Polyfunkční dům Opava

Vizualizace a popis projektu polyfunkčního domu od Atelieru 38 v Opavě na Nákladní ulici.

Autor: Atelier 38

Pozemek se nachází na křížení ulice Nákladní a pěšího frekventovaného propojení historického jádra se sídlištěm Kateřinky západ. Specifická, nesourodá zástavba jižní strany ulice Nákladní s polootevřenými vnitrobloky je dána bývalým prstencem průmyslu podél dnes již zatrubněného městského náhonu. Výškova úroveň domů na Nákladní ulici není jednotná, pohybuje se od jednoho do čtyř nadzemních podlaží.

Zástavbu jsme přizpůsobili charakteru stávající zástavby celého severního prstence a také možnosti etapizace. Zástavbu tvoří soubor tří objektů. Dva liniové objekty podél veřejného prostoru a nárožní věž zvýrazňující průchod – vstup do „old townu“. Obchodní parter jsme orientovali do pěšího propojení „myší díry“ a do ulice Nákladní, která má potenciál budoucí proměny na městský bulvár. Tím navazujeme na veřejný život a podporujeme ho. Vnitroblok vymezený těmito objekty je využíván k parkování a jako komunitní prostor pro volný čas obyvatel. V závěru vnitrobloku je lehká konstrukce, která jednak zastřešuje parkovací místa a zároveň je v ploše využívaná jako odpočinková plocha pro nejmenší děti. Pronajímatelné administrativní prostory jsou vertikálně umístěny v nárožní věži. Tento objekt by byl z hlediska oslunění problematický pro umístění bytů. Byty jsou umístěny od II.NP do V.NP . Z každého bytu je přístup na střešní terasu nebo baklón orientovány většinou do vnitrobloku.

zdroj: atelier38.cz

Související články

 • žádné související články, zkuste tagy pod nadpisem..

Komentáře

 1. binLadin :

  Zakázka snů pro Klinker.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 2. thvari :

  Jako v Holandsku! Dobré…

  Thumb up 8 Thumb down 0
 3. Hrdy Ostravak. :

  Opava jede a trvdohlavi tupohlavi zavistivci z Ostravy v konvoji za Vltavskym rudnou, nebot to neumi. Ostravu miluji, ale Opava jde nahoru jako drak na podzim a Ostravu uz davno prevysila. Jako hrdy Ostravak, rikam : Bohuzel.

  Thumb up 12 Thumb down 2
 4. Jirka :

  Hrdy Ostravak.: trvdohlavy a hlavne tupohlavy je jeden manik ze státu Severni Irsko

  Thumb up 1 Thumb down 6
 5. tommtomm :

  Rozhodně posun pozitivním směrem oproti zástavbě co vznikla naproti přes pěší zonu před deseti lety, ale za mě byla poslední vizualizace co zde kdysi dávno byla kapánek lepší… odlehčenější která vhodněji zapadala do tohoto prostředí… každopádně i toto je posun dopředu

  Thumb up 1 Thumb down 0
 6. archerr :

  jsem rád , že místo vietnamských šuntů a hladového okna s pochybnými existencemi (již zavřeno) tam bude něco lepšího…..doufám že toto neskončí fiaskem

  Thumb up 1 Thumb down 0
 7. tommtomm :

  tady to je: https://www.msstavby.cz/administrativni-budova-opava-21-02-2017/

  Thumb up 0 Thumb down 0
 8. acdlcia [msstavby.cz] :

  Budova působí jako jahůdka na hromadě hnoje. To okolí je strašné. Všechny ty hnusné dvory a prapodivné přístavby vypadají hrozně. Výhled z okna tam nebude zrovna kvalitní.

  Thumb up 2 Thumb down 6
 9. Hrdy Ostravak :

  For Jirka : Nebudu hejtovat, miluji lasku a mir. Alespon jste se naucil rozeznavat mezi Irskem a Severnim Irskem.Tomu rikam obrovsky posun, bez ironie. Uz znate rozdil mezi regionem,kontinentem, statnim utvarem, vesnici a obvodem. Naucil jsem Vas take cist a psat, coz je take obrovsky posun. Vite , kde lezi Rakousko a taktez vite o existenci Opavy. Mam Vas rad. Napiste , jake mate konicky, a jelikoz dlime na webu architektonickem, zajimalo by mne, jaka je Vase oblibena barva, pardon, omlouvam se stavba. Muze to byt i obycejny dum kdesi na visce. Vse bylo napsano bez ironie. S pozdravem Hrdy Ostravak.

  Thumb up 4 Thumb down 6
 10. Pavel :

  acdlcia [msstavby.cz]:
  No, ale jednou se ta hromada „hnoje“ musí konečně začít uklízet. Tak pro začátek dobrý. Já třeba oceňuju, že autoři neprosazují solitér, ale navazují na okolí a dávají příležitost i sousedům, aby pokračovali. Dobrý architekt nepotřebuje za sebou zanechávat pěsti na oko (viz divoké původní nápady na Slezanku nebo protější panelák na Horním nám.), ale respektuje, že tam žili lidi už stovky let před ním a budou i stovky let po něm.

  Thumb up 4 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.