Proměny, Kuhländchen #91

Systematická likvidace historie a urbanismu měst šla v době socialismu bohužel velmi dobře. Okolí Bezručovy ulice v Novém Jičíně je toho důkazem.

Před 1945
Pohled směrem k dnešní ulici Bezručova.

2017
Původní bloková zástavba byla zbourána mezi lety 1985-1990. Nahrazena sídlištěm… Z původně průjezdné městské ulice se stala slepá ulice u paneláků.

Podívejme se ještě na historický pohled ze směru od ulice Bezručova do doby před demolicí objektů.

Z lokality zůstalo zachována pouze málo domů, jak můžeme vidět na leteckém snímku z roku 1946 a 2021.

zdroj: Erinnerungen an meine verlorene Heimatstadt Neutitschein von Dipl. Ing. Wolfram Finfera. Tschechische 

Související články


Komentáře

 1. Jiri :

  Škoda těch starých domů a ulic. Jako kulturnější náhradu bydlení bych chápal ty nízké cihlové domy, dodržující odstup od cesty, uliční linie a vnitřní prostor. Ale ta pakombinace s věžáky, jeden dokonce nacpaný doprostřed bloku, to mi hlava nebere.
  Jestli jim tehdy ústředí stanovilo počet ks lidu vměstnat na blok, nebo tam chlastali, asi to druhé..

  Thumb up 1 Thumb down 2
 2. Brando :

  Velmi smutné, co doba nedávno minulá- soudruzi udělali s touto společností a urbanismem v celém státě.

  Thumb up 7 Thumb down 3
 3. thvari :

  Brando: smutné to je, o dost smutnější je ale to, s jakým gustem v tom pokračujeme po revoluci, jak šťastní jsme z tehdy nastoleného diktátu silnic a parkovišť a jak nepochopitelně složité se jeví postavit na mnoha místech znovu úplně obyčejný uzavřený městský blok

  Thumb up 8 Thumb down 2
 4. Vladislav :

  Dneska v době kapitalistické se ale děje nemlích to samé ba ještě v horším měřítku a jen kvůli tučným ziskům několika málo jedinců, nikoliv ve prospěch společnosti.
  Neznáte důvody, příčiny, naše mladá generace není ochotna pochopit poválečnou dobu, kdy bylo potřeba budovat znovu od píky, nutnost bydlení pracovníků s rodinami při expanzi průmyslu a výrobních závodů.
  Nadávat na komunisty a dnes na Babiše a Putina, že za všechno můžou… není snad většího klišé :D :D :D

  Thumb up 0 Thumb down 6
 5. Martin [msstavby.cz] :

  Vladislav: Tak zrovna Nový Jičín nebyl válkou zničen a po válce poměrně nabízel dost možností kde bydlet, když měl obyvatel o několik tisíc méně, než před válkou.

  Problém byl však v neúdržbě znárodněného majetku.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 6. Brando :

  thvari: thvari: Jestlize nekdo pise, ze dnesni doba je VLASTNE v urbanismu horsi nez minula, bud vedome lze nebo je uplne mimo. Bolsevici stihli vymazat z povrchu zemskeho cela mesta (napr. Most v Severnich Cechach), cele casti mest (napr. Ostrava, sakralni stavby po cele republice atd.), cele vesnice (napr. nesmyslna terlicka a zermanicka prehrada, kde pod voudou skoncilo nekolik pamatek a vesnic), zivotni prostredi zdevastovane, a tady nejaka soudruzka, nebo soudruh “vyplodi“ takovou myslenku. Tento narod si zaslouzi opravdu jen Bureše + ZEMLJANKY. Cest praci, soudruzi!

  Thumb up 5 Thumb down 2
 7. thvari :

  Brando: Nerozumím, proč označujete mě, když je to reakce na Vladislava. Osobně si myslím, že je tahle doba podstatně lepší, jen poukazuju na dost otravnou setrvačnost v myšlení a plánování. Když projednáváme Bohumínskou, tak se všichni bojí zúžení na dva pruhy a okamžitě se objeví hlasy starých lidí poukazující na to, kde teda budou jezdit ty kaminony a veškerá doprava. Co nám je z hlediska rozvoje centra jako atraktivní lokality pro bydlení a příjemný život po tom, kde budou jezdit nějaké po–ané kamiony?

  Thumb up 6 Thumb down 2
 8. Hans :

  Vladislav: Rozhlídněte se prosím kolem sebe a podívejte se i na staré fotky. To, co byl před válkou park, za socialismu zpustlo a dnes je to neprostupný les. To, co byla před válkou fungující uliční síť, se za socialismu změnilo v zubatý nesourodý slepenec paneláků a garáží na způsob nejchudších amerických měst. Chodníky, předzahrádky, osvětlení, továrny, městské bloky… to vše mělo původně úroveň nejbohatších států světa. Dnes většina měst vypadá jako na východě.
  A že se dnes děje to samé? Kdeže. Za socialismu se zvládlo zbourat polovinu ostravy, padly ty nejzajímavější stavby jako např. Lauby. Kdyby ta doba měla pokračovat, rozhodně bysme dneska neviděli opravovanou Ostravicu-Textilii, rozhodně bysme neměli upravené náměstí. Zbylo by jen sídliště, divadlo a soud. Zbytek centra by šel postupně dolů, tak jak se to těch pár desítek let dělalo. Hrůzná neucta k generacím předků, kteří se o prostor okolo sebe starali. Zajeďte se podívat do Rakouska a žasněte, jak by mohla naše městečka vypadat nebýt socialistického experimentu.

  Thumb up 15 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.