy a důstojnosti.
  No, bude to, Martine, ještě trvat hooodně dlouho, než Česko zase bude v Evropě mezi čelními státy….já se toho ale už nedožiju, byť jsem v roce 89 mooooc doufal……
  Ale i tak zaplaťpánbů za tuto nepovedenou demokracii, než za nesvobodu a totalitu před rokem 89.

  Thumb up 5 Thumb down 3
 10. Rado :

  Ostravské stavby jako Polský důl, jatka, ponechané těžní věže apod. doplácejí na to, že zůstaly osamoceně stát jako kůl v plotě, a to po dlouhé roky, možná i desetiletí a nikdo si nevěděl a doposud neví rady, jak tyto hezké a unikátní stavby zapracovat do tváře města. Že urbanismus v Ostravě selhává, je zjevné, proto je Ostrava městem pokřivené architektury. Polskému domu by slušel park a místo parku je obehnán silnicemi a paneláky. Ale vrátím se k Rýšovi, který děkoval naší nepovedené demokracii. Já naopak vyzdvihnu v kontextu mnoha věcí a událostí v uvozovkách pozitivum bývalého režimu. Tím je to, že nedával lidem, věcem a událostem naději. Jak rozhodla strana, tak to bylo. Po r. 1989, kdy je již možné doufat a mít naději, to vypadá úplně stejně, jak za toho bývalého režimu. Takže z hlediska příležitostí je lepší ji nemít vůbec, než ji mít a vzdát se jí. Vědomí toho moci něco udělat a neudělat to, nebo se zaprodat, je strašné…Čili věty typu, buďte vůbec rádi, že to tady je, neberu vůbec v potaz.

  Thumb up 2 Thumb down 3
 11. Danek :

  Rado: Jen se chci zeptat hotel polský dům koupila kdysi nějaká paní, četl jsem s ní rozhovor a jasně v článku uváděla, že bude tento hotel rekonstruovat…a tak se ptám co se zase děje, že se tak neděje. Proč to tedy koupili…co na to město?

  Thumb up 1 Thumb down 0
 12. Hynek [msstavby.cz] :

  Pavel: obracis to naruby.
  rysovi nazor neberu, jen jsem poznamenal, ze ta budova byla, co ma pamet dosahne, opustena. ale dobra, pokud se k tomu mam vyjadrit, tak jestli ma nekdo nazor, ze je lepsi nevyhovujici dlohodobe opustena budova, anebo bytovy dum plny lidi, pak za sebe rikam, ze bytovy dum.

  michani jablek s hruskama (srovavat toto s pamatkove chranenyma jatkama, nebo polskym domem) se zucastnovat nebudu, stejne jako generalizaci ve smyslu „ticheho souhlasu auditoria“ – tady kazdy se muze vyjadrit nazor jaky chce, jsi toho prikladem. ostatne pocet a rozdeleni „palcu“ v tech nasich prvnich dvou komentarich naznacuje, ze to s tim „souhlasem“ neni az tak horke.

  Danek: clanky jsou tady. http://www.msstavby.cz/projekty/polsky-dum/

  Thumb up 2 Thumb down 2
 13. kolovrátek :

  Nebylo by na škodu přidat stav z 90. let, kdy se ještě budova úžívala. Byla rekonstruovaná z doby, kdy neexistovalo příliš na výběr mezi stavebním materiálem, tedy i barvou omítky a vzhledu oken. Ale i přesto se budova užívala, byla udržována a opečovávána. To, že s ní neuměli po roce 2000 tehdejší „papaláši“ umět zacházet, je hodné vězeňské cely v Heřmanicích!
  Rýšo, buďme rádi že jsme rádi, ta budova by jinak do dnešních dní trpěla, oni by se na ni vykašlali, kdyby ji město (potažmo nečinný památkový ústav pod vedením samých úplatných ouředníčků) nějak chtělo bránit. Dopadla by stejně jako dnes Ostravice, ne-li spíše hůře, neboť byla zanedbávána už delší dobu :( :( :( Atrium vypadá hezky, jenže se stydí, stydí se za to, na čích základech to stojí!!!

