Přestupní terminál Hulváky

Město ve výběrovém řízení vybralo zhotovitele nového přestupního uzlu u křižovatek ulic 28. října a Sokola Tůmy v Ostravě Hulvákách za 44 milionů korun.

Terminál by měl nahradit nevyhovující zastávky. Hulvácký terminál by měl navíc zefektivnit dopravu a mimoměstské autobusy se tak vyhnou hustěji osídleným lokalitám, protože tady budou stavět a lidé mohou hlouběji do města pokračovat hromadnou dopravou. Projekt myslí i na sociální zázemí pro řidiče, trakční vedení pro trolejbusy, veřejné toalety a podrobné informační tabule.

Město už ve výběrovém řízení vybralo zhotovitele. Teď se čeká pouze na souhlas Úřadu regionální rady Moravskoslezského kraje a staveniště může být předáno zhotovitelské firmě. „Plánovaná cena 88 milionů korun bez DPH byla nakonec vysoutěžena za 44 milionů, z toho zhruba čtyřicet procent pokryjí evropské dotace,“ přiblížil náměstek primátora pro investice Jiří Hrabina s tím, že pokud vše půjde podle plánu, terminál bude hotov koncem listopadu.

Přestupní uzel v nákresu pro projekt komunitního centra:

komunitni-centrum-ostrava

zdroj: denik.cz, archiv

Související články


Komentáře

 1. Radek :

  Do háje… kdy už začne město konečně podporovat zástabvu brownfieldů… S tímhle přístupem bude mít Ostrava zachvilku opravdu tak málo obyvatel, že vznikne město Poruba a město Jih a zbytek budou vesnice tak jako dávno v minulosti.

  Thumb up 1 Thumb down 2
 2. aggu :

  Radek: Sice nevím co mají Hulváky společného s brownfields, ale na tvou poznámku o počtu obyvatel: 1) Podle posledních dat (2013) Ostravě klesal počet obyvatel o cca 4 (slovy čtyři) lidi denně. 2) Pokles obyvatel v Ostravě: -1449, v Brně -819, v Praze -3579. Průser je v Karviné: -2579.
  Jinak smyčka bude fajn, avizovaný plán zástavby (budovy Profitermu) na facku jako obvykle.

  Thumb up 1 Thumb down 2
 3. johny :

  Terminál je myslím ok a přínosný, brownfieldy jsou iné kafe…

  aggu: hlavně by taky bylo dobré uvést zdroj dat, když už…

  Thumb up 4 Thumb down 0
 4. johny :

  Aggu, nedá mi to a musím ještě… Ptám se na zdroj dat ne proto, že bych si to neuměl najít, ale protože ta uvedená čísla vypadají trochu jako nonsens (hlavně u Prahy) a ještě k tomu špatně interpretovaný. Vysvětlím proč. Za prvé se jedná o absolutní hodnoty. Praha, Brno i Ostrava mají jiné počty obyvatel, tudíž i jiné bazické počty, takže 1000 lidí má v každém městě jinou váhu. Přece nebude totéž, když za rok ubude sto lidí v Děhylově a sto lidí v Karviné – v prvním případě citelná ztráta, v tom druhém celkem zanedbatelná. Ale kvůli tomu nepíšu. V městské a obecní statistice ČSÚ jsou, pravda za rok 2012, úplně jiná čísla. U Ostravy vidím -2201, u Brna -638 a u Prahy +5116, jinými slovy (přibližně) -0,72% u Ostravy, -0,17% u Brna a +0,40% u Prahy. A to už úplně jiná čísla. Jenom podotýkám, že čísla jsou vždy JEN za obce PHA, BM a OVA.

  Ano, už se tady kdysi propírala suburbanizace a tahle čísla jsou tím samozřejmě ovlivněná. Za pár let, až „realitním vdovám“ trpícím depresemi v uzavřených satelitech bez jakékoliv občanské vybavenosti dojde trpělivost, a začnou se ze satelitů stěhovat zpět do měst, se situace začne „normalizovat“ a čísla se trochu změní, ale to si ještě počkáme. Jenže to už je ale jiný problém, zatím jsme tam kde jsme, proto zpátky k věcí. Se suburbanizací je potíž v tom, že má ve všech třech městech úplně jinou dynamiku. V Praze je nárůst +0,4% I PŘES TO, že v tom nejsou započítány další satelity kolem Průhonic, Jesenice a Černošic, což jsou samostatné obce. Přirozený přírůstek ve vnitřním městě se obejde i bez toho a kdybychom je tam započítali, vystřelí to klidně i k + 1%. Asi nejblíž normálu je Brno, které po započtení Bílovic, Modřic a některých dalších lokalit, bychom byli zhruba na nule. No a konečně Ostrava…ano, máme i některé suburbánní zóny i mimo obec Ostravu (třeba v obcích směrem na Opavu), ale ruku na srdce, jsou to tak minimální počty, že ve statistice by to Ostravě vůbec pomohlo z onoho -0,72% možná tak v řádu setin procenta. Takže s těmi čísly opatrně…

