Proměny Ostravy #119

Když po Rudné ještě jezdily tramvaje.

1964
promeny ostravy

2012promeny ostravy

Související články


Komentáře

 1. Rýša :

  Nejen tramvaje ale i několik vilek zmizlo….

  Thumb up 0 Thumb down 0
 2. Tano :

  Po té cestě jezdím skoro každý den a vůbec jsem netušil, že tam někdy v minulosti jezdily tramvaje. Dík za info.

  Thumb up 7 Thumb down 0
 3. Ing. Rudolf Pavelek :

  Rupa :
  Snímek nepochází z 20.let 20. století, ale z počátku roku 1964. Autorem byl p. Josef Pitřík, fotograf a redaktor podnikového časopisu DP
  města Ostravy. Záběr dokumentuje poslední období provozu tramvají na Zengrově ul. před převedením provozu na nově vybudovanou tramvajovou
  trať podél Polanecké spojky ( od 13.8.1964 ).

  Thumb up 3 Thumb down 0
 4. Hynek [msstavby.cz] :

  Ing. Rudolf Pavelek: diky za info, opraveno

  Thumb up 2 Thumb down 1
 5. Pavel :

  Chybí mapka, kde to přesně je?

  Thumb up 0 Thumb down 2
 6. Martin [msstavby.cz] :

  Pavel: Umístění lokace na mapě neuvádíme v žádném článku „Proměny Ostravy“ . Celková mapa by poté byla zahlcena odkazy na články, které nesouvisí se stavebními projekty a záměry.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 7. Crazym :

  Pavel: Použij strejdu Googla nebo Seznam :-) http://www.mapy.cz/s/eVw8

  Thumb up 0 Thumb down 1
 8. Pavel :

  Crazym: Díky, na Rudné jsou domky jen v tomhle úseku, ale ten koment pana Pavelka mne zmátl.
  martin [msstavby.cz]: A tak dalo by se to nějak IT pořešit, aby se zrovna tyto do mapy nezanášely ne? :-)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 9. Cyril :

  Jak zvláštně se mění uliční síť v Ostravě… Zpřetrhané vazby, uličky nelogicky slepé. Vždycky mě zajímalo, jak by asi Ostrava fungovala, kdyby se neničila původní skladba města – bez Frýdlantských mostů, bez Polanecké spojky, Rudné, Místecké… Asi by to moc nefungovalo?

  Nevíte někdo, jak jsou na tom ostatní města? Třeba Brno mi přijde docela původní, nepřestavěné. O ostatních nevím.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 10. Hynek [msstavby.cz] :

  Pavel: asi dalo, ale uz to po stodevatenacte neresime, asi ted nebudem zacinat (navic to nakousavame zrovna u mista, ktere nebylo az tak slozite na dohledani).

  Thumb up 1 Thumb down 1
 11. Adam :

  Cyril: Jaká původní skladba města? Než byla postaveny dvě stotisícové čtvrti a než lidé začali masově jezdit auty? Ostatní města nejsou polycentrická a „řídká“ jako Ostrava, takže srovnání je k ničemu.

  Thumb up 3 Thumb down 3
 12. thvari :

  Adam: presne kvuli tomu polycentrismu potrebujeme metro. Poruba-Jih. Jih-Centrum. Centrum-Poruba. takze az budu na radnici … :D

  Thumb up 2 Thumb down 2
 13. aggu :

  thvari: Ostrava nepotřebuje ani tak metro, ale S-Bahn. Má pro něj všechny předpoklady. A kdyby někdo na krajském úřadu přemýšlel a vytvořil „něco-jako-S-Bahn“ v celé ostravské aglomeraci, od Opavy po Těšín, od Mošnova po Bohumín a od Frýdku po Hlučín, v hodinovém taktu, udělal by pro rozvoj kraje víc než starý Keltička v údolí Burňa.

  Thumb up 6 Thumb down 1
 14. aggu :

  PS: Ještě k tomu metru, nevím proč se metro užívá, stejně jako ty pohlupavé „mrakodrapy“ jako symbol progrese a čehosi 100% pozitivního. V NY, Londýně, Moskvě, Pekingu budiž. Ale stačí příklad z Prahy, celá republika se musí na daních skládat na provoz neuvěřitelně drahého provozu metra, které stojí měsíčně daňové poplatníky víc než miliardu. Sečti si s náklady dopravních podniků Ostravy, Brna, Plzně, Olomouce, Liberce… Dohromady.
  Pro příklad, v cca milionové aglomeraci v Curychu (samotné město o velikosti mezi Brnem a Ostravou) občané v referendu metro odmítli jako neefektivní. Dovede si někdo v CZ takový výsledek představit? A vůbec referendum? Muhehe.
  Cituji z jednoho webu: „Výzkum z roku 2003 ukázal, že ze 125 000 lidí, kteří žijí a pracují ve městě Curych, 65 % používá veřejnou dopravu a jen 17 % automobil.“.
  Curych je jedno z nejbohatších měst na světě, možná #1 město pro život. Ještě nás tady v ost-bloku čeká dlouhá doba, než začneme přemýšlet – jinak.

  Thumb up 4 Thumb down 4
 15. thvari :

  aggu: tak právě kvůli těm financím to bylo míněno jako vtip. je prostě fakt, že hromadná doprava je vždy ztrátová, pokud by se teda ceny nenašroubovaly vysoko, což by byl stejný případ pro tu S-Bahn, pak je to o tom říct si, kolik peněz do toho z veřejných rozpočtů jsme ochotni strkat, abychom měli ekologickou a kvalitní alternativu k automobilům, protože ne vždy musí být výnosnost jediným kritériem k některým projektům.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 16. aggu :

  thvari: jj.
  Ztrátová samozřejmě je, když budem počítat jen v penězích. Ale v CZ nikdo nevede dabatu nad smysluplností výdajů, pro laickou veřejnost je to tak ještě víc zamlžené. Ostrava vydá na dopravu cca 1/7 rozpočtu. Praha cca 1/2. To už je imho šílenost. Zbytek republiky je odkázaný na 2 šichtovní autobusy denně. Bo nejsou peníze. Systém.
  Studii S-Bahnu ostravska zatím nikdo neřešil, takže se nemůžem ani rozčilovat ;) kolik by to stálo. Ale málokteré město má tak výhodnou pozici. Kdyby si sedli na kraji s Macurou, Světlíkem, polákama co koupili AWT, Asentalem…

  Thumb up 0 Thumb down 1
 17. Pavel Prostějovský :

  Bydlím na Rudné,právě ve fotografovaném úseku.Byla to stará Zengrova.Do r.1947 zde byla jednokolejná tramvaj,široké chodníky,po obou stranách stromová alej.Ostrava vděčí za svůj nynější,ne centrálně městský charakter proto,že velká Ostrava vznikla ve 20.letech spojením okolních obcí,které měly průmyslový charakter.Mezi obcemi byly prostory,které jsou dodnes neměstsky zastavovány a dále výstavbou necentrálních sídlišť.Za to bude Ostrava nadále trpět.Pavel Prostějovský,r.1938

  Thumb up 2 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.