  Thumb up 1 Thumb down 2
 14. kolovrátek :

  Rýša: Rýšo, aby na Polském domě neměla zájem parazitovat SKANSKA, která si tamní prostor obrací ku obrazu svému a pravda, POLSKÝ DŮM už teď vypadá tak trochu jako průmyslový palác – památník míru v Hirošimě! :-O
  Developeři vážně nemají zájem o nějaké historie, architektury a další duchovní hodnoty obyvatelstva daného místa. VŠEM JDE VŽDY JEN O TY PRACHY, MAMON, KAPITÁL, ne nadarmo se dnešní režim takto nazývá! :-/

  Thumb up 5 Thumb down 3
 15. Jan :

  Pamatuji tu budovu ještě z doby cca před 10 lety, kdy stála. Zbyl jen ten monumentální vstupní portál. Vše ostatní už bylo pryč, štuky, ostění, římsy, členitá střecha. Na fasádě byl brizolit, začaly se propadat stropy a zabedněnými okny nezvaní do budovy volně vstupovali. Říkal jsem si tehdy, že je to smutné, teď když vidím původní podobu, je to smutné ještě mnohem víc. Předpokládám, že budova už nebyla i kvůli pozměněnému stavu kulturní památkou, zbourání nic nebránilo. Hodně se tu nadává na komunisty, ano, sanace Frýdku, Místku, v Ově např. oblasti Stodolní a mnoha dalších míst, to byl běs. Ta 90. a začátek milénia si ale v mnohém nezadaly, jak je vidno např. na tomto příkladu, divoká doba. Poslední dobou se to lepší, díky snaze NPÚ i laické veřejnosti a různým komunitním iniciativám, které se ozývají. Stále ale ještě máme na čem pracovat, jak už tu bylo zmíněno – Ostravica, Polský dům, Jatka apod.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 16. miv :

  Rado: Předpokládám, že svůj oprávněný hněv nad tímto stavem se u Vás, kromě psaní rozohněných komentářů, projevuje i pořádáním petic a seminářů na dané téma se snahou zahránit stávající budovy. Cítím ve vás velký potenciál, určitě třímáte kromě klávesnice i transaparenty, aby se proměny Ostravy za sto let zabývaly jen krásnou záchranou budov. Dejte nějaké linky na svoje petice i sem, rád podepíšu.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 17. aggu :

  Bývalá budova mé alma mater :-/

  Thumb up 0 Thumb down 1
 18. Rado :

  aggu: Správně, to tu nezaznělo, že se jedná o budovu, kde sídlila Hornicko-geologická fakulta po přesídlení VŠB z Příbrami.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 19. Lyczawski :

  Teď ale vážně – Ví někdo z odpovědných osob Města OSTRAVA !!! důvod, proč ten Polský dům už není dávno opraven? Vždyť byl už před lety prodám akciové společnosti Favorit – paní Kusová měla rozhovory i v televizi a vypadalo to všechno v pořádku. Jestli to nezvládá, nemělo by město nějak zasáhnout? Vždyť na té budově vznikají doslova nevratné škody. Vidím to denně, když kolem toho chodím – chátrá to před očima. Jediné, co se udělalo – že se pověsily na hotel velkoplošné reklamy. Tak jestli chtějí rýžovat na tomto a nikomu to nevadí, tak je to dobrý návod pro ostatní! Pověsme reklamy na ostravskou radnici a na hrad a na muzeum! To vidím opravdu jenom já, že ten soukromý vlastník s tím nemá žádný dobrý úmysl? Proč naši zastupitelé vždy všem věří? A novináři, ten údajný hlídací pes naší slavné demokracie, ti mlčí jako proč? No jasně, ty živí bulvár, tohle nikoho nezajímá. Smutná doba to je…

  Thumb up 3 Thumb down 0
 20. Lyczawski :

  Polský dům je ukázka toho, že státem chráněná památka znamená v překladu – nechána na pospas osudu. Ostravští památkáři – vy berete peníze přesně za co?

  Thumb up 2 Thumb down 0
 21. Karel :

  No, takže majitel Polského domu, Favorit a.s., jde do úpadku – viz https://isir.justice.cz/isir/ueu/evidence_upadcu_detail.do?id=1052E2D6CC7A4DA3A08115A0BDA82FA9
  Takže Polský dům buď půjde do dražby nebo spadne. Nechce si ho konečně koupit někdo rozumný?

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.