Proměna předprostoru Oblouku

Po porubské dominantě, Oblouku, se oprav dočká i prostor, který budova, připomínající při pohledu shora srp, „svírá“. Návrh zahrnuje opravy zpevněných ploch, doplnění mobiliáře
a sadové úpravy. Chodník projde rekonstrukcí.

Návrhovou studii revitalizace veřejného prostoru u Oblouku vypracovaly architektky Magda Cigánková Fialová a Petra Friedlová z ostravského ateliéru ZAKA 22. Úprava plochy obrazně sevřené objektem má navazovat na dokončení rekonstrukce porubské dominanty. Budova byla navržena tak, aby jí procházely dopravní komunikace, což je ale v dnešní době největší problém lokality. Uprostřed se navíc nachází křižovatka, která propojuje dopravně zatížené ulice Porubskou a nábřeží Svazu protifašistických bojovníků.

Nadměrný provoz je také důvod, proč není velkorysý předprostor Oblouku atraktivní a není příliš využíván. Nicméně budova v současné době prochází rozsáhlou rekonstrukcí včetně navazujících komunikací. Veřejný prostor tak má do budoucna velký potenciál stát se esteticky hodnotným a využívaným místem. „Rekonstrukci Oblouku, kterou jsme začali v loňském roce, bychom chtěli letos dokončit. Zatím to vypadá, že na přelomu jara a léta bychom měli mít hotovo a navážeme na to
akcemi na revitalizaci, rekultivaci předprostoru, který už si úpravy dlouhodobě zaslouží,” uvedla starostka Lucie Baránková Vilamová.

Návrh zahrnuje opravy zpevněných ploch, doplnění městského mobiliáře a nové sadové úpravy. Chodník projde rekonstrukcí a jeho povrch bude zhotoven z šedé betonové dlažby. Původní mobiliář bude odstraněn a nahrazen novými lavičkami, stoly a odpadkovými koši. Budou zde vysazeny kvetoucí druhy stromů a smíšené záhony travin a trvalek i cibuloviny. Projekt by měl plynule navázat na rekonstrukci bytového domu. V samostatném projektu se v další fázi budou opravovat rovněž zpevněné plochy za Obloukem, které jsou také vlivem zubu času ve špatném stavu.

zdroj: poruba.ostrava.cz

Související články


1 komentář

  1. aldar :

    Není to žádná proměna předprostoru Oblouku. Jsou to pouze opravy zanedbané údržby stávajícího stavu.

    Thumb up 12 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.