Přestavba přístavby ZŠ, Kopřivnice

Přestavět přístavek bývalé ZŠ náměstí v Kopřivnici na byty je reálné. Potvrdila to alespoň úvodní ověřovací studie, která vznikla v oddělení architektury zdejší radnice a která byla prezentována vedení města.

Přístavba školy, ve které byla mimo jiné i školní kuchyně a jídelna, vznikla na konci 70. let. Zatímco v případě historické budovy se pracuje na možnosti přestavět ji pro potřeby městské knihovny, o přístavbě se už nějaký čas hovoří v souvislosti s bydlením. Vzniknout by zde mohlo podle zvolené varianty asi 17 až 21 bytů do rozlohy 65 m2 a v konfiguraci 1+KK a 2+KK. První studie řeší i předprostor budoucího bytového domu s parkovištěm asi pro dvacet vozů a dalšími deseti parkovacími místy přímo v suterénu budovy. V prvních úvahách architektů se objevují také dva střešní byty atraktivní především díky prostorným terasám.

„Navrhujeme, aby budova využívala chytrá ekologická řešení. V úvahu přichází například použití zelené střechy a fasády, využití fotovoltaických panelů a řešení pro využívání dešťové nebo šedé vody, které je dnes už nutností,“ říká vedoucí oddělení architektury Václav Kocián.

Z pohledu architektonického řešení budova bývalé školy nemá mnoho omezení, největší limity jsou dány těsnou blízkostí sousední historické budovy školy, která by mohla omezit přístup světla do některých bytů. Realizace přestavby bude ale poměrně náročná, protože z původní stavby zůstane v podstatě jen vnitřní železobetonový skelet a zbytek domu bude zcela nový. Ověřovací studie zatím rovněž nedává bližší představu o nákladnosti projektu, tu ozřejmí až případná projektová dokumentace.

„Předtím, než bychom se do podobného projektu pustili, bude nutné zpracovat ekonomickou studii, která zohlední například to, o jaké typy a velikosti bytů je ve městě největší zájem, stejně jako to, zda by bylo pro město výhodnější byty po dokončení prodat nebo raději nabízet jejich pronájem,“ uvedl starosta Kopřivnice Miroslav Kopečný s tím, že v příštím roce by se na přípravách tohoto projektu mělo pokračovat.

zdroj: koprivnice.cz