Administrativní budova Opava

Návrh studie využitelnosti původně průmyslového areálu při ulici Nákladní v Opavě.

Autor: Arch.Design

Areál leží na severním okraji samotné městské památkové zóny, která z urbanistického hlediska tvoří klasickou blokovou zástavbou historických staveb. Naproti tomu území města na druhé straně ulice Nákladní je urbanisticky koncipováno rozvolněnou zástavbou novodobých objektů.

Princip zastavění území je navázání na historickou blokovou zástavbu – uzavření bloku jako celku pomůže k jasnému definování ulice Nákladní a dotvoření hranice městské památkové zóny. Navrhovaná zástavba je tvořena objektem tvaru „L“ orientovaného v severovýchodní části rovnoběžně s osou komunikace a při severozápadní hranici rovnoběžně s pěším koridorem propojujícím Dolní náměstí se severní částí města za řekou Opavou. Rozdělení objektu na tři monofunkční sekce vede k jednoznačnému logickému rozdělení provozních a správních celků. Fasáda administrativní budovy svou podobou vystihuje dřívější využití areálu. Lehkostí a bělostným pojetím vertikálního členění fasády evokuje svěžest, čistotu a bělost bývalé čistírny – bílé prádlo zavěšené na prádelní šňůře.

Uzavření vnitrobloku umožňuje vytvoření intimní atmosféry. Parter objektu je velkoryse otevřený k pěšímu koridoru. Vzniklý průhled přitahuje pozornost procházejících k historii areálu, stávajícímu cihlovému komínu a současně pobízí ke vstupu do navazujících komerčních ploch.

zdroj: archdesign.cz

Související články

 • žádné související články, zkuste tagy pod nadpisem..

Komentáře

 1. Balde :

  líbila by se mi realizace

  Thumb up 12 Thumb down 0
 2. Lolo :

  jsem téhož názoru

  Thumb up 0 Thumb down 0
 3. Pavel :

  Výborný nápad, je to lokalita se silným pěším ruchem na spojnici Kateřinek a centra. Provzdušněné přízemí je rozumným řešením problémů se stoletou vodou, která do těchhle míst zasahuje. Má potenciál významně zcivilizovat Nákladní ulici. Osobně bych památeční komín rád oželel, protože k němu chybí zajímavý industriální kontext. Ale budiž. Určitě jeden z těch lepších projektů. Je zajímavé, že soukromí investoři v Opavě město kultivují, zatímco magistrát svými stavebními projekty Opavu spíš hyzdí.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 4. Hrdy Ostravak :

  Tak Opava je v architekture tisic let pred Ostravou a to rikam jako Hrdy Ostravak. Ted jsem si vzpomnel : Opava nema ve svych radach genia architektury Cyrila Vltavskeho.

  Thumb up 4 Thumb down 5
 5. aggu :

  Hrdy Ostravak: A nějaké podrobnosti k tomuto výroku dne by nebyly? A proč sem furt pletete C.V.?

  Thumb up 3 Thumb down 2
 6. Hrdy Ostravak :

  Pro aggu >Podrobnosti netreba : Kazdy clovek ktery jednou projde Opavou a Ostravou vidi markantni rozdily. Pokud clovek neni slepy a ma IQ vyssi nez 50. Cyril Vltavsky vyrobil uspesne z Ostravy skladku plechovych krabic, ktere znicilo toto mesto 500 let dopredu, to je duvod proc ho tu pletu .

  Thumb up 2 Thumb down 2
 7. aggu :

  Hrdy Ostravak: Trošičku obsese, ne? ;) Zbytek nekomentovatelný, sorry.

  Thumb up 2 Thumb down 3
 8. Hrdy Ostravak :

  Porad lepsi obsese nez priposranost a souhlas s kazdou plechovkou co vyroste v Ostrave.

  Thumb up 2 Thumb down 2

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.