Proměny, Kuhländchen #53

Výrobky mlékárny Kunín jsou rozšířené po celém Česku a nějaký výrobek této společnosti měl snad každý. Napadlo vás však někdy přemýšlet nad logem společnosti?

Myslíme toto typické logo, které si snad každý Čech spojí s konkrétní značkou.

Nestává se často aby se prvek architektury, nebo celý dům dostal přímo do loga společnosti. Logo mlékárny Kunín odkazuje na svou historii a to konkrétně na jednu z původních budov v obci Kunín, kde se společnost nacházela. Mlékárna a výroba mléčných výrobků se v Kuníně nacházela dlouhodobě. Do roku 1940 ještě pod Švýcarským výrobcem Zürcherem. Hlavní objekt mlékárny byl dostavěn v 1943-1944 se stavebními prvky Heimatstil, typické pro území osídlená Německým obyvatelstvem. V roce 1950 byla mlékárna znárodněna. V roce 2004 byla však výroba v obci Kunín ukončena a přesunuta do Ostravy-Martinova.

Dnes je budova bývalé mlékárny věrným záznamem období, kterými za svou historii prošla.

Související články


1 komentář

  1. Alan :

    v prvorepublikovém státě se tvořil zdárně vývoj soběstačnosti bez dovozu. Mlékárna Kunín: Založena v Beskydech v roce 1946 [reklama] http://jdem.cz/fg5tt5
    Nebyli pozadu (1926) parní Radlická mlékárna na Smíchově . Radlické mlékárny se datují do roku 1872 – dva roky po založení nejstarší mlékárny v českých zemích při císařském velkostatku v Hostivicích. Zakladatelem tehdejší Parní mlékárny správy statku Radlice byl Karl Kirschner, nájemce velkostatku Johanna Adolfa knížete Schwarzenberka a majitel statku v Lochkově. Kirschner koupil od správy schwarzenberského panství se sídlem v Jinonicích jednu budovu statku a přestavěl ji na soukromou mlékárnu. Po deseti letech začala Radlická mlékárna dodávat mléko i do vnitřní Prahy, zvýšené produkci však již nevyhovovala. Proto syn zakladatele mlékárny Karl Otto Kirschner nechal postavit novou mlékárnu, jejíž stavba započala v roce 1895 a dokončena byla již v prosinci následujícího roku. A víc
    K porovnání https://www.youtube.com/watch?v=oC4bz7rcOZo

    Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.