  Thumb up 1 Thumb down 0
 5. Balde :

  johny: tak porad s iy myslím že ostrava je na to mještě dobře v tomto regionu, protože z Ovy se hodně stěhují mimo Ostravu do okolních měst a jezdí sem za prací, ale samo že celkově v regionu lidi ubýv , ale to bych dal na vrub ceemu regionu ne Ostravě, ta se myslim ještě drží

  Thumb up 0 Thumb down 1
 6. Martin [msstavby.cz] :

  lol

  K 1. lednu 2014 činil počet obyvatel statutárního města Ostravy a třetího největšího města České republiky celkem 313 599 obyvatel. Z celkového počtu jsou 9 463 cizinci. Oproti loňskému lednu došlo k nárůstu o 7 600 obyvatel.

  Nejvíce Ostravanů žije v městské části Ostrava-Jih, a to 109 267. Druhým nejlidnatějším obvodem je Poruba s 67 556 obyvateli. Nejřidčeji osídleným obvodem zůstává i nadále Nová Ves, kde bydlí 737 obyvatel.

  Magistrát města Ostravy má k dispozici okamžitou evidenci prostřednictvím ohlašoven a matričních úřadů.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 7. Balde :

  martin [msstavby.cz]: ono záleží kdo to počítá, protože ČSU počítá to co napíšou lidi do tech dotazníků

  Thumb up 1 Thumb down 1
 8. Balde :

  http://www.ostrava.cz/cs/urad/hledam-informace/aktualni-informace/pocet-obyvatel-ve-spravnim-obvodu-statutarniho-mesta-ostravy

  Thumb up 0 Thumb down 1
 9. aggu :

  Samozřejmě zdroj ČSÚ, podle posledně vydané tabulky „Pohyb obyvatelstva“, pro všechny okresy. Ale je jasné, že co úřad to jiná metodika. I tak, je to irelevantní. Pokles obyvatel Ostravy pouze o 10% za 25 let je veliký úspěch. Ne každé post-industriální město v západní Evropě nebo USA mělo tolik štěstí. Je otázka, čím to je. Usilovnou prací centrální vlády a investicemi státu určitě ne ;) O magistrátu nemluvě.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 10. aggu :

  johny: PS Co se dá asi špatně interpretovat na bilančním čísle -3579? Prostě lidi z měst utíkají. Někdo 20 km, někdo 200 km. To už je jedno. Neřeším kam a proč.

  Thumb up 0 Thumb down 3
 11. Michal :

  Zase totálně mimo.
  Pokles obyvatel Ostravy o 10% za 25 let je samozřejmě průser a sešup nadále pokračuje. A že to je v Detroitu nebo Katovicích ještě horší, tak z toho mám být vlastně spokojený?

  Thumb up 1 Thumb down 2
 12. aggu :

  Michal: Michale, tvojí optikou je průser i to že dneska zase zapadlo slunce.

  Thumb up 4 Thumb down 3
 13. Jiřík :

  Michal : Průser ? A to že se sem stěhovalo za komančů hodně lidí odjinud v desetitisících do našeho kraje to bylo v pohodě ? Umělá rychlourbanizace, nepřirozený vývoj musí vyvolat teďka protireakci a to, že lidé budou logicky chodit jinde. Já mám Ostravu rád ale nemyslím si že počet obyvatel je nějaké měřítko úspěchu.

