Proměny, Kuhländchen #1

Jelikož Moravskoslezský kraj není jen Ostrava. Podíváme se na další místa a jejich proměny v čase.

Nyní se zaměříme na oblast Moravského Kravařska (německy Kuhländchen, součást Sudet) a přilehlých obcí. Tedy na okolí měst Nový Jičín, Fulnek, Kopřivnice, Bílovec, Vítkov apod.


Oblast, kdysi obývaná převážně německým obyvatelstvem, je bohatá na architekturu a veřejné budovy, jejichž kvalitu a velkorysost se do dnešních dob nepodařilo překonat. Zajímavý urbanismus. Bohatou průmyslovou historii a nepřeberné množství významných osob. V roce 1930 mělo Kravařsko asi 100 000 německých obyvatel a patřilo mezi nejhustěji osídlené oblasti ČSR. Po skončení druhé světové války byla většina německy mluvícího obyvatelstva odsunuta.

V prvním díle se podíváme na budovu, která v dnešní době slouží jako Dům kultury v Bílovci. Objekt byl původně postaven jako tělocvična.

2019

zdroj historické foto: kuhlaendchen.de

Související články


Komentáře

 1. Pavel :

  Dobré téma! O moravském Kravařsku je zmínka i v jednom turisticko-propagačním filmu, který se natáčel na přelomu 30. a 40. let. I když hudební doprovod a zejména intonace vypravěče připomínají československé budovatelské filmy, není tam ani špetka naci-propagandy. Začátek filmu se týká oblasti Jeseníků a Opavy, na moravské Kravařsko dojde v čase 6:23, Nový Jičín 8:16 a Štramberk 10:16. Takových historických záběrů z této oblasti bohužel moc nemáme.
  https://youtu.be/lKyHO1v3hZA

  Thumb up 10 Thumb down 0
 2. Martin [msstavby.cz] :

  Pavel: Díky! Fajne je také toto video https://www.youtube.com/watch?v=IJZhqQaco44

  Thumb up 2 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.