  Thumb up 2 Thumb down 2
 14. Danek :

  Chlapi kdysi jsem se touto problematikou dost zabýval: Jistě se mnou budete souhlasit když řeknu, že situaci v zahraničí kopíruje situace v tuzemsku za 10-20let.Prostě jednoduše jsme pozadu o cca.tolik let jako jsem psal. Ted si napište na wikipedii některé města západní Evropy…většinou jsou tam uvedeny tzv. vývoj počtu obyvatel. V jednoduchosti bych napsal, že u části(většiny)měst došlo v jednotlivých letech ke snížení počtu obyvatel ale následně k jejímu zvyšení. Uvádím příklad:http://cs.wikipedia.org/wiki/Lyon

  Thumb up 2 Thumb down 1
 15. Hynek [msstavby.cz] :

  porad se bavite o prestupnim terminalu? pac ja si netroufam odhadnout, kolik % lidi, co tam v utery rano chytnu, bude mit v obcance adresu Ostrava..

  Thumb up 1 Thumb down 1
 16. aggu :

  3 hodiny do ucha ;)
  https://www.youtube.com/watch?v=Fxgl4t1Yp1k

  Thumb up 0 Thumb down 0
 17. aggu :

  Pak sem můžete trousit (off topic) názory na názory úplně nejvíc nejvyššího ostravského architekta Vltavského ;)

  Thumb up 0 Thumb down 1
 18. Balde :

  aggu: bomba uz jsem to zhltl, pro čtenáře msstavby povinnost :D

  Thumb up 0 Thumb down 0
 19. Hynek [msstavby.cz] :

  +clanek „Terminál Hulváky: zpoždění nebude mít na dokončení vliv“ na denik.cz: http://goo.gl/y46wcU

  Thumb up 1 Thumb down 0
 20. Crazym :

  Lidi já bych se nebál. Ono nějakého plánovače a inženýra lidských duší určitě napadne vybudovat tam v rámci bezpečnosti oveček třeba zastávkový mys nebo něco jako zastávky před Vítkovickým kulturákem aby ti zlí motoristé ovečkám při dobíhání ekologického trolejbusu nebo tramvaje neublížili :-)

  Thumb up 1 Thumb down 2
 21. marian :

  Crazym: autem ovce nejezdí?

  Thumb up 1 Thumb down 0
 22. Crazym :

  marian: Jezdí, je nevím proč jsou poslední dobou za škodnou a nepřítele :-D

  Thumb up 1 Thumb down 1
 23. Crazym :

  Sakra až teprve teď jsem si všiml, že jsem jsem zařadil příspěvek z 12:03 špatně, měl být tady: http://www.msstavby.cz/prestupni-terminal-hulvaky-2-05-09-2014/ , pardon :-)

  Thumb up 0 Thumb down 1
 24. alois :

  VždyŤ je to brownfield!!! KDYSI TAM VŠUDE STÁLY DOMY, JE TO JEDNA OBROVSKÁ PROLUKA!!!!!

  Thumb up 1 Thumb down 3
 25. balde :

  podle Macurových slov bychom se mohli dočkat další budovy v této lokalitě a to domova dchodců

  Thumb up 1 Thumb down 0
 26. Crazym :

  balde: To Macura nevymyslel nic nového, jen se seznamuje se starými plány a hraje divadlo jak je akční pro voliče :-) http://www.msstavby.cz/prestupni-terminal-hulvaky-25-03-2014/

  Thumb up 1 Thumb down 0
 27. miv :

  alois: Myslel jsem, že termín brownfield se používá pro oblast zaneřáděnou továrnou: http://en.wikipedia.org/wiki/Brownfield_land

  Thumb up 1 Thumb down 0
 28. Danek :

  Mimochodem včera jsem byl na in-line bruslení naproti Ferony a pak jsem se šel podívat co je to za prazdnou budouvu vedle cesty(někdo tady dával fotku a ptal se co to je za budovu.)Takže jedná se o domov seniorů ulice Syllabová…objekt má dvě křídla….jedno je plné a druhé prázdné, toto prazdné křídlo je vidět když jedete směr na vodárnu.Takže tam je místo pro umístěni důchodců.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 29. Dan :

  Okolí bohužel stále hyzdí stará neopravená zastávka autobusu, nevím proč to nebylo součástí rekonstrukce….o autobazaru a „restauraci“ nemluvě…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 30. Ambry :

  dan: Oprava zastávky autobusu vč. chodníků a zastávek tram je v plánu II. etapy, musíš ještě počkat

  Thumb up 1 Thumb down 0
 31. Tomas T. :

  Dan: Myslim ze nalevat verejne penize do soukromeho autobazaru, aby to vypadalo pekne neni zrovna nejlepsi napad. Dokonce si myslim ze to neni ani legalni.

  Thumb up 3 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.